Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Держава має бути захищена з моря…» —

вважає командувач Військово- Морських сил України віце-адмірал Михайло ЄЖЕЛЬ
1 серпня, 2000 - 00:00

Сьогодні — День Військово-Морських сил України. Планується, що в святкуванні Дня ВМС України візьме участь Президент Леонід Кучма. Почесні гості на фрегаті «Гетьман Сагайдачний» вийдуть у море й покладуть вінки на воду в пам’ять про загиблих моряків. Опісля відбудеться парад військових кораблів, концерт, фейєрверк.

Напередодні, 30 липня, аналогічне свято відзначили російські моряки. У параді ЧФ Росії взяли участь ВМС України, а приймали парад командуючий ЧФ Комоєдов та командуючий ВМС Єжель. Демонструючи братерство з росіянами, щоправда, українські моряки не забувають про західну орієнтацію. Так, нещодавно ВМС України взяли участь у найбільшому в історії незалежної України військово-морському навчанні «Кооператив партнер 2000». Підготовка наших моряків здобула високі оцінки представників країн-учасниць — Болгарії, Греції, Грузії, США, Франції, Туреччини. Цього року український військовий корабель «Славутич» брав участь у міжнародному військово-морському огляді «International Naval Review 2000» у США тощо. Основна мета цих заходів — створити надійний морський щит для України. Про здобутки українських військових моряків розповідає командувач Військово-Морських сил України віце-адмірал Михайло ЄЖЕЛЬ:

«За 8 років свого існування вітчизняний флот неодноразово гідно демонстрував Державний прапор України і Прапор Військово-Морських сил на просторах океанів і морів, підіймаючи авторитет нашої України як морської держави. Найбільш показовим у цьому плані є проведений у квітні поточного року збір-похід кораблів. Під час маневрів українські моряки відпрацювали близько 100 бойових вправ. Ракетні катери «Прилуки» і «Каховка» вперше виконали стрільбу на граничній відстані від цілей. Також вперше берегові ракетники виконали пуски зі стаціонарних комплексів, а кораблі провели торпедну стрільбу та постановку мін. Навчальною метою збір-походу стало відпрацювання злагодженості у роботі органів управління національних Військово-Морських сил, вдосконалення морського, польового та повітряного вишколу, організації боротьби за живучість кораблів, а також перевірка можливості використання теоретичних напрацювань щодо управління силами. Ця мета була досягнута.

Якщо говорити про основні підсумки року, що минув, то завдання підготовки сил флоту особовим складом за цей період також виконані повністю. Особливо хочеться відзначити позитивні напрацювання в удосконаленні професійної майстерності командирів та штабів, структур виховної роботи.

У червні поточного року Україна вперше виступила в ролі країни-господарки таких широкомасштабних військово-морських навчань, якими є «Кооператив партнер-2000». Штаб національних Військово-Морських сил вперше відповідав за координацію та проведення таких маневрів. Це велика довіра флоту, адже цьогорічний, шостий за рахунком «Кооператив партнер» є безпрецедентним за кількісним складом: досить сказати, що в навчанні взяли участь 50 кораблів, бойових катерів і спеціальних суден, близько 9 тисяч особового складу.

Спостерігаючи за діями сил у морі, в повітрі та на березі, учасники навчання переконалися: ми готові захистити мир. Підготовка українських військових моряків отримала позитивні відгуки представників усіх країн-учасниць навчання.

Також у липні підрозділи Військово-Морських сил взяли участь у широкомасштабних планових командно-штабних навчаннях Збройних Сил України «Чисте небо-2000», де відпрацьовували порядок відбиття повітряного нападу навчального противника під час ведення протиповітряної оборони.

В територіальних водах Болгарії щойно закінчилось багатонаціональне навчання «Бриз-2000», у якому взяв участь корвет «Луцьк». Дії екіпажу українського корабля отримали високу оцінку з боку керівництва навчання. Також ми не замикаємося тільки на Чорноморському регіоні. Українські військові моряки стали постійними учасниками навчання «Кооператив оспрей», яке проводиться у Сполучених Штатах Америки.

Зараз на флоті триває підготовка до ще двох міжнародних навчань «Козацький степ-2000» і «Чорноморське партнерство-2000», які відбудуться у вересні.

Перебуває на стадії завершення робота експертів по вивченню можливостей створення у Чорному морі системи запобігання виникненню надзвичайних ситуацій, таких як зіткнення кораблів, посадка на мілину, затоплення, пожежа, авіакатастрофа, вилив нафтопродуктів. Як планується, до цієї системи, що має назву Блексіфор, увійдуть підрозділи країн Чорноморського регіону, які виконуватимуть пошуково-рятувальні операції, протимінні заходи, а також операції по наданню гуманітарної допомоги та по захисту навколишнього середовища. Вся діяльність угруповання проходитиме відповідно до принципів Статуту ООН. «Блексіфор» може бути використана і для участі в операціях, які проводяться ООН та ОБСЄ.

Сьогодні на верф’ях України чекають на добудову чотири бойових одиниці. До десятої річниці Військово-Морських Сил вони повинні увійти до складу флоту, і у мене немає сумніву в тому, що так і буде, оскільки держава має бути захищена з моря». Микита КАСЬЯНЕНКО

Сiмферополь — Севастополь

Редакція газети, кореспондентський пункт газети «День» в Сімферополі висловлюють вдячність прес-центру ВМС України в Севастополі за надану допомогу в підготовці цього матеріалу.

Газета: 
Рубрика: