Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Фіктивний шлюб» дав тріщину

Експерти коментують ситуацію в «Батьківщині»
15 травня, 2013 - 11:05
ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

Останнє засідання фракції «Батьківщина» мало стати своєрідним очищенням. Принаймні так говорили напередодні. Справа в тому, що частина регіональних партійних організацій зажадали виключити з фракції народних депутатів, які не голосували за висловлення недовіри уряду Миколи Азарова. Але цього не сталося. Порушникам партійної дисципліни оголосили лише попередження. Варто підкреслити, що латентний конфлікт всередині «Батьківщини» тліє досить давно. Анатолій Гриценко неодноразово публічно критикував главу фракції Арсенія Яценюка, і зараз він голосував за покарання неслухняних депутатів. Натомість, Микола Мартиненко — представник іншого табору, він один з тих, хто був відсутній в залі ВР в день голосування за відставку уряду Азарова.

«Це конфлікт між політиками і бізнесменами, які прагнуть заробляти на політиці, — говорить «Дню» політолог Сергій Таран. — Якраз цей конфлікт висвітлює хворобу української політики, коли у нас немає прозорого і справедливого фінансування політичних сил, в результаті чого до фінансування партій долучаються бізнесмени, які дивляться на політику лише як на бізнес, відповідно, рішення їх бізнесові, а не політичні. Як наслідок, ми маємо «тушок», для яких думка виборців немає значення. Бізнесмени перебувають під тиском влади, і якщо вони не робитимуть ті речі, які вони роблять, то просто втратять свій бізнес. Тому те, що ми бачимо у фракції Об’єднаної опозиції якраз висвітлює ці проблеми. В цьому конфлікті не може бути переможців. Це не та політична боротьба і не ті політичні вороги. Тут є тільки переможені. Опозиції має боротися з владою, а не всередині фракції».

«СКЛАДНІСТЬ ГРИ В ЦЬОМУ ШЛЮБІ ЗА РОЗРАХУНКОМ ПОСТІЙНО СТВОРЮВАТИМЕ НАПРУГУ»

Вадим КАРАСЬОВ, політолог, директор Інституту глобальних стратегій:

— Конфлікт свідчить про кризу «Батьківщини» як фракції і консолідованої політичної сили. З нього «Батьківщина» може вийти або оновленою і більш консолідованою, з кращими політичними кондиціями, або вона і далі фрагментуватиметься і втрачатиме свою «опозиційно-бойову» здатність, особливо на тлі УДАРу і «Свободи». Останні на тлі «Батьківщини», яка фрагментується, виглядають як непохитні моноліти.

Окрім того, що фракція «Батьківщина» має партійно-фрагментарну складову, вона поділяється на три основні групи між якими йде боротьба за лідерство, за організаційну домінантність і за перспективи, оскільки бренд «Батьківщини» володіє досить стійкою електоральною вартістю. Перша група — ця група Яценюка, якому Тимошенко дала карт-бланш на керівництво партією, не вбачаючи кращих перспектив для «Батьківщини» в умовах своєї відсутності. Друга група — старі соратники Тимошенко, які позбавлені сьогодні перших позицій у фракції. Третя група — знаходиться в розгубленому стані, вона орієнтується на те, щоб вийти з-під впливу групи Яценюка і зберегти свою самостійну політичну перспективу (Гриценко, Кириленко, прибічники Порошенка).

Таким чином, іде постійна боротьба трьох груп. Ця боротьба часто інспірується зовнішніми чинниками для того, щоб зробити «Батьківщину» слабкою, недієздатною. Мішенню в даному випадку є Яценюк та його соратники, які через свою кредитну історію є вразливими, оскільки бізнесмени, фінансисти не завжди можуть голосувати, виходячи з чисто політичних й ідеологічних переваг. У своїй опозиційній діяльності вони вимушені враховувати низку інших серйозних чинників, що пов’язані з бізнес-діяльністю, попереднім бізнес-минулим, зв’язками в економічному істеблішменті, які часто можуть проектуватися і на зв’язки з владною командою.

Складність гри в цьому шлюбі за розрахунком — «Батьківщини», «Фронту Змін» і низки інших політичних сил, а також формування нових груп і рухів напередодні 2015 року — постійно створюватиме напругу всередині «Батьківщини». На разі Яценюк лавірує, виходить з цих криз без серйозних втрат, хіба що інколи з’являються невеликі репутаційні втрати, проте організаційні зв’язки знаходяться в руках Яценюка та групи його соратників. Хоча остаточної перемоги Яценюка теж немає. Отже вся ця неостаточність перемоги і неостаточність поразки, швидше, і далі підживлюватиме внутрішню напруженість і фрагментацію фракції «Батьківщина».

P.S. Після спілкування з експертами вимальовується картинка, яка свідчить: конфлікт — це не дуже точне формулювання ситуації в «Батьківщині». Чим далі, тим більш очевидним стає — із самого початку це був брак за розрахунком, який сьогодні дає тріщину. І якщо раніше це було відомо тільки політологам, тепер — і громадськості. Ми про це неодноразово писали, особливо під час формування списків кандидатів напередодні виборів. Варто підкреслити, сьогодні учасники цього шлюбу самі роблять багато, аби дискредитувати опозицію.

Іван КАПСАМУН, «День»
Газета: 
Рубрика: