Демократична платформа НДП підтримує кандидата в президенти Віктора Ющенка та закликає до об’єднання правоцентристських сил в Україні. Такий інформаційний сигнал був даний у суботу на конференції Демплатформи, яка зібрала в столичному Будинку вчителя майже дві сотні делегатів із більшості регіонів України.
Утім, нічого іншого від демплатформівців і не очікувалося. Адже політична позиція її засновників — народних депутатів Олега Зарубінського, Сергія Шевчука та Володимира Кафарського — стала очевидною ще близько місяця тому: із укладенням політичної угоди між ними та лідером коаліції «Сила народу» Віктором Ющенком. Конференція, певне, мала засвідчити, що кілька народних депутатів, які дозволили собі вийти з фракції НДП через незгоду з політикою керівництва партії, — не «білі ворони» у своєму середовищі, а мають, як і декларували, значну підтримку поміж партійних мас. До певної міри це вдалося: зібрання вийшло доволі представницьким, навіть делегати від таких «антиющенківських» регіонів, як Донбас, Крим, Харківщина в основному розділили настрої решти присутніх.
Появу чогось на зразок ендепістської демплатформи останнім часом можна спостерігати в багатьох партіях провладної орієнтації. Початок цьому процесу, на думку деяких експертів, поклав крах сподівань частини провладної політичної тусовки на перемогу на виборах кандидата від влади Віктора Януковича. Щоправда, в інших партіях до організаційного оформлення інакомислячих допоки не дійшло. Чим є Демплатформа НДП по своїй суті — кон’юнктурною витівкою людей, які побачили, що більше шансів стати президентом має не той кандидат, на якого поставило партійне керівництво, чи все ж спробою домогтися права діяти в політиці у відповідності зі своїми справжніми поглядами й совістю? Більшість виступаючих критикували лідерів партії саме за те, що при виборі політичної позиції на президентських виборах була проігнорована воля партійного загалу. Можливо, при іншому розкладі політичних сил такої внутрішньопартійної опозиції в НДП і не виникло б. Водночас демплатформівці, які виходили на трибуну, попри деякі відмінності в поглядах, загалом виглядали людьми ідейними, а їхня аргументація — досить переконливою та щирою.
Народний депутат Сергій Шевчук у своєму виступі відзначив, що останнім часом НДП перетворилася на «сервісну політичну силу» для влади, олігархів та провладного кандидата. «Останньою краплею» для нього та його колег-парламентаріїв стала підтримка фракцією скомпрометованих своєю нечесною позицією членів Центрвиборчкому, повідомив пан Шевчук.
Приблизно в такому ж дусі висловлювалися й інші оратори, яких головуючий на конференції народний депутат Олег Зарубінський допускав до слова в порядку запису, незалежно від посад, а про закінчення регламенту, обмеженого п’ятьма хвилинами, нагадував, показуючи маленький вчительський дзвіночок. Щоправда, представникам «найпроблемніших» регіонів, наприклад, Донеччини, а також делегатам- жінкам говорити дозволили значно довше. Одна з представниць прекрасної статі, пані Хорошева з Сумщини, скориставшись демократичною атмосферою, сміливо виступила із альтернативною думкою, фактично звинувативши демплатформівців у розколі «партійної сім’ї». Вийти з фракції, на її погляд, — надто легкий шлях. Значно важче — переконати опонента у своїй правоті. Якщо хтось був незгодний з позицією на виборах, яку на останньому з’їзді запропонувало керівництво партії, слід було тоді про це відкрито говорити, переконана Хорошева. Нині же, вважає вона, якщо в демплатформівців є що сказати, слід було проводити не сепаратне зібрання, а запросити на відверту розмову представників усього партактиву на чолі з Валерієм Пустовойтенком. Дісталося організаторам від ораторки й за помаранчевий колір гасел та папок, які роздавалися делегатам. Мовляв, негоже відкидати свої давні добрі партійні кольори, серед них і синій!..
Що робити далі? Це питання порушував майже кожен виступаючий — одразу після критики керівництва партії та «сепаратиста» Євгена Кушнарьова. Всі погодилися, що Демплатформа більше не буде догоджати жодній владі, навіть при президентові Ющенку. А ось щодо конкретних планів на найближче майбутнє, то тут варіантів виявилось багато. Серед них — стати незалежною партією, влитися в коаліцію «Сила народу» (щоправда, незрозуміло, в якій ролі та з якими перспективами на поствиборний період) або ж об’єднатися з однією із партій, з ким у Демплатформи спільне бачення майбутнього. Серед варіантів, з ким саме можна було б об’єднатися, називалася Народна-аграрна партія на чолі із спікером Володимиром Литвином, Партія промисловців і підприємців, а також партія «Наша Україна». Лідер останньої, народний депутат Віктор Пинзеник, виступивши з привітанням від коаліції «Сила народу», запропонував присутнім створити «Народно-демократичну партію «Наша Україна». Були також пропозиції скликати найближчим часом з’їзд НДП з метою переобрати партійне керівництво та скорегувати курс, дехто закликав прямо на конференції висловити недовіру главі НДП Валерію Пустовойтенку. На конференції, до речі, було спростовано інформацію про нібито виключення з партії народних депутатів — членів Демплатформи, які вийшли з фракції НДП- ПППУ, тим самим порушивши партійну дисципліну. Як заявив керівник секретаріату фракції НДП-ПППУ Степан Тимочко, політвиконком прийняв лише рекомендаційне рішення про виключення з партійних лав депутатів Зарубінського, Шевчука, Кафарського та Олуйка. Згідно ж зі статутом, вирішувати, виключати чи не виключати члена партії — функція первинних організацій.
Остаточної відповіді на запитання, вийде Демплатформа з НДП чи ні, схоже, наразі ні в кого немає. За словами народного депутата Олега Зарубінського, окрему партію демплатформівці утворювати не збираються. «Ми вважаємо, що демократична платформа має виступити за реальний об’єднавчий процес в правоцентристському середовищі, ми хочемо були суб’єктом такого процесу», — заявив народний депутат «Дню». «Правоцентристська коаліція має згуртуватися навколо фігур, які мають реальну довіру серед українського народу, а це — Віктор Ющенко та Володимир Литвин», — сказав також О.Зарубінський.
Заклик до об’єднання правоцентристських сил міститься й у офіційній ухвалі конференції, проголосованій майже одностайно. Крім того, демплатформівці також дружно схвалили заяву про підтримку кандидатури Віктора Ющенка в ході повторного голосування 26 січня та прийняли звернення із засудженням сепаратизму в країні. Багато хто з присутніх повідомив, що вже активно працює у виборчих штабах кандидата Віктора Ющенка. Таким чином, попри невизначений на майбутнє організаційний статус певної частини НДП під назвою Демплатформа, можна констатувати, що в її особі Віктор Ющенко має ще одного колективного союзника.