Півтори сотні жителів багатоповерхового будинку з дніпропетровського житломасиву «Перемога», потерпілих 13 жовтня цього року від вибуху газу, звернулися з відкритим листом до Президента України Віктора Ющенка. У ньому вони повідомляють, що коштів, виділених державою на відшкодування майна, «явно недостатньо для відновлення колишнього рівня життя» їхніх сімей. Цих грошей, стверджують постраждалі, досить для того, щоб купити квартиру на вторинному ринку. Однак без ремонту й меблів. Залишалася надія на «адекватний розподіл» благодійних коштів, оскільки пожертвування надходили не тільки з усієї України, але й із-за закордону. «На зборах мешканців, — пишуть автори листа, — нам вселили надію 20-ма мільйонами гривень допомоги компанії «Газекс-Україна», крім допомоги сім’ям загиблих». Проте виявилося, що потерпілим мешканцям виділили всього 10 млн. гривень, а інші кошти підуть як «цільова допомога» на закупівлю обладнання для обласної лікарні, ремонт школи, в якій розміщувався штаб із ліквідації наслідків аварії і навіть на будівництво храму, якого ніхто не просив.
«Вважаємо, — пишуть Президенту потерпілі, — що найсправедливішим варіантом був би розподіл коштів за рішенням усіх мешканців будинку. Ми просимо забезпечити прозорість надходження коштів і контролю над їхнім використанням». На думку «підписантів» сума благодійних грошових коштів, перерахована жителям будинку, повинна бути «в кілька разів більшою, ніж офіційно оголошена». Адже перерахування надходили від підприємств і установ, корпорацій і фірм, не кажучи про великі пожертвування від благодійних фондів Ріната Ахметова і Віктора Пінчука, Блоку Юлії Тимошенко та інших великих структур. У зв’язки з цим автори листа просять у глави держави створити спеціальну контрольну комісію, яка визначить рахунки і відстежить усі надходження, а також розподіл благодійних коштів. Крім того, постраждалі від вибуху мешканці, посилаючись на іноземну практику, вимагають опублікувати в пресі всі рахунки, в тому числі й валютні, на які перераховувалися благодійні кошти й дані про організації та осіб, які залишилися небайдужими до трагедії.
Поява відкритого листа до Президента обурила дніпропетровського губернатора Віктора Бондаря. На прес-конференції, приуроченій до сумної дати — місяця, що минув із часу газового вибуху й загибелі людей, він заявив, що поява цього документа пов’язана з банальним бажанням «двох-трьох» сімей із числа потерпілих «отримати ще». На думку В. Бондаря, всі мешканці зруйнованого будинку й так отримали більш ніж значні компенсації, яких вистачить і на купівлю квартири, і на ремонт і навіть придбання меблів, незважаючи на те, що майно багатьох вціліло. Він продемонстрував таблицю, в якій детально розписані всі надходження пожертвувань і їхній розподіл серед постраждалих. За словами В. Бондаря, всі вони отримали від 2,8 млн. до 522 тисяч гривень, причому схему розподілу грошей схвалили уповноважені від під’їздів. На рахунках, повідомив він, ще залишається частина пожертвувань, які з дня на день також будуть поділені серед потерпілих. Усього, за даними губернатора, на потреби потерпілих від вибуху газу було зібрано 164, 7 млн. гривень, у тому числі 93 млн. гривень із держбюджету. Зрештою, зазначив В. Бондар, незадоволені розміром компенсацій зможуть пред’явити позови винуватцям аварії, як тільки їхню провину доведе правосуддя. За його відомостями, кримінальні справи будуть направлені прокуратурою в суд уже через два-три тижні.
Тим часом ВАТ «Дніпрогаз», чиї керівники перебувають під арештом за підозрою в недбалості, оприлюднив прес-реліз із висновками експертів, які вивчали причини газової аварії. На їхню думку, причиною різкого підвищення тиску газу могло стати «стороннє втручання» в налаштування й роботу запобіжного обладнання газорозподільного пункту, а причиною вибуху — поломка крана «під час спроби відключення некваліфікованою особою подачі газу в під’їзд». Як відомо, крани в під’їздах в останній момент намагалися закрити самі мешканці, яких, судячи з усього, тепер пропонують вважати не тільки жертвами. Двох своїм указом недавно нагородив орденами «За мужність» Президент В. Ющенко. Причому одного з них — посмертно. Про це нагородження клопоталися сусіди, які впевнені в тому, що залишилися живими лише завдяки самовідданим діям сміливців. Як розповідають, покинути загазований під’їзди вони могли першими, однак буквально до самого вибуху стукали у вікна й двері, попереджаючи про біду, що наближається.