Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Чубайс залишився без команди

18 листопада, 1997 - 00:00

Президент Росії Борис Єльцин увільнив з посади віце-прем'єра, міністра державного майна Максима Бойка та голову Федеральної служби з питань неспроможності Петра Мостового - найближчих співробітників першого віце-прем'єра Анатолія Чубайса в уряді Віктора Черномирдіна.

Це рішення президента, як і попередній його указ про звільнення першого заступника керівника президентської адміністрації Олександра Казакова, стало реакцією на скандал навколо одержання групою високопоставлених чиновників, серед яких Чубайс, Бойко, Мостовий, Казаков, а також колишній голова Держкоммайна Альфред Кох, високих гонорарів (по $90 тисяч кожному) за ще не видану книжку "Історія російської приватизації".

Чубайс у відповідь на численні звинувачення повідомив, що гонорари перераховуються для благодійних цілей у Фонд захисту приватної власності і що він готовий погодитися з будь-якою оцінкою президента Єльцина. Як можна зрозуміти із президентського рішення, Єльцина не задовольнили пояснення Чубайса. Сам перший віце-прем'єр написав заяву про відставку, однак президент її не прийняв, мотивуючи це тим, що в Росії сьогодні досить складна і відповідальна ситуація.

Можна помітити, що Єльцин просто скористався ситуацією, щоб "вирівняти" розклад сил у російському керівництві - після відставки заступника секретаря Ради безпеки Бориса Березовського в руках Чубайса зосереджувалося забагато влади для однієї людини. Тепер, якщо вакантні посади знову не займуть його люди (а це навряд) - перший віце-прем'єр і міністр фінансів залишиться без головних важелів керівництва економічною ситуацією в країні і кінець-кінцем буде звільнений не за участь в авторському колективі "Історії російської приватизації", а за фіаско своєї економічної політики. Спостерігачі в Москві впевнені, що відставка Чубайса на часі, й уже починається обговорення його можливих спадкоємців (серед них називають голову Центробанку Росії Сергія Дубініна, губернатора Саратовської області Дмитра Аяцкова, керівника банку "Менатеп" Михайла Ходоровського). Саме з цього буде видно, наскільки посилилися за рахунок чубайсівців позиції Березовського, який може пропонувати своїх людей через керівника президентської адміністрації Валентина Юмашева та дочку і радника президента Тетяну Дяченко або прем'єра Черномирдіна.

Лідери опозиції в Думі вже дали зрозуміти, що незадоволені президентським рішенням залишити Чубайса. Скоріш за все, тепер Дума відмовиться ухвалити проект бюджету-98 у першому читанні і новий Податковий кодекс - а це може призвести до нового погіршення стосунків між законодавчою та виконавчою структурами влади та навіть до урядової (і парламентської?) кризи.

Москва

Віталій ПОРТНИКОВ, "День"
Газета: 
Рубрика: