Лавина порушень виборчого законодавства, допущених різними політичними силами в ході підготовки до майбутніх виборів, обрушилася на Донецьку область. Утім, як стверджують фахівці, винні не тільки партії, а й місцева влада.
Такі результати, зокрема, першого етапу довгострокового моніторингу Суспільної ініціативи «Чисті вибори». Предметом дослідження є насамперед діяльність представників різних політичних партій і їхніх штабів у всіх населених пунктах Донецької області, а також робота органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, виборчих комісій і ЗМІ.
Аналітики зазначають, що хвиля порушень почалася з формування на Донеччині окружних виборчих комісій. Саме в цей період багато партій і блоків продемонстрували, мовляв, відверто безвідповідальне ставлення до підбору кандидатур для роботи в цих комісіях, унаслідок чого в них виникли певні кадрові проблеми. Як показало дослідження, багато голів уже працюючих комісій, їхні заступники та секретарі за тими або іншими параметрами просто не відповідають вимогам законодавства. Наприклад, у ТВК м. Докучаєвська секретар не володіє українською мовою, а один із членів комісії на час жеребкування взагалі перебував за межами України та має намір повернутися лише на початку березня... Безліч ТВК Донецької області сьогодні працюють в умовах невизначеності через те, що суди регулярно приймають рішення, які зобов'язують місцеві ради вносити зміни до їхнього складу. Ці рішення в свою чергу є наслідком порушень, допущених при формуванні ТВК. Наприклад, ще в січні ТВК Горловки довелося пережити аж чотири суди, які розглядали питання відсторонення представників деяких партій і блоків від жеребкування для формування тервиборчкому, визнавши в кінцевому результаті це відсторонення незаконним. У результаті суддя зобов'язав ТВК провести повторне жеребкування.
За даними аналітиків ініціативи «Чесні вибори», керівництво міст і районів не потурбувалося навіть про надання окружним і територіальним комісіям необхідних для їхньої роботи умов — приміщень, техніки тощо.
Більш того, як стверджують експерти, вже тепер у Донецькій області фіксують випадки активного використання адмінресурсу з боку місцевих посадових осіб на користь різних суб'єктів виборчого процесу. Наприклад, у ході моніторингу з'ясувалося, що Головне управління Пенсійного Фонду в Донецькій області без відома пенсіонерів підписувало їх на газету «Ветеран Донбасу» (кілька номерів якої були повністю присвячені роботі однієї з партій) та утримувало кошти за передплату з пенсій. Крім того, в кількох містах області з'їзди партій проводили в будівлях міськрад або навіть у режимних об'єктах (наприклад, засідання активу однієї з партій відбулося в приміщенні Ясинуватської дирекції залізничних перевезень, що є режимним об'єктом і перебуває під воєнізованою охороною). Також відомі випадки, коли ректори вищих навчальних закладів Донбасу відкрито агітують своїх студентів на користь окремих політичних сил і навіть дарують їм від імені цих партій цінні подарунки.
За даними моніторингу, процес підготовки списків депутатів у місцеві ради, що активно розгорнувся в області в січні, далекий від прозорості. Переважна більшість партій так і не оприлюднила своїх критеріїв оцінки кандидатур, які попадають у списки, а крім того, в Донбасі склалася тенденція формування списків обмеженою кількістю осіб із керівництва партій або штабів. При цьому в області досить часті випадки, коли представників ЗМІ просто не допускають на партійні конференції, а суб'єкти виборчого процесу, як правило, не поспішають демонструвати громадськості регіону навіть готові списки.
Почастішали в Донецькій області й випадки використання «чорного піару» проти тих або інших партій, а також проти кандидатів на посади місцевих міських голів. Як зазначають аналітики, жертвами «чорного піару» вже встигли стати майже всі великі партії, представлені в області.
З огляду на всі ці факти, місцева влада вирішила, що запобігти масовим порушенням можна тільки шляхом залучення до передвиборної підготовки численних спостерігачів. Днями в Донбасі навіть відбулася спеціальна нарада обласної робочої групи зі сприяння місіям міжнародних спостерігачів на Донеччині. За словами заступника голови Донецької облдержадміністрації з політико-правових питань Юрія Гримчака, за підготовкою і ходом виборів у березні поточного року в регіоні стежитимуть близько 1000 спостерігачів, із яких 600 — представники ОБСЄ, 200 — країн СНД, а ще 200 — інших країн світу. Уже працює штаб зі сприяння їхній діяльності.
КОМЕНТАРІ
Валерій ДАНИЛЕВСЬКИЙ, політолог:
— Не сумніваюся, що законодавство добре вивчили всі партії без винятку, оскільки якщо порушення і відбуваються, то багато в чому це робиться свідомо. Наприклад, є інформація, що на одному з державних підприємств області буквально примушують працівників платити досить солідні членські внески для однієї з партій. Є й приклади несумлінної агітації, і прагнення деяких кандидатів на посади міських голів розпочати агітацію за свою кандидатуру ще до подачі своїх документів для реєстрації.
Що стосується діяльності місцевої влади, то, зокрема, існують сигнали, що в деяких містах тервиборчкомам створюють буквально скотинячі умови: виділяють брудні, холодні приміщення з обідраними стінами, відсутня оргтехніка, сейфи... Складається враження, що комусь вигідно штучно створювати перешкоди для роботи комісій. З іншого боку, голова ЦВК Ярослав Давидович днями сказав, що проблеми ТВК пов'язані саме з недофінансуванням. І сталося це з вини ВР, що не узгодила два закони, і тепер у місцевої влади просто немає жодного інтересу забезпечувати роботу ТВК за свій рахунок.
Олег ДАННИКОВ, голова Донецького обласного відділення СДПУ(О):
— Наприклад, зовсім нещодавно активісти партії, з якою ми йдемо на вибори паралельними курсами, чомусь перешкоджали зустрічі наших лідерів із виборцями Костянтинівки, Амвросіївки, Іловайська... Партія буквально вилила на нас тонни неправильної та негативної інформації, заявляючи, що зустрічі не відбудуться, що ніхто на них не прийде, а якщо і прийде, то за розмову з лідерами нашої партії треба буде платити... Ми дуже обурені такими вчинками наших партнерів. Нащо заважати одне одному?
Крім того, нашій діяльності на Донеччині багато в чому перешкоджає Донецька облдержадміністрація, посадові особи якої заважають нам збирати підписи жителів області для проведення референдуму щодо питання НАТО.
Ігор ЖИТИНСЬКИЙ, секретар Донецького обкому КПУ:
— На мій погляд, більше порушень із боку представників влади. Днями ми навіть пікетуватимемо Київську райраду Донецька з вимогою звільнити одного з заступників голови цієї райради, котрий буквально бігав за нашими активістами, які проводили агітацію в районі, і кричав: «Ідіть звідси, це територія Партії регіонів!..»
Що стосується діяльності територіальних і окружних виборчкомів, то тут законодавство порушується не стільки тим, що для роботи комісій не створені нормальні умови, скільки тим, що в самі комісії набрані некомпетентні люди, які не мають уявлення ні про виборчий процес, ні про виборче законодавство. Тому, навіть якщо їм і надати хороші умови, пуття однаково не буде...