Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Головна причина розколів на правому фланзі — ставлення до влади Розкол НДП: «низи» виявилися слухнянішими за «верхи»

15 квітня, 1999 - 00:00


Сьогодні в Україні, мабуть, немає центристської або правоцентристської партії, яка б так або інакше не переживала розкол у своїх лавах: НДП, НРУ, ЛПУ, ДемПУ та ПЗУ, що нещодавно приєдналася до них. При цьому спільною для всіх рисою є не стільки ідеологічні розбіжності, скільки більшою або меншою мірою — ставлення до діючої влади. З одного боку, такий конфлікт здається неминучим: правим партіям, котрі фінансуються приватним бізнесом, важко ставати в опозицію до нинiшньої влади — спонсорів негайно розорять. Тому виникає об'єктивна суперечність — як краще зберегти партію: зберігаючи обличчя чи зберігаючи гроші. З іншого боку, не можна не зазначити, що ситуація масових розколів серед нелівої частини спектра вигідна владі, тому що послабляє будь-якого нелівого кандидата в президенти, крім Кучми. Навряд чи серію партійних конфліктів прямо організовано владою — вона на це просто не здатна. Але в тому, що влада скористається ситуацією, можна не сумніватися.


Дводенну робочу поїздку Президента Л. Кучми до Одеси можна було б, як і всі попередні візити в регіон, вважати майже безрезультатною, якби під час зустрічі-наради глави держави з керівниками місцевих владних структур та активістів партій не прозвучав політичний виклик «із низів» лідерам Народно-демократичної партії.

Суть його виголосив один із місцевих лідерів НДП, голова регіонального відділення об'єднання «Злагода» та Української спілки промисловців та підприємців Леонід Шем'якін: облорганізація НДП висуває і підтримуватиме на майбутніх президентських виборах кандидатуру Л. Кучми. Більше того, зазначив Шем'якін, «ми виступаємо за єдиного кандидата від демократичних сил, і ним буде Л. Кучма». Це рішення, не приховував він, — «виклик окремим людям, що «зарвалися». У розмові з кореспондентом «Дня» Леонід Шем'якін роз'яснив появу одеського «виклику» окремим ндпістам тим, що «поза думкою попереднього з'їзду НДП іде висунення документів і вимог до претендента, не співзвучних із рішеннями партійного форуму».

Іншими словами, відомі заклики лідера НДП А. Матвієнка та ще п'ятьох членів політвиконкому, що з ним солідаризувалися, до Л. Кучми як імовірного кандидата від партії — розпочати хоч якісь реформи в економіці та управлінні державною — нарешті розцінено однозначно. І, природно, що услід за «ініціативою одеських низів», яка, очевидно, вельми припала до душі можливому кандидату від НДП, відбулося закрите засідання політвиконкому НДП в Києві, де під час голосування й стали відомі «люди, що «зарвалися». Те, що партія внаслідок цього рішення може зазнати розколу, можна спрогнозувати й без ворожки. А щодо того, які саме одеські організації підтримали кандидатуру Л. Кучми на посаду президента, то Л. Шем'якін назвав місцеві об'єднання «Відродження регіону», «Нова Україна», «Жінки України», регіональні відділення УСПП, НДП та Селянсько-демократичної партії.

Здається, поки що регіональні організації НДП або вичікують вирішення конфлікту «у верхах», або відверто стають на бік влади. Про це свідчить інформація кореспондентів «Дня».

Цікаво, що позицію Матвієнка не підтримують на Вінниччині, де він колись був губернатором. В інтерв'ю кореспондентові «Дня» голова правління Вінницької обласної організації НДП Сергiй ТАТУСЯК зазначив:

— Коли розпочалися зустрiчi в регiональних партiйних органiзацiях членiв полiтвиконкому, було видно, що кожен свою позицiю висловлює як думку партiї, тому в сiчнi правлiння обласної партiйної органiзацiї засудило дiї членiв полiтвиконкому, бо вони якраз суперечать рiшенням, прийнятим на з'їздi.

— А наскiльки обгрунтоване питання про змiну лiдера партiї? Воно вже прозвучало, от i Пустовойтенко у виступi на телебаченні на це натякав...

— Сьогоднi ми вже пiшли тим шляхом, що полiтвиконком ухвалив рiшення щодо обговорення майбутньої кандидатури президента, бiльшiсть обласних органiзацiй, їхнi правлiння пiдтримують цю лiнiю, а точка зору Анатолiя Сергiйовича, наскiльки менi вiдомо, не збігається з бiльшiстю, тому й такi пiдстави є. Врештi-решт, буде прийнято єдине рiшення на з'їздi, пiсля якого кожен — i той же Матвiєнко — мусить виконувати рiшення партiї, i так воно й буде. Тодi ми можемо вважати, що партiя вiдбулася. Це i є партiйна дисциплiна. Достатнiх пiдстав для змiни лiдера немає. Це не той крок i не той шлях, яким ми маємо йти, щоб уже сьогоднi ставити питання щодо Матвiєнка. І Валерiй Павлович однозначно вiдмiтає питання про те, що в партiї буде розкол чи змiна лiдера. Крапку поставить з'їзд, i все буде залежати вiд Матвiєнка, вiд того, яку вiн позицiю обере.

Свого часу про різку незгоду з позицією лідерів НДП заявила Донецька обласна організація партії. У відповідній заяві висловлювання київських керівників було названо «незрілим і амбіційним».

Наша позиція залишається незмінною, — запевнив заступник голови обласної організації НДП Віталій НОЗДРIН . — Висловлювати свою точку зору не заборонено нікому, але якщо заяви робить один із лідерів партії, він повинен конкретизувати, йдеться про його особисту думку, думку як члена партії чи позицію органу, який він представляє. Що стосується вимог до діючого Президента, то вони повинні бути більш обгрунтованими. Фарбувати все в чорний колір — нелогічно. Ми начебто розписуємося у власному безсиллі. Це не прикрашає ні лідерів, ні саму партію.

На рівні внутрішньопартійної дискусії, — продовжує співрозмовник «Дня», — розбіжності існують і в обласній організації, але ми докладаємо всіх зусиль, аби спрямувати такі різночитання в розумне русло дискусії. Це нормально: коли ніяких суперечностей — то не партія, а армія.

У нормальності процесів, що відбуваються в партії, впевнений і заступник голови Луганської обласної партійної організації НДП Андрій ЧЕРКАСОВ :

— 4 квітня в нас відбулося розширене засідання правління обласної організації, на якому був присутнім перший заступник голови НДП Володимир Філенко. Більшістю голосів ми підтримали кандидатуру Леоніда Кучми на майбутніх президентських виборах. Філенко пояснив свою позицію так: він не проти кандидатури Кучми, а проти самої системи підготовки до виборів. А це ще не привід для розколу партії. Хоча, на мій погляд, теоретично такий розкол можливий, але впевнений, що поділ, як у соціал-демократів, не відбудеться. Думаю, якщо Матвієнка, Ємця та Філенка не підтримає більшість, вони все ж не пред'являтимуть ультиматум, не вдава тимуться до крайнощів. Незалежно від того, як складеться ситуація, партія не розколеться.

Коментарі з приводу того, чи відірвався Матвієнко від партії, чи ні, мав би, в першу чергу, давати він — коментує заступник голови Львівської обласної організації Андрій СТЕЦЬКIВ .

Що стосується даної ситуації навколо партії, зокрема, навколо підтримки нею того чи іншого кандидата, то слід це робити виважено й згідно статутних і програмних засад НДП. На мою думку, Матвієнко чинить як голова партії, згідно Статуту та рішень першого етапу 4 з'їзду НДП і рішень, які були прийняті на політраді. А вони зводяться до того, що нині в НДП проводиться внутрішньопартійна дискусія з приводу того, кого підтримувати на наступних виборах. У зв'язку із цим обговорюються різні кандидатури та умови, на яких НДП підтримувала б того чи іншого кандидата. Тому в партії існують різні думки. Як відомо, вони зводяться до діючого Президента. Однак останнє рішення політради було таке — партія підтримає його, якщо Леонід Данилович погодиться на вимоги, які були висунуті НДП. На жаль, у цьому напрямку діалогу не вийшло. Це ускладнює ситуацію, на чию користь визначиться НДП. Тож, на мою думку, ніхто не від кого не відривається, треба вчитися будувати громадянське суспільство, в якому б висловлювалися різні думки. І слід висловлювати не власні емоції, а аргументи.

Михайло АКСАНЮК, Віктор МЕЛЬНИК, Леся ХОМЕНКО, Алла АНТИПОВА, Олександр СИРЦОВ, «День»
Газета: 
Рубрика: