Арсеній ЯЦЕНЮК: «З новими повноваженнями Віктор Янукович несе відповідальність за все, що відбувається в країні»
Відновити баланс влади в України після рішення Конституційного Суду про повернення до Основного Закону 1996 року можна єдиним шляхом — проведенням чергових парламентських виборів 27 березня 2011 року й формуванням у Верховній Раді демократичної більшості. У цьому переконаний лідер партії «Фронт змін» Арсеній Яценюк, повідомляє прес-служба «Фронту змін»:
«Можна погоджуватися чи не погоджуватися із рішенням КС. Але його треба виконувати, адже, згідно з Конституцією, рішення цього суду не підлягає оскарженню. У той же час Конституція 1996 року вимагає проведення чергових виборів до парламенту в березні наступного року. Тоді в країні буде президент, який уособлює одну частину країни, і парламентська більшість, представлена демократичними силами, які репрезентують відмінну точку зору й інші цінності. І вони змушені будуть шукати політичний компроміс на користь всієї країни.
Вибори й політика — це не війна, це боротьба. А зараз політика перетворилася на війну — з опозицією і з власним народом. У війну з тими, хто не сповідує їхні принципи й бачення. Не можна воювати з власним народом! Владі сьогодні вигідний «Майдан-2». Влада хотіла б маргіналізації опозиції. Я хочу розчарувати владу: ми не будемо маргіналізуватися. Наше завдання сьогодні — сформувати реальну альтернативу владі, виконати конституційну норму, яка зобов’язує депутатів піти на вибори, оновити склад парламенту. Впевнений, що ми зможемо отримати якісну демократичну більшість. Ми заведемо в парламент якісно нових людей, які розуміють, що таке відповідальність перед 46 мільйонами людей.
Я знаю: ми обов’язково створимо реальну й потужну альтернативу Партії регіонів. І якщо вибори відбудуться в 2011 році, як передбачено Конституцією, то переконаний, що нові демократичні сили будуть здатні об’єднатися в один потужний демократичний кулак і вийти з реальною альтернативою. В Україні необхідно розпочати процес реальних конституційних змін. Для цього створити Конституційну асамблею і провести всеукраїнський референдум. Влада має чітко пояснити, що конкретно зміниться в житті кожного українця від зміни Основного Закону. Після цього — голосування за Конституцію новим складом парламенту.
А те, що пропонує сьогодні Партія регіонів, — це не що інше, як захоплення влади — так само, як формуванням коаліції «тушок» і рішення КС, який перебрав на себе повноваження зі зміни Основного Закону. Сьогодні вся влада сконцентрована в руках однієї людини — Віктора Януковича. Це означає, що він відповідальний за все — від непрацюючих лампочок у під’їздах до безладу в податковій, фінансовій і економічній системах. І 27 березня пройде приблизно рік з того моменту, як Президент Янукович став Президентом. Є час розкидати каміння і час збирати каміння. І цей час буде визначений виборами.»
Олександр ЄФРЕМОВ: «Партія регіонів не реагуватиме...»
— Партія регіонів не реагуватиме на заяви опозиційних сил про проведення позачергових президентських і парламентських виборів 27 березня 2011 р. Закон не має зворотної сили. Коли ми обираємося, то ми обираємося на термін, визначений тим законом, по якому ми обираємося. Ми маємо право змінити терміни повноважень депутатів, але лише на наступну каденцію. Якщо, звичайно, на це буде воля Верховної Ради, це рішення пройде через Конституційний Суд і під нього знайдеться 300 голосів. Тоді це можливо. Як мені здається, зараз потрібна подальша робота з Конституцією, але це вже інше питання.
Зараз, в першу чергу, потрібно гармонізувати законодавство відповідно до Конституції 1996. Поки що ми бачимо лише два закони — це Регламент і Закон про Кабінет Міністрів, які вже готові, і які можна розглядати в парламенті на цьому тижні. А що стосується решти законопроектів, якщо вони будуть напрацьовані, то ми в робочому порядку, згідно з регламентом, їх розглянемо й приймемо рішення в парламенті. Тут, як мені здається, проблем не буде.
Зараз фракція БЮТ намагається зареєструвати проект постанови з приводу створення Тимчасової слідчої комісії щодо рішення Конституційного Суду. На мій погляд, це неприпустимі речі, оскільки судова гілка влади — це незалежна гілка влади. І ми маємо з повагою ставитися до суду, якщо ми дійсно будуємо демократичну державу. Якщо члени фракції БЮТ буквально через кожне слово кажуть, що вони будують демократичну державу, і при першій же зручній нагоді порушують все, що лише можна порушити в цьому напрямі, то, природно, дану пропозицію підтримувати ми не можемо. Я розумію так — це дурниця, і дурниці ми не допускатимемо.
Томас МАРКЕРТ: «Рішення Конституційного Суду України ставить питання щодо легітимності влади»
Таку думку висловив секретар Венеціанської комісії Томас Маркерт у коментарі УНІАН. «Ми поки що не аналізували це рішення, воно, наскільки мені відомо, не було офіційно перекладено англійською, але ця ситуація, звичайно, турбує, бо, виходить, що влада в Україні працювала кілька років на підставі неконституційної Конституції. І це створює проблему легітимності її дій і взагалі легітимності.
Так, наприклад, на попередніх виборах виборці голосували за кандидатів на підставі нової Конституції, як під час парламентських, так і президентських виборів», — підкреслив Маркерт. Він також зазначив, що ситуація, яка склалася в Україні, є дуже незвичною для європейської практики, коли внесені до Конституції зміни скасовуються через стільки років.
При цьому секретар Венеціанської комісії відмовився коментувати заяви низки опозиційних партій щодо того, що після рішення Конституційного Суду в Україні мають відбутися нові вибори президента та Верховної Ради: «Це дуже складне питання, оскільки ми маємо дуже незвичну ситуацію. Ми дійсно не маємо європейського досвіду щодо цього».