Сьогодні в Національному музеї-меморіалі жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького» відкриють документальну фотовиставку про деякі епізоди життя російського письменника, поета, громадського діяча, автора «Одного дня Ивана Денисовича» й «Архипелага ГУЛАГа» Олександра Солженіцина та російської мемуаристки Євгенії Гінзбург — авторки книжки спогадів «Крутой маршрут», яку вважають одним із перших літературних творів, де розповідається про сталінські репресії. Як повідомили «Дню» в музеї-меморіалі, це вже друге представлення фотографій — уперше експозицію «Епізоди: Олександр Солженіцин, Євгенія Гінзбург» рік тому демонстрували в Музеї сучасного образотворчого мистецтва російського міста Ростов-на-Дону. До 60-річчя смерті Сталіна куратор виставки, а це львів’янин Ігор Введенський, передав світлини до рідного міста.
Виставка «Епізоди» — це дві серії фотознімків. Перша — авторства Юрія Бєлова, який фотографував Солженіцина під час виступів у серпні — вересні 1994-го — після повернення Олександра Ісайовича до Росії. Друга серія — це кілька фотосесій Євгенії Гінзбург, що їх у 1963—1965 рр. у її львівській квартирі (Шевченка, 8) зробив фотограф Олег Введенський, який дружив із сином Євгенії Соломоновни — російським письменником-«шістдесятником» Василем Аксьоновим. Із нагоди відкриття експозиції в музеї «Тюрма на Лонцького» з Німеччини до Львова приїде прийомна доньки пані Гінзбург — Антоніна Аксьонова.
До речі, саме живучи у Львові, Гінзбург написала перші частини книжки своїх спогадів «Крутой маршрут» (за деякими джерелами, перша їхня назва — «Под сенью Люциферова крыла») про майже два десятки років поневірянь у сталінських тюрмах, таборах і на засланні. Нагадаємо, що, історик за фахом, кандидат історичних наук Євгенія Гінсбург (1904—1977) була репресована 1937 року. Її звинуватили в участі у троцькістській терористичній організації. Вирок: десять років ув’язнення з наступним (на п’ять років) позбавленням прав. Відбувала покарання в Бутирській тюрмі, Ярославському політізоляторі та колимських таборах (Ельген). Ще вісім років жила на засланні.
Виставка у Музеї-меморіалі «Тюрма на Лонцького» (Львів, вул. Степана Бандери, 1) триватиме до 28 квітня. Вхід — вільний.