Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Економіці краще зростати повільно

20 липня, 2002 - 00:00

Гальмування темпів економічного зростання в Україні вже сьогодні у багатьох викликає занепокоєння – під загрозою є виконання бюджету, а також урядових обіцянок щодо підвищення пенсій і зарплат бюджетникам. Втім, директор Інституту економічного прогнозування НАН України Валерій Геєць вважає, що нинішні темпи зростання на рівні 4 — 5% є більш прийнятними для економіки, ніж більш високі показники, заплановані урядом. Вчений переконаний, що для країни буде краще стабільне зростання протягом довгого періоду, ніж короткі вибухові спалахи економічної активності за рахунок лише окремих галузей.

— За півроку економіка країни зросла на 4,8%. Як ви оцінюєте перспективи подальшого економічного зростання?

— Якщо оцінювати перспективи, то останні три роки показали, що в країні є всі складові, які дозволяють оцінювати ситуацію достатньо оптимістично. Але для цього має виконуватися цілий ряд умов. Фактично ресурси зростання, які використовувались в останні три роки, вже вичерпані. Йдеться вже про те, щоби на новий період були задіяні нові ресурси. Перш за все, фінансові.

— І де ви бачите «вільні» гроші для української економіки?

— Такі фінансові ресурси сьогодні в Україні є. Не залученими до економічного зростання є заощадження громадян. Не залученими до інвестування є кошти, які сьогодні заробляють трудові мігранти — це надзвичайно великий ресурс, за обсягами він навіть переважає можливу фінансову допомогу від міжнародних кредитних організацій та іноземні інвестиції.

— Темпи приросту іноземних інвестицій в Україну також зменшуються. Наскільки цей ресурс є важливим для подальшого зростання?

— Іноземні інвестиції не відіграють головної ролi для економічного зростання. Перш за все, їх роль зводиться до підвищення якості менеджменту. Ось це величезний позитив. Те, що ці інвестиції не можуть відігравати основної ролi, зовсім непогано — цього немає в більшості країн світу. Якщо грошей з закордону надходить забагато, то після того виникають проблеми з їх поверненням. Сьогодні з цим, наприклад, вже зіткнулася Польща.

— Загалом, світова економіка зараз переживає не кращі часи. Наскільки виправданим є виправдовування економічних проблем України негараздами саме на світовому ринку?

— Тенденція економічного зростання у світі не є достатньо оптимістичною, а українська економіка нині сильно інтегрована у світову систему. Хоча, звичайно, тільки цим всі проблеми виправдовувати неможна. Є проблеми поточного стану на підприємствах і в бюджеті. Вони можуть достатньо негативно відбиватися на заощадженнях та інвестиціях. Наскільки ці проблеми швидко і вдало будуть вирішені, визначити важко.

— Наскільки актуальним для економічного зростання сьогодні є політичний фактор?

— На політичному рівні все залежить, перш за все, від якості взаємодії виконавчої і законодавчої влади. І це все.

— Як ви оцінюєте урядову ініціативу щодо зниження податків в обмін на скасування пільг?

— Як ідея, вона є абсолютно професійна. Вважаю, що це досить вдалий крок. Треба обов’язково його підтримати і швидко реалізувати. Але це лише перший крок. В цілому, новий податковий кодекс з’явиться нескоро, тому тактика уряду щодо вдосконалення найважливіших бюджетоутворюючих податків є абсолютно здоровою і дасть добрі наслідки.

— Наскільки виправданими вам здаються сподівання на вихід економіки iз тіні після зменшення податків?

— Важко сказати. Я дуже уважно спостерігаю за тіньовою економікою, наскільки це можливо, вивчаю це питання. Висновок мій такий: треба якомога скоріше створювати умови для легалізації, оскільки в період виходу бізнесу з тіні, він, як правило, помітно пожвавлюється. Це добрий ресурс.

— Яка частка української економіки зараз перебуває в тіні?

— Свого часу було кілька методологій розрахунку тіньової економіки, оцінки коливалися від 35 до 60%. Я думаю, що середня цифра між цими значеннями залишається на сьогодні – це 45 — 50%. Хоча за останній період, я думаю, період детінізації мав місце.

— Чи вважаєте ви реальними плани уряду забезпечити цього року зростання валового внутрішнього продукту в країні на 6%?

— Якщо подивитися на світ, то дуже небагатьом країнам вдавалося протягом довгого часу утримувати такі темпи економічного зростання. Тобто це, скоріше, унікальні явища, ніж звичайні. Окремі уряди, окремі країни в окремі періоди досягали такого, але потім вони все таки повертались до невеликих темпів. Розрахунки і наших, й іноземних фахівців показують, що якщо країна має середні темпи зростання, на рівні 4 — 5%, то в сумарному підсумку вона досягає більшого. Тому я прибічник стабільних темпів економічного зростання. Краще так, ніж просто перегрівати економіку. Тому, якщо сподiватися на успіх і робити все для показника економічного зростання на рівні 5 — 6%, то треба розуміти, що це не буде тривати достатнього довго. Загалом, за економічною теорією, зростання 3,5 — 4,5% є абсолютно прийнятним для того, щоб всі складові в економіці працювали нормально.

Сергій СИРОВАТКА, «День»
Газета: 
Рубрика: