Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

ЧФ не збирається покидати Україну

14 липня, 1999 - 00:00


Російські адмірали обрали вдалий момент для оптимізму.

Російський флот стоятиме у Севастополі завжди. Так минулої суботи категорично заявив командуючий Чорноморським флотом РФ адмірал Володимир Комоєдов.

В. Комоєдов, як повідомила агенція «Інтерфакс-Україна», одвічні російські військові перспективи в Україні пояснив досить просто: «Той, хто не вірить в дружбу України та Росії, — той ворог». Що ж до розбудови баз Чорноморського флоту у Новоросійську, Туапсе та Темрюці — то це зовсім не є ознакою можливого переміщення російських військ iз Севастополя. «Флот повинен базуватись в різних місцях», — пояснив Комоєдов.

Російські адмірали обрали дуже вдалий момент для зміцнення ідеологічного підгрунтя під Чорноморським флотом у Криму. З одного боку, використання сили НАТО для вмиротворення Милошевича було спричинило жорстку реакцію з боку лівих сил в Україні, які мають значну частку голосів у парламенті. Різкий спротив лівих певним чином обмежив активність українських військових у співпраці з Альянсом. Відтак, Міноборони України не відправило минулого місяця свої кораблі на навчання з натiвцями у Чорному морі, а традиційний «Сі бриз», який завжди дратував Москву появою натiвських кораблів поблизу бази у Севастополі, цього року буде іншим. Вирішено, що і ці маневри пройдуть без кораблів — а лише у штабному комп'ютерному варіанті на Одеському полігоні.

Не з руки і державному керівництву України з'ясувати, чому Росія через 20 років не полишить Крим. На тлі президентських виборів нинішня влада прагне набрати якомога більше плюсів орієнтованого на Росію електорату і заручитись прихильним ставленням Москви. І тут Чорноморський флот — якраз в нагоді. Так, у травні уряд України зважився було видати постанову, яка визначала процедури контролю за діяльністю ЧФ відповідно до міжнародної практики. Проте в Москві це розцінили як блокування діяльності ЧФ, і після телефонних переговорів Леоніда Кучми та російського прем'єра Сергія Степашина, дію «контролюючої» постанови було призупинено на невизначений термiн. «Після цього майже нереально повернутись до неї знов. Особливо за умов, коли в жертву миттєвим політичним бажанням приносять стратегічні інтереси», — сказав «Дню» один з розробників скасованої постанови. Окрім цього, Росія отримала згоду, що найближчим часом Україна таки передасть відремонтований ракетний крейсер «Москва», попри заборгованість російської сторони перед Миколаївським заводом, до складу ЧФ. Звісно, на тлі таких щедрих жестів одвічно-дружні заяви російських адміралів виглядають цілком логічними.

Сергій ЗГУРЕЦЬ, «День»
Газета: 
Рубрика: