Сьогодні блок «Наша Україна» планує оприлюднити деякі домовленості про створення коаліції з Блоком Юлії Тимошенко, Соцпартією, блоком Костенка та Плюща і «Порою—ПРП». На що сподівається та що оголошуватиме «спікер» блоку Роман Безсмертний, напередодні було незрозуміло. У понеділок він відмовився коментувати зміст проекту документа, що буде запропонований для підписання можливим учасникам коаліції.
Донедавна переговорний процес між «помаранчевими» якщо і тривав, то якось дивно — не в режимі on-line, а за допомогою пошти та ЗМІ. Учора вперше переговори мали відбутися у форматі трійки: блок «Наша Україна», Соцпартія та БЮТ. Сьогодні до них нібито повинні приєднатися блок Костенка — Плюща та «Пора—ПРП». Про це вчора на прес-конференції повідомив керівник юридичного департаменту виборчого штабу блоку «Наша Україна» Роман Зварич.
Щоправда, зовсім недавно, в понеділок, лідер Соціалістичної партії України Олександр Мороз заявив, що возз’єднання «помаранчевої команди» до парламентських виборів не дасть бажаного результату. «Усі домовленості можна буде здійснювати після виборів. Усе залежатиме від того, який результат матиме кожен учасник виборчого процесу», — наголосив лідер соціалістів. (Історія «канівської четвірки» свідчить: хто-хто, а О. Мороз добре знає, як зриваються досягнуті між партнерами по коаліції домовленості...)
Інший важливий переговорник — Блок Юлії Тимошенко — взагалі надіслав у штаби «Нашої України» та Соцпартії власний проект угоди про створення коаліції в майбутньому парламенті. Причому документ запропоновано підписати БЮТ, «Нашій Україні», СПУ та Президентові Віктору Ющенку. «Пора—ПРП» і блок Костенка — Плюща в документі не згадуються.
Окремим пунктом у проекті договору стоїть зобов’язання про неможливість створення коаліції з Віктором Януковичем. Газові угоди, «які зруйнували стабільність української енергосистеми», також пропонується скасувати.
На думку політолога Володимира Фесенка, цей документ не політичний, а PR ний. «Чого лише вартийпункт, що коаліція повинна підвищити стипендії студентам. Це не пункт для угоди парламентської коаліції, — вважає політолог, — там повинні бути не популістські заяви, а програмні позиції, що стосуються економічної політики».
Очевидно, що до виборів жодних реальних домовленостей не передбачається. Зараз, на думку експертів, працює логіка передвиборної боротьби. За цією логікою, всі провідні гравці є конкурентами, насамперед БЮТ і НСНУ, адже в них одне електоральне поле. А різні проекти угод — лише спроба «пропіаритися» на популярній ідеї об’єднання помаранчевих сил.
На тлі не дуже вдалих спроб Безсмертного консолідувати помаранчеву команду опоненти звинувачують НСНУ в проведенні сепаратних переговорів із Партією регіонів.
Керівник виборчого штабу БЮТ Олександр Турчинов в одному з інтерв’ю висловив побоювання, що тему консультацій із БЮТ використовуватимуть колеги по колишній коаліції «не внаслідок реального бажання домовитися, а як відповідь на бажання виборців у Західній Україні» та як «димову завісу, за якою можна домовитися з тими ж «Регіонами».
А ось голова Закарпатської обласної організації Народної партії, народний депутат Сергій Ратушняк прямо стверджує, що «між «Нашою Україною» та Партією регіонів укладена так звана угода про політичну співпрацю, згідно з якою передбачається розподіл посад після виборів». Про це Ратушняк заявив днями в Ужгороді на обласній партійній конференції блоку Литвина. За його даними, угода була підписана 21 січня.
С. Ратушняк продемонстрував копію документа, під яким нібито «стоять підписи Віктора Януковича, Юрія Єханурова і Віктора Ющенка». Як стверджує Сергій Ратушняк, у документі зазначено: «Сторони домовляються про спільне визначення кандидатів на посади голів обласних і районних державних адміністрацій, згідно з результатами парламентських виборів».
«Найцікавішою частиною» угоди, за словами «викривача», є розподіл посад після завершення парламентських виборів. Мовляв, «прем’єрську посаду запропонують Януковичу, посаду першого заступника — Єханурову. Головою РНБОУ повинен стати Петро Порошенко, Роман Безсмертний очолить Верховну Раду, а його першим заступником стане Раїса Богатирьова». «Я лише хочу спитати, Вікторе Андрійовичу, це ваш підпис чи ні? — запитував на конференції Ратушняк. — Ця угода дійсна чи ні?»
Керівник інформаційного департаменту блоку «Наша Україна» Тетяна Мокріді відзначила, що в штабі «Нашої України» здивовані поведінкою Ратушняка та не розуміють, «чим він там розмахував» та про який «дерибан» (розподіл посад ) йшлося.
Радник лідера Партії регіонів Януковича Анна Герман також спростувала факт підписання угоди. Коментуючи заяву Ратушняка, вона зазначила: «Це фантазія депутата та чергова PR-технологія. Янукович ніколи не ділить шкури неубитого ведмедя». Вона також сказала, що Партія регіонів «не має жодних сумнівів, що прем’єр-міністром буде її лідер».
Водночас на конференції Донецького обласного відділення Партії регіонів лідери партії виступили з цілю низкою ініціатив про створення «осі «Янукович — Ющенко». Зокрема, лідер парламентської фракції «Регіони України» Раїса Богатирьова заявила, що партія, яка має найбільшу фракцію в парламенті та чий лідер є найпопулярнішим політиком, повинна розділити відповідальність за долю країни. У зв’язку з чим регіонали готові розпочати професійний, постійний діалог із владою та пропонують створити політраду національної безпеки «Янукович — Ющенко».
Сам лідер ПР тим часом зустрівся в понеділок із головою Запорізької облдержадміністрації Євгеном Червоненком. Треба сказати, зустрілися колишні опоненти, як давні друзі: Янукович міцно потис руку Червоненку і навіть поцілував у щоку. На самі переговори пресу не пустили, нібито йшлося про транспортні питання. «Євген Червоненко погодився зі мною в тому, що в рамках розширення ЄЕП транспортна проблема вирішувалася б ефективніше», — цитує В. Януковича прес-служба Партії регіонів.
На думку Володимира Фесенка, Партія регіонів зараз прямо та непрямо пропонує себе «Нашій Україні», а точніше, — Президенту в ролі потенційного партнера після виборів. Робиться це тому, що регіонникам буде вкрай складно сформувати свою власну парламентську коаліцію. «Навіть якщо це вдасться зробити, вона буде дуже нестійкою та суперечливою, оскільки створювати її доведеться з комуністами, з блоком Вітренко, якщо вона, звісно, пройде до парламенту, — вважає В. Фесенко. — А з «Нашою Україною» їм було б вигідно домовитися, оскільки це означатиме такий собі партнерський союз із Президентом».
Очевидно також, що «Наша Україна» зацікавлена насамперед у створенні помаранчевої коаліції. Порівнюючи позиції БЮТ і НСНУ, експерти зазначають, що «Наша Україна» має потенційних союзників для такої коаліції. Насамперед це соціалісти, з якими вони спрацювалися в уряді, а також блок «Пора— ПРП». У місцевих органах влади цілком можлива співпраця з блоком Костенка — Плюща.
А ось у Блоці Юлії Тимошенко з цим великі проблеми. «Вони претендують на лідируючу роль, але не мають союзників. І оце найсерйозніша проблема БЮТ після виборів», — сказав «Дню» Володимир Фесенко.
На думку політолога, для «Нашої України» головне завдання — не домовитися з ким-небудь, а створити пропрезидентську парламентську більшість. «Це головне завдання на поствиборний період, — каже експерт. — І якщо не вдасться створити помаранчеву коаліцію, домовитися з тим самим Блоком Юлії Тимошенко, тоді, я гадаю, можуть виникнути переговори й із Партією регіонів. Але тільки в тому разі, якщо вона відмовиться від висунення таких фігур, як Янукович, Ахметов, і конструктивно співпрацюватиме з Президентом.