Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Доля ВР Криму в густому тумані

15 листопада, 1997 - 00:00

У четвер український парламент продемонстрував, що він про Крим не забув - законопроект "Про Верховну Раду АРК" розглянуто й відправлено на доопрацювання.

Основний законопроект за дорученням Президента розробив Мін'юст. Проект передбачає, що ВР Криму обирається на чотири роки в складі ста депутатів, які працюють на непостійній основі (крім голови та заступників). Тобто з основної роботи їх відпускають лише на сесії та інші депутатські заходи. Чергова сесія може тривати не більше від семи днів на квартал, позачергова - один день. Вибори відбуваються за мажоритарною системою з утворенням одномандатних національних округів для кримських татар та інших депортованих народів. Кандидатів можуть висувати громадяни та їхні об'єднання. Депутатом іншої ради бути не можна. Якщо депутат відмовляється присягнути на вірність народу України, мандат втрачається. Депутата можна буде відкликати. Верховна Рада АРК видає постанови та розпорядження. Виборчі округи формуються за 80 днів до виборів.

Звичайно, все це дуже відрізняється від старого кримського закону, за яким на півострові існував фактично парламент, а не просто представницький орган. З 98 депутатів 14 обиралися за партійними списками (стільки ж місць виділялося для кримських татар, по одному для греків, німців, болгар і вірмен). Та ще й під шумок антиукраїнської вакханалії туди якимось чином потрапили депутати від Севастополя, який завжди був окремою адміністративно-територіальною одиницею.

Кримчани, звичайно, не хочуть це все втрачати. Через своїх депутатів у парламенті вони запропонували альтернативний законопроект. Депутатів теж пропонується обирати сто, але за змішаною системою: "50 на 50". Ні про які квоти ніяким депортованим народам не йдеться. Представляючи законопроект, депутат від Криму Анатолій Юрковський закликав "припинити ігри з депортованими, які не вписуються в наше законодавство", залишити "спроби втягнути меджліс у правове поле України" і взагалі заявив, що "кримськотатарську карту розігрують, щоб вирішити свої амбіційні плани". Юрковського підтримали 184 його колеги, які в президентському проекті побачили лише "мусульманську загрозу".

Тому принципові норми практично не обговорювалися. Лишилося непоміченим, що кримський проект передбачає роботу на постійній основі голови, заступників, секретарів комісій ВР АРК і ще кого завгодно - на розсуд самих депутатів. Вибори проводяться за нормативно-правовим актом, ухваленим самою Верховною Радою Криму. Депутатам надається недоторканність, якої може позбавити сесія ВР Криму за поданням прокурора АРК. Верховна Рада видає закони, визначає власність, яка не підлягає приватизації, дає згоду на призначення голів Верховного та Арбітражного судів АРК, командувача Національної гвардії, начальників головних управлінь СБУ, юстиції, внутрішніх справ. Тут же перераховано власність Верховної Ради АРК: чотири будинки, видавництво, 5 здравниць і півпансіонату.

Одно слово, повна відповідність скасованої Конституції АРК від 6 травня 1992 р. і повна невідповідність Основному Закону України. Якщо вірити СБ в Криму, що тамтешні кримінальні кола активно готуються до виборів, то вони, певно, розраховують саме на такий варіант закону. Навіщо ж їм мандати без депутатської недоторканності та доступу до залишків державної власності?

На запитання "Дня" про можливі ускладнення через обмеження Києвом прав автономії та її ВР, представник Президента в парламенті Роман Безсмертний відповів: "Коли непотрібного кримського президента потрібним способом прибрали, про це теж говорили. Не думаю, що ми можемо сьогодні так розкошувати: у межах однієї держави мати два парламенти. Це абсурд. А з точки зору здешевлення функціонування цього органу і з точки зору аналізу користі та шкоди, якої він завдав, - запропонований Президентом статус найбільш вдалий ".

А голова Комітету ВР з питань правової політики й судово-правової реформи Володимир Стретович запевняв "День", що вже в листопаді цей закон буде прийнято. Депутати доручили цьому комітету та Комітету з питань державного будівництва доопрацювати два проекти, схожі, як їжак та вуж. Можливо, метр колючого дроту буде готовий вже 18 листопада - на цей день заплановано візит до Києва голови ВР Криму Анатолія Гриценка.

В`ячеслав ЯКУБЕНКО, "День"
Газета: 
Рубрика: