Запобіганням можливим проблемам і фальсифікаціям 26 березня в останні дні перед виборами активно зайнялася влада шахтарського регіону. За словами заступника губернатора Донеччини з політико- правових питань Юрія Гримчака, спеціально для виборів спільно з УМВС України в Донецькій області влада регіону розробила збірник методичних рекомендацій для членів виборчих комісій. У цьому збірнику є матеріали юридичного характеру, адже члени комісій, за словами Ю. Гримчака, «часто не знають ані про свої права, ані про свою відповідальність, що і призводить у результаті до фальсифікацій».
А основною ж підмогою для потенційних порушень і підробок обласне керівництво і ряд представників політичних партій, як і раніше, вважають махінації зі списками виборців, а також фальсифікації на підставі видачі відкріпних талонів і дозволів на голосування вдома. Зокрема, за даними Ю. Гримчака, окремі порушення були виявлені ще до початку виборів: як стало відомо місцевій владі, головлікар одного з міст регіону підписував дозволи для голосування вдома людям, які… вже померли. За короткий термін він встиг видати вже 10 таких довідок, і нині, за словами Ю. Гримчака, всі дані за цим фактом передані в прокуратуру, де вирішується питання про порушення кримінальної справи.
Що ж до списків, то днями з цього питання виступила ціла група представників різних політичних сил на Донеччині, які заявили, що у списках виборців безліч для Донбасу «двійників». Наприклад, згідно з даними аналітичного дослідження, яке провели партії, в одній тільки шахтарській столиці виявлено 32 тис. «двійників», а також 10 тис. — у м. Маріуполь та 9 тис. — у м. Макіївка. Більше того, до списків внесено також понад тисячу громадян, вік яких нібито понад 100 років (хоча до цього відомостей про таку кількість довгожителів у області ніде не було), і солідну кількість неповнолітніх донеччан.
Про певні порушення ще до початку виборів заявляють і представники громадської організації — Комітету виборців Донбасу, яка напередодні виборів навіть відкрила спеціальну гарячу лінію для скарг громадян. За словами співробітників комітету, окрім скарг на помилки в списках, до них також найчастіше звертаються зі скаргами на тиск керівництва, яке примушує голосувати за ту або іншу політичну силу, і на хамство з боку членів комісій.
Проте, незважаючи на всі ці порушення, місцева влада в області все ж сподівається, що до 26 березня зможуть вирішити всі спірні питання, а самі вибори в області пройдуть «чесно й прозоро». Як підкреслив Юрій Гримчак на зустрічі з радником Посольства Королівства Нідерландів Еллен Берендс, яка нещодавно відвідала Донбас, на сьогодні готовність області до виборів становить приблизно 95%. Це показали навчання, які проводилися 19 березня з членами виборчих комісій регіону. За словами заступника губернатора, сьогодні в області майже вирішено проблеми з недостачею урн для голосування, а також максимально перевірено списки виборців. Вирішуються й проблеми з недостатньою комплектацією виборчих комісій.
Єдина проблема, яку поки що не може вирішити місцева влада, — це черги, що неминуче виникнуть на виборчих дільницях. І хоча ця проблема має об’єктивні причини (недостатньо великі площі виборчих дільниць, дуже довгі бюлетені тощо), влада запевняє, що зробить усе можливе, щоб громадський порядок на дільницях не порушувався.
У цьому їм збираються допомагати й численні міжнародні спостерігачі, яких, за різними даними, в області буде близько сотні, адже, як підкреслила Е. Берендс, сьогодні у представників різних країн у зв’язку з майбутніми виборами виникло надзвичайне зацікавлення Україною загалом і до Донецької області, зокрема. До речі, за підрахунками прес-служб різних партій, нині в регіоні вже присутні близько 70 журналістів із різних країн, які висвітлюватимуть хід виборів у шахтарському регіоні.