Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Гроші, політика й опозиція Бушу

11 грудня, 2003 - 00:00


Передвиборна кампанія у США вже триває. Гроші та їхня роль у політиці багатьох країн, зокрема США, є предметом постійних дискусій. Незважаючи на ряд спроб реформ, витрати на вибори у країні зростають щоразу, коли виборці вкотре йдуть до виборчих урн. Багато хто вважає, що відсутність обмежень для приватного капіталу — на руку республіканцям. Мільярдера і філантропа Джорджа Сороса, автора реформи, звинуватили в лицемірстві, оскільки він сам витрачає значні кошти на майбутні президентські вибори. У цій статті Сорос розкриває причини своїх вчинків і свій погляд на роль грошей у політиці.

Я й ряд інших багатих американців витрачаємо мільйони доларів на первинні організації, які беруть участь у президентських виборах 2004 року. Ми глибоко стурбовані тим курсом, яким адміністрація Буша веде Сполучені Штати і весь світ.

Якщо американці відкинуть на виборах політику президента, Америка зможе списати доктрину Буша на тимчасову помилку і повернути своє добре ім’я. Якщо американці схвалять його методи, США житимуть у ворожнечі з усім світом і тільки розширять заворожене коло ескалації насильства.

На ці цілі я пожертвував 10 мільйонів доларів організації «Америка, що йде разом» (ACT), що проводить кампанію з агітації виборців прийти на вибори, і 2,5 мільйона доларів Фонду виборців «MoveOn.org», популярному пропагандистському інтернет-ресурсу, який розкриває громадськості правопорушення з боку адміністрації. Але це жалюгідні крихти порівняно з тими сумами, які витрачають республіканці.

Не стільки обговоренням самої проблеми, скільки очорнительством став розгляд моїх пожертвувань Республіканським національним комітетом і Національною стрілецькою асоціацією. Намагаючись очорнити групи, які я підтримую, і залякати інших донорів, вони заявляють, що мої вкладення поза законом або що я порушив його.



Насправді, я завжди ретельно дотримувався букви і духи закону. «Америка, що йде разом» і Фонд виборців «MoveOn.org» — це організації, які ряд положень податкового кодексу США наділяє правом отримувати від приватних осіб необмежені кошти. Обидві групи абсолютно прозорі, що стосується їхніх мотивів і діяльності. Обидві регулярно подають докладні звіти регулятивним органам.

Останній закон США про фінансування виборчих кампаній намагається обмежити можливості в отриманні вигод корпораціями від фінансування кандидатів і таким чином вирівнює шанси Республіканської і Демократичної партій. Мої вкладення відповідають духу цього закону.

У президента Буша величезна перевага у питанні збирання коштів — він вигадав хитрий спосіб пошуку грошей. Він покладається на так званих «піонерів», які збирають по 100000 доларів кожен сумами, які лежать у межах дозволених приватним особам пожертвувань розміром не більше нiж 2000 доларів, і «рейнджерів», які збирають щонайменше 200000 доларів.

Багато хто з цих піонерів і рейнджерів — службовці корпорацій, добре навчені збиранню коштів у ділових партнерів, вони призначають їм зустріч і обходять кожного з них, записуючи відповідні номери та обіцяючи кожному донору, який пожертвував 2000 доларів, надійний «кредит». Так вони купують той же рівень доступу і впливу для своїх корпорацій, якого раніше досягали за рахунок своїх коштів і корпоративних фондів. За допомогою таких піонерів і рейнджерів Президент Буш має намір зібрати 200 мільйонів доларів.

Як противагу вказаній перевазі у збиранні коштів, я роблю внески у незалежні організації, яким згідно із законом заборонено узгоджувати свою роботу з діяльністю або кандидатами політичних партій. Закон сильно знижує можливість обміну впливу на гроші. Більш того, я не шукаю такого впливу. Я вірю, що мій внесок служить загальним цілям. ACT займається реєстрацією виборців, а «MoveOn» агітує людей взяти участь у загальнонаціональному обговоренні політики Буша.

Я розумію, що система недосконала, і віддав би перевагу іншому шляху «вирівняти» платіжний баланс. Вкладення грошей у діяльність ACT і Фонду виборців «MoveOn.org» — кращі із знайдених заходів. Майже 10 років я борюся за зміни в порядку фінансування кампаній, захищаючи в суді нинішні закони. Я розумію, кожний закон може спричинити негативні наслідки, але це не означає, що слід відмовлятися від реформ.

Необхідність зміни законів стане очевидною після 2004 року. Ряд пропозицій вже надійшов, одна з них — від головних прихильників нинішнього закону про фінансування кампаній. Цей білль слід підтримати.

Серед інших заходів — посилення федеральної підтримки дрібних донорів, що підняло б планку витрат на кандидатів, які приймають суспільні кошти, до 75 мільйонів доларів і зменшило перевагу великих спонсорів. Безкоштовний ефірний час кандидатам також важливий. Він знизив би як витрати на кампанію, так і спотворюючий вплив комерційних засобів масової інформації.

Цілковита відвертість і прозорість явно були корисними. Важливо, щоб люди знали, звідки йде грошова підтримка. Я не приховую своїх вкладень і вітаю їх обговорення. І поки обговорення триває, мої вкладення дають мені впевненість — гроші, витрачені тими, хто намагається переобрати президента Буша, не задушать протилежний процес.

Джордж СОРОС — фінансист, голова Фонду управління свого імені. Одна з його останніх книг має назву «Мильна бульбашка американської переваги».

Джордж СОРОС. Проект Синдикат для «Дня»
Газета: 
Рубрика: