Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Херсонський приклад

Чи зможуть «УДАР» та «Батьківщина» домовитися потім — у парламенті?
18 жовтня, 2012 - 00:00

Ідея усунути конкуренцію між представниками партій «УДАР» та «Батьківщина» стратегічно правильна. Очевидно, що в більшості виборчих округів, зокрема на сході та півдні країни, розпорошення голосів виборців між узгодженими кандидатами від опозиції та «УДАРу» лише зіграло б на руку представникам Партії регіонів, фактично забезпечуючи їм прохід до парламенту. Утім, як відомо, кожну хорошу ідею можна реалізувати не найкращим чином. В даному випадку практика показала, що це, скоріше, були символічні кроки опозиційних партій. Відчувалася гра, де, до речі, «УДАР», оприлюднивши раніше своїх претендентів на виліт, тактично переграв «Батьківщину». Остання була змушена симетрично відповідати відкликанням такою ж кількістю своїх кандидатів. Головним чином, партійними босами на найвищому рівні ухвалювалися рішення, результат яких для окремих кандидатів був як сніг на голову. Наприклад, на одному з округів Херсона опозиція зняла відомого поета, єдиного в області лауреата Національної премії України імені Тараса Шевченка Анатолія Кичинського на користь «ударівця», голови ради засновників ТОВ «Механічний завод» Андрія Путілова. Обоє за соціологічними рейтингами в п’ятірці лідерів.

Ситуація з усуненням від виборчого поля бою Анатолія Кичинського, який мав реальні шанси пройти в парламент, в черговий раз демонструє «системний збій» української опозиції: кулуарні домовленості вище моральних принципів. «Навесні мене практично вмовляти балотуватися від опозиції, а за два тижні до виборів цинічно позбавили цього права», — обурюється в розмові з «Днем» Анатолій Кичинський. За його словами, таке «узгодження» — результат кулуарних домовленостей партійного керівництва Об’єднаної опозиції з представниками регіонального відділення.

«У Херсоні по 182 округу від Об’єднаної опозиції йде бізнесмен Олексій Урсуленко, — розповідає Кичинський. — Його дружина Олена Урсуленко працює заступником начальника обласного штабу Об’єднаної опозиції. Для того, щоб кандидат-опозиціонер Урсуленко мав шанси пройти, на його користь зняли нікому невідомого кандидата Любов Фальченко від «УДАРу», яка практично не проводила передвиборної кампанії. Відповідно, ще по одному херсонському округу №183 мене зняли на користь кандидата від партії «УДАР». Арифметика взаємодопомоги партій очевидна, але рейтинги кандидатів від опозиції та «УДАРу», шанси перемогти — ні. На жаль, хвороба української політики ставить один і той же діагноз: директорів заводів, як і великих бізнесменів та олігархів, із виборів ніколи не знімають».

За словами експерта Дементія Білого, згідно із законодавством, всі норми витримано. «З’їзд приймав рішення висунути кандидатом у депутати конкретну людину, і з’їзд може її відкликати, — коментує голова Херсонського обласного відділення Комітету виборців України Дементій БІЛИЙ. — У цьому разі права людини, яка балотувалася у депутати, не порушені. Наша організація не проводить соціологічних опитувань, тому ми не можемо говорити, в кого реально було більше шансів — у Путілова чи Кичинського. На мою особисту думку, політичні сили, які виходять з одних демократичних цінностей, наприклад, перспектив європейського вектора розвитку країни, повинні консолідувати сили, а не конкурувати між собою. Ідеально було б, щоб Об’єднана опозиція не просто зняла своїх кандидатів на корить «УДАРу», а пояснила їм необхідність підтримки одне одного. У випадку з 183 округом, приміром, Кичинський може роз’яснити своїм виборцям, чому його кандидатуру зняли, і, відповідно, закликати їх голосувати за Путілова».

«Я не збираюся виступати із заявою до своїх виборців, щоб вони підтримали кандидата від партії «УДАР», — продовжує Анатолій Кичинський. — Те, що сталося — абсолютно неприйнятно. Мова не про те, що мене зняли й я образився. Завжди виступаю за демократичні сили, сам би голосував за представника союзної партії. Утім, потрібно адекватно оцінювати шанси кандидатів, проводити між ними зустрічі, по-людськи знаходити компроміс, а не після важкої виборчої гонки ставити кандидатів перед фактом».

Якраз цього нашій опозиції й не вистачає. Невміння домовлятися навіть із своїми кандидатами, не говорячи вже про міжпартійне взаєморозуміння, створює серйозну небезпеку спроможності домовитися потім у самому парламенті. На фоні нинішньої ситуації навколо переговорів щодо взаємного зняття кандидатів заяви опозиційних політиків про формування в майбутній Верховній Раді своєї більшості не вселяють надію та впевненість у виборців. На думку експертів, посварені між собою кандидати від Об’єднаної опозиції та партії «УДАР», в даному випадку в Херсоні, суттєво підвищують шанси на перемогу в окрузі «регіоналу», генеральному директору ПАТ «Херсонський суднобудівний завод» Василю Федіну.

Вадим ЛУБЧАК, «День»
Газета: 
Рубрика: