Знайомі, колеги і родичі молодого вченого Павла Лапшина з Дніпропетровська перебувають у шоку. 25-річному аспірантові Металургійної академії, який стажується у Великій Британії, лондонський суд пред’явив звинувачення в убивстві пенсіонера-мусульманина, кваліфікувавши це як теракт. Окрім того, П.Лапшина звинувачують у причетності до вибухів у трьох мечетях у околицях Бірмінгема. Зокрема, в установці саморобних бомб біля мечеті Ашія у Волсоллі 21 червня, Центральній мечеті у Вулвергемптоні 28 червня і мечеті Канз-уль-Імам-Масджід в Тіптоні 12 липня. Декілька днів тому українця затримали за підозрою у вбивстві літнього Мохаммеда Саліма. Пенсіонер загинув ще 29 квітня від трьох ударів ножем у спину, коли повертався з мечеті в Бірмінгемі. На слід П.Лапшина британська поліція вийшла наприкінці минулого тижня, проаналізувавши записи відеокамер, і як стверджують її представники, під час обшуку в помешканні було знайдено можливі складові вибухових пристроїв. Ще одного громадянина України — 22-річного харків’янина Дениса Негребу, якого затримали разом із П.Лапшиним, звільнили з-під варти, і тепер він співпрацює зі слідством як свідок. Для того, щоб дізнатися більше про минуле підсудного Павла Лапшина британська слідча група виїхала до України.
Тим часом, звістка про арешт П. Лапшина і звинувачення його в тероризмі, в самому Дніпропетровську сприйняли з величезним здивуванням. Викладачі Дніпропетровської металургійної академії не вірять у його винність. Вони запевняють, що він був тихим, наполегливо вчився і ніколи не проявляв агресії або расизму. Після закінчення вишу Павло вступив до аспірантури на кафедру технології машинобудування, де працює і його батько. Перемігши в міжнародному конкурсі, він дістав можливість поїхати на закордонне стажування. «У Великій Британії є компанія Delcam, яка займається розробкою програмної продукції, — розповідає викладач Металургійної академії Віктор Ласкін. — Свої програми вони реалізують у вишах України та Росії. У рамках цієї співпраці компанія щороку проводить конкурс серед наших студентів і запрошує до себе на стажування призерок. Два роки тому Павло в такому конкурсі посів третє місце, але виїхати до Великої Британії зміг лише в квітні цього року через тяганину з оформленням документів».
Там аспірант Лапшин повинен був протягом року займатися вивченням і практичним застосуванням цих програм. «Про те, що його затримали, ми дізналися від кураторів міжнародної програми в нашому міністерстві, — продовжує Віктор Михайлович. — Зараз керівництво Академії займається цим питанням, зокрема готують характеристики, щоб відправити їх до Великої Британії і розглядатимемо питання про залучення адвоката. Але, якщо чесно, мені здається, що це якась помилка. Павло скромний хлопець, з головою занурений у науку, людина неконфліктна, жодної агресії з його боку ніхто не спостерігав». Батько аспіранта Сергій Павлович зараз спілкуватися з пресою не готовий. На родину останнім часом звалилися нещастя — його дружина в березні цього року потрапила до автомобільної аварії. Водій-лихач на повній швидкості в’їхав на тролейбусну зупинку — всі люди, які стояли там, або загинули, або дістали важкі травми. Мати Павла досі не може ходити. Близькі люди розповідають, що з цієї причини син не хотів їхати на стажування, проте його вдалося умовити, адже така можливість випадає не кожному.
Повідомлення з Великої Британії викликали інтерес представників ЗМІ і буквально зразу ж на персональній сторінці Павла Лапшина в одній із соціальних мереж виявилися дивні дані. На ній є лише декілька записів, датованих квітнем 2013 року, коли він щойно приїхав на стажування до Великої Британії і червнем — безпосередньо перед вибухами біля мечетей у околицях Бірмінгема і після вбивства Мохаммеда Саліма. Останній раз Лапшин заходив на свою сторіночку 18 липня — за день до арешту. На сторіночці є зображення обкладинки роману Вільяма Пірсу «Щоденники Тернера» — книги, яка свого часу була бестселером у неонацистському середовищі. Вважається, що цим романом надихався організатор теракту в Оклахома-Сіті Тімоті Маквей. На пострадянському просторі книга користується популярністю у скінхедів. Серед записів на сторінці журналісти виявили перепост інформації про німецьку терористичну організацію «Націонал-соціалістичне підпілля», расистські акції якої прогриміли на всю Німеччину 2011 року. Через це в ЗМІ вже висловлюються припущення, що дніпропетровський аспірант був «романтиком-одинаком» — мало не «українським Брейвіком», який захоплювався ультраправою літературою, і вирішив утілити свої ідеї у Великій Британії, де нещодавно ісламісти зарізали на вулиці солдата.
Ще більше насторожує інформація, яку оприлюднила у вівторок дніпропетровська міліція. Керівник прес-служби УМВС у Дніпропетровській області Олексій Щербатов повідомив на брифінгу журналістів, що міліція по лінії Інтерполу отримала запит британських колег щодо Павла Лапшина. У ході перевірки з’ясувалося, що три роки тому тоді ще студент Дніпропетровської металургійної академії П.Лапшин уже потрапляв у поле зору міліції. Так, 7 серпня 2010 року мешканці будинку на Набережній Перемоги, 100 звернулися до правоохоронних органів з приводу вибуху. Прибулі на місце події працівники міліції і МНС встановили, що в одному з помешкань щось «хлопнуло й потім зайнялося». У результаті було вибито два скла в балконному вікні і пошкоджено міжкімнатну перегородку. Господар помешкання — студент одного з вишів Дніпропетровська, пояснив, що «хлопок» стався при проведенні наукових досліджень з використанням піротехнічних матеріалів. Цю інформацію було зафіксовано в Жовтневому РВВС Дніпропетровська. Після перевірки в порушенні кримінальної справи було відмовлено. Проте, студента було оштрафовано судом за дрібне хуліганство і порушення правил поводження з піротехнічним матеріалами. Як підтвердив О.Щербатов, їм виявився Павло Лапшин, якого зараз звинувачують у проведенні вибухів біля мечетей у Великій Британії.
Цікаво, що за свідченням колег і наставників П.Лапшина, його наукові інтереси у сфері обробки поверхонь металів ніяк не були пов’язані з хімією. «Як студент-дипломник він займався програмуванням верстатів з програмним управлінням і на стажування до Британії поїхав за цим профілем», — говорить Віктор Ласкін. Викладач розповідає, що останніми роками вчені кафедри технології машинобудування, де вчився в аспірантурі П.Лапшин, взагалі відходять від хімічних методів у обробці металів до полімерів, електрофізики та інших методів.
Загадковим залишається ще один момент у дніпропетровському життєписі П.Лапшина, який, судячи за звинуваченнями британського правосуддя, повинен відчувати особливу ненависть до мусульман. За словами В.Ласкіна, в Металургійній академії навчається чимало іноземних студентів, у тому числі і мусульман з Ірану, Тунісу, Нігерії та інших країн. Лишень на кафедрі технології машинобудування спеціалізується понад десять іноземців, проте стосунки з ними завжди були дружніми. «У Металургійній академії створено клуб, в якому наші студенти спілкуються з іноземцями, — розповідає В.Ласкін. — Вони зустрічаються двічі на тиждень, що допомагає освоювати мови, у тому числі й англійську перед стажуванням у Великій Британії». Проте жодних конфліктів на національному або расовому ѓрунті помічено не було, запевняє В.Ласкін, зустрічі проходять у дружній обстановці за участю викладачів. Де міг набратися ненависті до мусульман дніпропетровський аспірант — важко зрозуміти. Можливо, пояснити мотиви своїх дій зміг би сам Павло Лапшин, проте, як повідомляють у МЗС України, він уже двічі нібито відмовлявся від зустрічі з українським консулом.
Тим часом, у Дніпропетровську ще триває суд над чотирма мешканцями міста, яких звинувачують у проведенні серії вибухів у Харкові, Запоріжжі та самому Дніпропетровську. У результаті цих терактів постраждали три десятки осіб і один чоловік загинув. Лідером групи вважається політолог Віктор Сукачов, викладач іншого вишу — Дніпропетровського національного університету. Його «кумиром», судячи за матеріалами справи, став відомий американський бомбіст Теодор Качинський, що підписувався псевдонімом «Унабомбер». У Дніпропетровську згадують і про невдалий теракт, що стався декілька років тому, коли в тролейбусі мало не вибухнула потужна бомба. Не виключено, що пояснення подібним явищам, які відбуваються в українському суспільстві, ще належить дати політологам і психологам.