Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Додаткові можливості

Анатолій ШЕВЦОВ: З технічного боку Україна готова брати участь у створенні спільної ПРО Росії та США
16 лютого, 2011 - 00:00

Україна не відкидає своєї участі в системі протиракетної оборони в Європі. Ідеться про систему, в якій потенційно можуть співпрацювати Росія та США. Про це заявив у Центрі ім. Карнегі у Вашингтоні міністр закордонних справ України Костянтин Грищенко: «Перш за все ми повинні зрозуміти логіку переговорів між США й Росією щодо того, коли, де й для яких цілей її (систему ПРО) буде створено».

У принципі, тема ненова. Раніше про готовність України брати участь у системі ПРО говорила у Варшаві секретар Ради національної безпеки та оборони Раїса Богатирьова. Було сказано, що Україна має можливість не лише брати участь у будівництві європейської протиракетної оборони, але й готова надати можливість використання своїх радарів. Ідеться про два об’єкти в Севастополі та Мукачеві.

За словами голови українського МЗС, об’єкти можуть бути використані для спільної між США та Росією системи ПРО. «У нас є серйозні та передові ідеї щодо того, як можна будувати систему, які можуть бути доречними. Ми готові позитивно брати участь у цій дискусії, але часто пропозиція про допомогу в переговорах між двома не завжди вітається. Коли його будуть готові прийняти, ми готові брати участь», — відзначив Костянтин Грищенко.

Тут, звичайно, головне питання, чи зможуть США та Росія домовитися між собою? Відомо, що свого часу американський президент Джордж Буш-молодший виступив з ініціативою розмістити в Польщі та Чехії бази ПРО. Було навіть отримано згоду чеської та польської влади. Але американські ініціативи торкнулися інтересів Росії, яка виступила з різкою критикою. Москва навіть пригрозила розмістити в Калінінградській області ракетні комплекси «Іскандер». Далі, з приходом до влади в США Барака Обами, акценти змінилися. На саміті в Лісабоні лідери НАТО та Росії заявили про намір створити спільну протиракетну оборону Старого Світу. Сьогодні переговори в цьому напрямку ведуться.

Була, щоправда, заява й першого заступника секретаря РНБО Степана Гавриша про те, що Україна готова взяти участь у створенні європейської системи протиракетної оборони, але разом із Росією. До того ж пан Гавриш підкреслив, що українські РЛС потребують серйозної модернізації. Чи готова Україна з технічного боку брати участь у створенні спільної ПРО Росії та США?

— Гадаю, це цілком реально, — коментує ситуацію керівник Дніпропетровської філії НДСІ Анатолій Шевцов. — Звичайно, може постати питання про технічне оновлення станцій, але його можна вирішити. В інформаційній частині нам є що внести до загальноєвропейської системи ПРО. Що ж до розробки якихось засобів (оскільки в основі протиракетної системи все ж таки перебуває ракета зі спеціальною системою управління), технічно це теж можливо.

Тобто ми робимо висновок, що питання полягає лише в політичній згоді наших партнерів. Якщо вони однаково ставляться до нашої участі в системі ПРО, то, повторюю, Україна на це спроможна. І те, що заяву було зроблено в США, — це сигнал із нашого боку, який символізує готовність України співпрацювати з нашими партнерами. Цю заяву також, напевно, пов’язано з ратифікацією Росією та США нового договору щодо СНО. Так, Путін 2008 року відмовився від використання наших станцій, оскільки вони намагалися перейти на власні (деякі технічні успіхи в них у цьому є). Та й навіщо платити Україні за це гроші? Але зараз ситуація інша — інші користувачі інформацією.

Чи вигідно це для України? Вигідно. Це лише додасть нам додаткові можливості на власній території. Будь-яка військово-технічна співпраця, природно, сприятиме науково-технічному прогресові, зміцненню обороноздатності нашої країни.

ДО РЕЧI

Україна зробить усе необхідне, щоб у Вашингтоні до 2013 року з’явився меморіал пам’яті жертв Голодомору. Про це заявив міністр закордонних справ Костянтин Грищенко у Вашингтоні під час спілкування з представниками місцевої української громади, повідомляє прес-служба міністерства. Як відомо, 2013 року будуть 80-ті роковини Голодомору. У перший день візиту Грищенко відвідав у Вашингтоні місце майбутнього спорудження меморіалу жертвам Голодомору 1932 — 1933 років в Україні.

Іван КАПСАМУН, «День»
Газета: 
Рубрика: