Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Чия «Родіна»?

У Партії регіонів в Одесі з’явились конкуренти
17 грудня, 2008 - 00:00
МАЛЮНОК АНАТОЛІЯ КАЗАНСЬКОГО / З АРХІВУ «Дня»

Інформація про вихід із лав міської організації Партії регіонів 200 членів стала центром уваги журналістів та громадськості Одеси. Про глобальний вихід із лав регіоналів повідомив колишній член Партії регіонів, а нині керівник громадської організації «Форпост» Андрій Сафронов.

«Партія регіонів зрадила своїх прихильників, як у питанні російської мови, так і в питанні вступу в НАТО. Крім того, на регіональному рівні ситуація ще гірша — керівництво обласної та міської організацій ПР так само свої бізнес-інтереси ставить вище, ніж партійні. Керівники обласної та міської організацій Леонід Климов та Дмитро Волошенков, по суті, відстоюють свої інтереси, а не виборців», — заявив Андрій Сафронов.

Колишній член ПР звинуватив нинішнього керівника обласної організації Леоніда Климова — найбагатшої, за версіями українських видань, людини Одещини, в змові з Одеським міським головою Едуардом Гурвіцем.

Одеська міська партійна організація Партії регіонів спростувала інформацію про вихід 200 осіб з її рядів. Про це повідомив голова Одеської міської партійної організації Партії регіонів, член виконкому Дмитро Волошенков. «Інформація про вихід 200 осіб є вигадкою. Андрія Сафронова виключили з партії ще в лютому поточного року за фінансові зловживання під час парламентських виборів 2007 року. Все інше — це рекламний хід партії «Родина», яка хоче нажитися на скандалі. Вони й надалі наповнюватимуть місто подібними чутками та провокаціями», — зазначив Дмитро Волошенков.

Партія регіонів має відносну більшість в облраді (52 з 120) та Одеській міськраді (37 з 120 голосів) і безпосередньо впливає на багато рішень головного представницького органу міста та області.

«Цілком очевидно, що структури «біло-блакитних» та представників Ющенка — його односельчанина губернатора Сердюка та мера Гурвіца, щільно співробітничають. Можливо, тому депутати від міської громади голосують за будівництво в прибережній зоні та в інших місцях структурами Климова житлових комплексів. Підконтрольні регіоналам ЗМІ (ТК «Академія», ТК «АРТ» і ООДТРК) освітлює міські події надто лояльно у ставленні до міської влади», — зазначає керівник дослідницького центру регіональної політики Анатолій Швиденко.

Спостерігачі зазначають, що Климов старається особисто керувати і партійною організацією, і політичними процесами в регіоні. Голова облради — колишній співробітник «климовського» банку «Імексбанк» Микола Скорик. Велика частина депутатського корпусу регіоналів в області й райрадах — також наближені до керівника обласної парторганізації люди. Дочка Леоніда Михайловича Дарина — депутат облради, його зять Олександр — депутат міськради. При цьому осторонь залишаються інші відомі одеські регіонали-депутати — Сергій Ківалов та Олексій Костусєв. Проте підкилимне протистояння нерідко виходить назовні, як це було минулого року, коли з фракції ПР в Одеській міськраді вийшла група з шести депутатів на чолі з сином Костусєва. Щоправда, через деякий час «блудні» депутати повернулися.

Спроби Климова впливати на роботу владних структур у районах області також очевидні. Місцеві організації Партії регіонів влаштували справжню атаку на позиції виконавчої влади в придунайських містах. Зокрема, їм уже вдалося відправити у відставку мера Ізмаїла Георгія Дубенко. 10 вересня йому оголосила недовіру міська рада і того ж дня «біло-блакитні» запанували у всіх ключових кабінетах мерії. Виконуючим обов’язки міського голови стала секретар муніципальних зборів регіоналка Ірина Рудниченко.

Сам Андрій Сафронов не виключив свого подальшого майбутнього в партії «Родина». Доказом, що його дії йдуть у ракурсі інтересів «родинцев» свідчить те, що розсилка для журналістів про прес-конференцію щодо виходу 200 осіб із ПР прийшла від прес-секретаря «Родини» Олександра Христофорова. Крім того, на підконтрольному цій партії телеканалі «АТВ» йде постійна масована критика ПР.

«На фоні нинішньої ситуації в українській політиці саме час для спроби зіграти на полі регіоналів. І «Родина», звичайно ж, вирішила цим скористатися», — вважає політолог Дмитро Бржестовський.

Партія «Родина» утворилася нинішнього року на базі однойменної групи в Одеській міськраді. У складі групи шість осіб, які були обрані до міськради 2006 року за списками блоку «Народна опозиція». Згодом лідер ПСПУ Наталія Вітренко позбавила їх права використовувати своє ім’я в політичних цілях. Лідером групи є бізнесмен Ігор Марков. Офіційної інформації про цього депутата дуже мало. На сайті міськради можна знайти дані про те, що 35-річний підприємець у 17 років став головою правління ТОВ «Геліос-груп», а зараз керує компанією «Славаль». Лідер «Родины» жорстко конфліктує з Гурвіцем ще з часів першого мерства Едуарда Йосифовича (1994—1998 рр.). З Марковим пов’язані низка підприємців, а також скандальний телеведучий і давній опонент мера Григорій Кваснюк та екс-кандидат у мери Одеси колишній співробітник міліції Сергій Бовбалан. Марков 2005 року підтримував «Трудову Україну», потім ПСПУ. Згодом працював зі скандальним лідером громадської організації «Єдина Вітчизна» Валерієм Кауровим. Потім приєднався до комуністів. У результаті вирішив створити свій політичний проект.

«Родину» реорганізували в партію, використавши як «материнську» структуру Прогресивно-демократичну партію України, що існує переважно лише на папері. ПДПУ була зареєстрована Мін’юстом ще 1999 року, і значить, може брати участь у виборах.

Трансформувавшись, «Родина» почала активну піар-кампанію, щосили експлуатуючи проросійські лозунги. Зусиллями цієї структури в Одесі створений так званий «Русский клуб». Існує думка, що партія підтримується Кремлем. Принаймні, один з апологетів нинішньої російської влади телеведучий Михайло Леонтьев — частий гість в ефірі телекомпанія «АТВ», що належить Маркову. Найпомітнішою акцією нової партії стала участь у другому Європейському конгресі русинів у Мукачеві, на якому був підписаний акт «Відтворення русинської державності».

Як вважають аналітики, в Одеському регіоні «Родина» може скласти конкуренцію регіоналам на виборах до місцевих рад.

Богдан ДИМОВСЬКИЙ, Одеса
Газета: 
Рубрика: