На політичному небосхилі країни з’явилося нове подружжя. Серце опозиційного БЮТу не встояло перед залицяннями блоку ПРП. «Партія реформи і порядок» очолювана колишнім міністром фінансів Віктором Пинзеником, вирішила увійти до Блоку Юлії Тимошенко ще наприкінці жовтня. Втім офіційно оформити свій шлюб молодята наважилися лише місяць потому.
Лідер політичної партії «Реформи і порядок» Віктор Пинзеник вважає помилкою об’єднання ПРП з громадянською партією «Пора» на минулих парламентських виборах. Виступаючи у неділю на XII з’їзді партії, він зазначив, що напередодні парламентських виборів партія робила все можливе для об’єднання політичних сил Майдану, але примирення цих сил так і не відбулося.
За словами Пинзеника, коли стало зрозуміло, що БЮТ та «Наша Україна» підуть на вибори окремо, ПРП намагалася приєднатись до блоку Тимошенко, але, на жаль, тоді цього не вдалось зробити: «Ми змушені були зважитись на ризикований виборчий проект із громадянською партією «Пора». Результат виборів показав, що це було політичною помилкою». Однак, вирішили представники ПРП, — нічого неможливого не буває, і не припиняли наполегливо добиватися симпатії БЮТу. І, як з’ясувалося, не даремно.
На 12-му з’їзді партії «Реформи й порядок» (ПРП) був затверджений договір про спільну відповідальність БЮТ і ПРП. Згідно з документом, БЮТ і ПРП планують спільно сформувати опозиційний уряд, підтримувати єдиного погодженого кандидата на наступних виборах президента (офіційно ім’я кандидата ніхто не називає, проте у кулуарах натякають що це жінка, котра носить косу), створити єдині списки на майбутніх виборах у парламент і органи місцевого самоврядування, сприяти створенню в місцевих радах спільних фракцій і депутатських об’єднань.
Разом з тим глава ПРП Віктор Пинзеник повідомив, що об’єднання з БЮТ передбачає не злиття, а рівноправне партнерство. Він підкреслив, що ПРП і далі буде відстоювати ідею єдності «помаранчевих» сил: «Роз’єднання сил Майдану — це шлях у нікуди. Це вигідно сьогодні тільки кризотворчій коаліції».
На з’їзді ПРП від імені БЮТ партійців привітав перший заступник керівника фракції БЮТ Олександр Турчинов. До цього Пинзеник повідомляв, що на з’їзд партії повинна прибути лідер БЮТ: «Ми очікуємо Юлію Володимирівну, але «Бориспіль» підводить — літаки не приймає через туман. Навіть «Боїнг» з Дубаї посадили в Дніпропетровську». Нагадаю: з початку минулого тижня пані Тимошенко перебувала на малій батьківщині — у Дніпропетровську.
А допоки лідерка блоку свого імені марно намагалася підкорити небо, аби оперативно чартерним рейсом дістатися на партійний з’їзд ПРП, її заступник учинив публічну сповідь, озвучивши помилки та досягнення БЮТу: «Найбільша серед наших помилок — це списки: вони неякісні, оскільки багато випадкових людей примазались до нашої політичної сили, щоб пролізти до парламенту, або місцевих рад».
Водночас пан Турчинов зазначив, що останні вибори вперше в історії України відбувалися за партійними списками, і неможливо було протягом двох місяців проаналізувати близько 200 тисяч кандидатів. За словами Турчинова, нині в органах місцевого самоврядування працює близько 30 тисяч депутатів, утім «безумовно, не всі вони мають право бути серед нас». Заступник лідера блоку Тимошенко також підкреслив, що БЮТ здатен критично оцінювати свою роботу і працювати над самоочищенням списків.
Від помилок — до успіхів. Турчинов вважає, що БЮТ чи не єдина політична сила, що завжди витримувала послідовну позицію, а відтак не зрадила своїх виборців. «Лідерам блоку не соромно дивитись у вічі виборцям», — резюмував він.
Як відомо, за Громадянський блок «ПОРА-ПРП» на парламентських виборах-2006 проголосувало 1,47% виборців. БЮТ на весняних перегонах завоював серця понад 22% українців.
Чи принесе додаткові політичні дивіденди (у вигляді, передусім, симпатій електорату) обом партіям їхнiй політичний шлюб, покажуть вже найближчі вибори. А ось чи довготривалим буде шлюб між ПРП та БЮТ, може стати відомо значно раніше. Адже, як свідчить життєва практика, вподобання головних дійових осіб вітчизняного політикуму змінюються досить швидко і часто не очікувано.
Від любові до ненависті — один крок. Для вітчизняного політичного бомонду — це ключове правило партійного шлюбного життя. Адже якщо проаналізувати усі шлюби та розлучення, що відбувалися між різноманітними партіями впродовж останніх років, можна отримати вельми заплутаний сюжет для трилера. Ось лише один із найбільш яскравих прикладів. У 2004-му на політичний весільний рушник стали непримиренні нині опоненти — БЮТ та КПУ (компанію їм складала й «Наша Україна»). Тоді Петра Симоненка, лідера «НУ» Віктора Ющенка та пані Тимошенко об’єднало бажання звергнути режим Кучми. Минув час — і вони знову опинилися по різні сторони барикад.
Насамкінець хочеться зауважити, що партійна ідеологія БЮТ та ПРП схожі, а відтак існує і повноцінне зерно для їхнього безхмарного життя в спільному партійному домі. Однак, з іншого боку, досить часто саме подружжя, що побралося не через ідеологічну спорідненість, а з холодного розрахунку, демонструє сімейну гармонію та дисципліну. Приклад? Антикризова коаліція. Адже в тому, що у «Партії регіонів», соціалістів та комуністів не має нічого спільного в ідеологічному сенсі, сумніватися не доводиться. Проте на публіці — це приклад поведінки для багатьох політиків, котрі досить часто на загал виносять сімейні суперечки, стрімко втрачаючи таким чином симпатії виборців.