Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Дім, побудований «Київміськбудом»

Наступна мета компанії — квартири для тих, хто заробляє 200 гривень на місяць
3 червня, 2000 - 00:00

М инулого тижня холдингова компанія «Київміськбуд» святкувала одразу два ювілеї: 45-річчя із дня заснування і 5-річчя з початку інвестиційної діяльності. «День» був серед почесних гостей і мав можливість відвідати низку будівельних об’єктів та промислових підприємств компанії.

І якось навіть не вірилося, що в умовах стагнації економіки в Україні зберігається острів, де зростають будинки та проспекти, і навіть більше, де будь-який працівник може, звісна річ, доклавши певних зусиль, отримати, а тепер уже здебільшого — купити житло.

Цікаво, що проект будівництва житла за рахунок коштів населення стартував у першій половині 1995 року, тобто саме тоді, коли про себе голосно заявили кризові явища. Будівництво не стало винятком із загальної тенденції. Саме будівельники першими відчули на собі негативні наслідки зниження купівельної спроможності населення. І головне — зник єдиний інвестор — бюджет, за рахунок якого і будувалося раніше практично все житло в державі. Певна річ, це стало причиною повсюдного скорочення обсягів будівництва. Ну а в Києві вирішили: відступати не будемо. «Київміськбуд» діяв нестандартно і вже 1995 року почалося спорудження шести житлових будинків на масиві Осокорки. У лютому 1996 року було здано перший будинок. При його заселенні був присутнім Президент України Леонід Кучма, який, високо оцінивши ініціативу «Київміськбуду», дав будівництву «по-новому» путівку у життя.

Сьогодні можна впевнено сказати, що для «Київміськбуду», який уперше в країні розробив програму і механізм довгострокового кредитування житлового будівництва, кошти населення стали основним джерелом фінансування, а сама програма — «рятувальним кругом» для будівельного комплексу міста. На «Київміськбуд» нині припадає майже 20% площі житлових будинків, які будуються в Україні. З 1995 року компанією збудовано 1 856,9 тис. квадратних метрів житла. Приватний інвестор профінансував спорудження 117 житлових будинків (14 497 квартир). Загалом по компанії темпи зростання обсягів робіт власними зусиллями за перші 4 місяці поточного року становили 143%. І це при тому, що у більшості організацій спостерігається лише сповільнення темпів спаду. Минулого року до бюджетів всіх рівнів «Київміськбуд» перерахував 131 970 тис. гривень.

Досвід «Київміськбуду» підтримано урядом. На холдинг поклали ще складніші завдання. Згідно з Законом «Про проведення експерименту в житловому будівництві на базі ХК «Київміськбуд», компанією відпрацьовуються організаційні та фінансові механізми довготермінового кредитування житлового будівництва і одночасно — створення національних недержавних пенсійних фондів.

Кошти, залучені на пенсійні рахунки дружнього до «Київміськбуду» банку «Аркада», конвертовано у кредит на будівництво житла терміном до 30 років. З 1996 року банку вдалося залучити 626,2 млн. гр., за рахунок яких було побудовано 80 житлових будинків. Цікаво, що найбільшу кількість пенсійних договорів підписали нарівні з громадянами передпенсійного віку і ті, кому до пенсії далеко. На їхню частку припадає майже чверть усіх зібраних коштів.

Схема отримання квартири за допомогою кредиту досить проста. Перший внесок, що закріплює квартиру за власником, становить 30% вартості (раніше перший внесок становив 50%). Кредит на будівництво житла видається під 10% річних, і до повного розрахунку з банком квартира виступає банківською заставою.

«Наша мета — будувати такі будинки, у яких квартири були б доступними для людей із заробітком 200 грн. на місяць», — сказав у день ювілею віце-президент «Київміськбуду» Микола Курганов. І хоча цей девіз поки що залишається лише завданням на майбутнє, однак уже сьогодні квартири компанії — одні з найдешевших. Це легко простежити при порівнянні з вартістю квартир на вторинному ринку (не кажучи вже про ті, що пропонуються іншими компаніями). Так, квартира у районі Святошина коштує 1 623 грн./кв.м, а на повторному ринку — 1 669 грн./кв.м. На Троєщині, де ведеться масове будівництво, «Київміськбуд» виграє ще більше: 1 016 грн. проти 1 115 грн./кв.м на вторинному ринку. За даними компанії, основними її інвесторами є робітники та службовці підприємств та організацій (62%), приватні підприємці (10%), військовослужбовці (7%).

Радянська влада так і не змогла виконати свого (значною мірою пропагандистського) гасла: «До 2000 року — кожному окрему квартиру». У нашій столиці його в нових умовах наполегливо і без всілякої помпи реалізовує «Київміськбуд» — один із лідерів економіки незалежної України.

Юлія ШАЙДА, «День»
Газета: 
Рубрика: