Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Головний «податківець» країни очолив Партію регіонів

6 березня, 2001 - 00:00

Також одноголосно на з’їзді було обрано і лідера об’єднання — голову Державної податкової адміністрації України, члена колишньої ПРВУ Миколу Азарова, що ще раз дозволить говорити про партію як про реалізатора «донецького лоббі» у разі перемоги на парламентських виборах. Виступаючи на з’їзді, голова ДПАУ повідомив, що «починаючи з літа, наполегливо відмовлявся від пропозиції очолити партію», але пізніше все-таки дав згоду стати її лідером на нетривалий час до моменту, «поки партія не висуне лідера, який буде в 2004 році претендувати на пост Президента України». «У мене таких амбіцій немає», — сказав при цьому М. Азаров. Він розповів однопартійцям і журналістам, що напередодні з’їзду у нього відбулася серйозна розмова з Президентом України, в ході якої останній «не радив» голові ДПАУ очолювати партію, мотивуючи це тим, що це може привести до додаткових «атак» Азарова з боку ЗМІ і політичної опозиції.

За словами М. Азарова, він збирається за час свого лідерства організувати широку структуру партії на місцях і сформувати в її рядах «яскраві фігури», які могли б у майбутньому взяти на себе відповідальність за долю України. М.Азаров спростував думку, що нова партія може зайняти привілейоване становище у зв’язку з тим, що він очолює ДПАУ. «Моя посада жодним чином не буде використовуватися для реалізації цілей будівництва і зміцнення нашої партії», — заявив він.

Новообраний лідер Партії регіонів, кажучи про політичну ситуацію в Україні, заявив, що в країні немає ні політичної, ні економічної кризи. За словами М.Азарова, всі владні структури працюють у звичайному режимі, в лютому досягнуті «чудово позитивні» результати в економіці. Разом із тим, відзначив він, ситуація «потребує політичного діалогу представників влади і всіх серйозних політичних сил для розгляду питань, що виникли», зокрема діалогу влади з опозицією, однак всією, а не тією її частиною, яка бере участь в акції «Україна без Кучми».

Також, зі слів М.Азарова, помилкові чутки про його можливу відставку. Він заявив, що для цього немає підстав, і привів як аргумент той факт, що в лютому держбюджет був перевиконаний на 178 млн. грн. за рахунок ефективної роботи податкових органів. М.Азаров також відзначив, що «ходять чутки» про відставку і Президента Леоніда Кучми, і прем’єра Віктора Ющенка. «Я цілком відповідально заявляю, — сказав він, — що не буде відставки ні прем’єр- міністра, ні Президента».

Відповідаючи на запитання журналістів, він висловився проти проведення майбутніх парламентських виборів за пропорційною системою, відзначивши, що «це матиме сенс», коли в Україні буде 5—6 могутніх партій. Сама партія поки що про можливе блокування з якою- небудь політичною силою не говорить, хоч і має досить близькі ідейні платформи з багатьма центристськими організаціями, наприклад, із СДПУ(о), «Трудовою Україною» та ін.

Лідер партії, мовлячи про економічну політику, висловився за необхідність повного скасування оподаткування малого бізнесу, зменшення оподаткування середнього і великого бізнесу, за зниження ряду тарифів, а також за дерегуляцію економіки, проведення протекціоністської політики для великих підприємств і за реальну підтримку підприємств у вигляді кредитування. Говорячи про бюджетну систему, М. Азаров висловив думку, що всі вільні кошти потрібно спрямовувати на інновацію й підтримку нових технологій. А кошти від приватизації потрібно направляти не до бюджету, а на погашення внесків населення.

З’їзд також затвердив програму партії і статут. Згідно з програмою, ідеологією партії визначений «новий центризм», який розглядається як «ефективна технологія і філософія творення, яка передбачає культуру політичного компромісу, ставить у центр своєї діяльності людину, забезпечує самозбереження нації». Також партія, згідно з програмою, «буде втілювати в життя концепцію регіональної політики, однією зі складових якої є формування бюджетної системи держави «знизу», причому не менше 60% коштів повинні залишатися на місцях».

Природно, що одним із найголовніших і найважливіших своїх завдань партія називає перемогу на парламентських виборах.

Заступниками голови партії вибрані Володимир Рибак, Петро Порошенко, Валентин Ландик, Володимир Семиноженко і Геннадій Самофалов.

«Завдання нової партії — посилити конкуренцію в нашому взагалі-то невеликому номенклатурному лісі, — прокоментував «Форуму» (www.for.com.ua) призначення Азарова народний депутат із фракції «Реформи- Конгрес» Борис Безпалий. — Це ще один конкурент у тій же ніші, де сьогодні знаходяться «Трудова Україна», «Відродження регіонів» Волкова, СДПУ(о) Медведчука-Суркіса, НДП Пустовойтенка, ПЗУ, Аграрна партія. І якщо пройде пропорційна система — це буде для них катастрофою. Та й мажоритарна система нічого доброго їм не принесе, тому що ускладнюються узгодження між ними. Було б краще, якби Кучма об’єднав усі ці фракції в одну».

Очевидно також, що, незважаючи на заяви Азарова про «розділення» політичної і професійної діяльності, уникнути докорів стосовно використання адміністративного ресурсу партії навряд чи вдасться. Проте, з іншого боку, враховуючи існування та настрій опозиції, що роздмухує скандал із будь-якого приводу, безперешкодно використати можливості податкової адміністрації навряд чи видається можливим. До того ж очевидно, що ресурс прямих дій уже вичерпав себе і ставка на нього тепер може призвести до ще гірших результатів, аніж у НДП на минулих виборах. Перспективнішими видаються можливості створення позитивного іміджу податкової як органу, з одного боку, що пролобіював можливість чесно займатися бізнесом, платячи помірні податки, а з іншого боку, що жорстко (і не вибірково!) переслідує тих, що ухиляються від сплати податків.

До речі, в суботу в телеефірі «Нового каналу» Микола Азаров повідомив, що виступає за притягнення колишніх керівників «Нафтогазу України» до відповідальності за порушення чинного законодавства. Таке рішення, за його словами, буде ухвалене «буквально найближчими днями». Як твердить Азаров, про порушення в цій компанії він неодноразово доповідав і на засіданні Кабінету Міністрів, і Президентові...

Наталія ТРОФІМОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: