Президент Віктор Янукович висловив свою позицію щодо голови ЦВК. Так, у офіційному поданні, яке наводить сайт глави держави, зокрема, йдеться: «Згідно з пунктом 21 частини 1 статті 85 Конституції України, статей 6 і 30 Закону України «Про Центральну виборчу комісію», вношу подання про дострокове припинення повноважень члена Центральної виборчої комісії В. Шаповала у зв’язку з досягненням шістдесятип’ятирічного віку».
Іншим своїм поданням гарант пропонує заповнити вакансію, призначивши членом ЦВК Олександра Копиленка. Останній займає сьогодні посаду директора Інституту законодавства Верховної Ради України та є членом-кореспондентом НАНУ.
«Як і завжди, для війни є привід і є причина. Ювілей Володимира Шаповала — лиш привід, — коментує «Дню» політолог Світлана МАШАРОВСЬКА. — Саме подання свідчить, що по опозиційних кандидатах на посаду президента завдано стратегічного удару. Відсутність лояльних членів ЦВК, що відстоюватимуть інтереси того чи іншого штабу, може дорого коштувати навіть рейтинговому кандидату. Також треба брати до уваги абсолютно нову конфігурацію ВР, у якій тепер не лише кілька нових фракцій, а й група позафракційних мажоритарників, серед яких також можуть бути потужні гравці президентських перегонів».
Представники опозиції вже відреагували на подання Президента і переконують, що його направили на розгляд до Верховної Ради з порушенням чинного законодавства. За їхніми словами, згідно з Законом України «Про Центральну виборчу комісію», при визначенні кандидатури на членство в ЦВК глава держави зобов’язаний враховувати «пропозиції депутатських фракцій і груп, утворених у поточному скликанні Верховної Ради України».
Утім, як запевняють опозиціонери, відповідних консультацій з лідерами парламентських фракцій проведено не було, тому подати свої пропозиції щодо цього питання їм, елементарно, не дали змоги. А голова фракції «УДАР» Віталій Кличко на вчорашньому засіданні ВРУ заявив: «Наша принципова позиція: Президент повинен провести консультації з представниками опозиційних сил. Член ЦВК має також представляти політичні сили опозиції».
Лідер фракції «Батьківщина» Арсеній Яценюк додав, що кожна фракція повинна мати по одному представнику в Центрвиборчкомі, а також запропонував делегувати одного представника від позафракційних депутатів.
Нагадаємо, що членів ЦВК відповідно до вже згаданого закону про ЦВК призначає Верховна Рада України за внесенням Президента, тому приймуть це подання, чи ні, залежить винятково від голосування в сесійній залі.
Що ж до майбутнього призначення голови Центрвиборчкому, то тут все визначатимуть представники самої комісії. Тільки вони, шляхом таємного голосування, можуть призначити свого голову. Поки найімовірнішими кандидатами, яких наводить ЗМІ, на цю посаду називають того ж Олександра Копиленка, екс-депутата від Партії регіонів Михайла Охендовського та нинішнього секретаря ЦВК, а за сумісництвом — сестру міністра Кабінету Міністрів Олени Лукаш Тетяну Лукаш. Світлана Машаровська зауважує: «Лукаш та Охендовський, звичайно, є досвідченими та перевіреними представниками чинної влади. Більше того, за кожним із них стоять ті чи інші персони, що просувають на цю посаду «свого». Головним питанням у такому разі залишається заміна одного з досвідчених та знаючих процедуру й механізми представників владної квоти».
Політолог також наголошує, що рішення про звільнення Шаповала, передусім, політичного характеру. Так, 2007 року його кандидатуру на посаду глави ЦВК подав тодішній президент Віктор Ющенко. Позаочі Володимира Шаповала й понині часто називають креатурою Віктора Андрійовича. А посилання на норму про можливість дострокового припинення повноважень члена ЦВК у зв’язку з досягненням 65-річного віку ще не є підставою для обов’язкового звільнення з посади. «У даному випадку це питання лежить виключно у політичній площині, оскільки рік тому було підписано закон, що дозволяє чиновникам першої категорії залишатися на посаді після настання 65 років. 65 — це найкращий спосіб красиво піти чи когось красиво «піти», або те й інше одразу. Отже, говорити про обов’язковість наразі не варто», — говорить Машаровська.
Тому слова представника Президента у ВРУ, депутата Юрія Мірошниченка на вчорашньому брифінгу в парламенті, де він зазначив, що ініціативи щодо продовження терміну перебування на держслужбі Володимира Шаповала з його сторони не було, а відтак Президент просто виконав свою конституційну місію, радше символічного характеру. Фахівці переконують, що саме наступник Шаповала 2015 року назве ім’я нового Президента України, отже, зовсім скоро посада глави ЦВК стане ключовою в державі. Світлана Машаровська вважає: «Ще один маститий вчений-конституціоналіст на кшталт Копиленка, принаймні, виглядатиме на посаді глави ЦВК традиційно. Але все ж таки головною якістю, що має бути в успішного кандидата на главу ЦВК, є беззастережна готовність виконувати не зовсім свою волю. Сценаріїв, за якими доведеться діяти новому главі комісії у 2014—2015 роках є безліч, але деякі з них можуть бути абсолютно одіозними».