Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Єдність «заєдинщиків» знову під питанням

6 листопада, 2001 - 00:00

Однак навряд чи можна говорити про передвиборну конфігурацію колишньої ТУНДРИ так категорично. По-перше, до блоку наприкінці жовтня висловила бажання приєднатися Ліберальна партія на чолі з губернатором Сумської області Володимиром Щербанем, який надіслав відповідного листа лідерам усіх чотирьох партій. І принаймні одна з чотирьох — НДП, — як заявив Пустовойтенко, — вже розглядає можливість підтримки — але тільки окремих осіб з ЛПУ в мажоритарних округах.

По-друге, є не зовсім зрозумілими контури членів «За єдину Україну». Так, важко сказати, чим є зараз об’єднання п’яти структур — Партія регіонів — у зв’язку з новим політичним «амплуа» лідера однієї з її складових. (Нагадаємо, що Петра Порошенка — лідера Партії солідарності, яка, нібито зникла з моменту об’єднувального з’їзду Партії регіонів, — призначено керівником виборчого штабу конкурентів — блоку «Наша Україна»).

Неоднозначно можна трактувати й прийняту цієї суботи політрадниками постанову про приєднання до НДП партії «Міжрегіональний блок реформ». Таке об’єднання, зі слів лідера народних демократів, може відбутися на найближчому з’їзді партії (швидше за все, 1 грудня цього року). Як повідомив В. Пустовойтенко, на сьогодні у МБР понад 15 тис. членів. «НДП розширить свої ряди, а члени цієї партії візьмуть участь у виборах», — сказав він. У свою чергу, присутній на прес-конференції голова МБР (він же — заступник державного секретаря Кабміну) Тімофій Мотренко відзначив, що після відповідного рішення з’їзду НДП «Міжрегіональний блок реформ» «фактично зникне з політичної арени». Може здатися, що подібний розвиток подій створить прецедент безамбіційного розчинення однієї партії в іншій. Правда, у цьому випадку відразу ж згадується також свого роду прецедент «Солідарності», описаний вище. В.Пустовойтенко також повідомив, що НДП на сьогодні вже підписала угоди про співпрацю з 15-ма партіями. На його думку, напередодні виборів створювати нову партію неможливо, оскільки це вимагає великих організаційних і фінансових витрат. (Не кажучи вже про те, що «новонароджена», згідно із законом, не зможе взяти участь у березневих виборах). «Найпростішим варіантом», — вважає В.Пустовойтенко, — є приєднання до НДП, чисельність якої становить, з його слів, близько 200 тис. чоловік.

Заохочення Валерієм Пустовойтенком подібного приєднання «дрібних» партій до НДП нарівні з його неприйняттям входження у виборчий блок додаткових членів вже вкотре ставить під сумніви єдність «За єдину Україну». Створюється враження, що окремі члени блоку, зокрема народні демократи, незважаючи на силу, що втримує їх разом, не втрачають надії піти на вибори самостійно. Про це, до речі, може свідчити і намір В.Пустовойтенка «берегти кожного члена партії», який він висловив, відповідаючи на запитання журналістів про перспективи членства у НДП Івана Плюща та Романа Безсмертного. Коментуючи дану ситуацію, лідер народних демократів, зокрема, повідомив, що ні Роман Безсмертний, ні Іван Плющ не подавали заяв про вихід із партії, а також пообіцяв, що у цьому питанні буде «толерантним» до кожного співпартійця. Свою позицію В.Пустовойтенко пояснив тим, що більшість у парламенті наступного скликання не вдасться створити жодному блоку. «Нам однаково доведеться співпрацювати» у парламенті, — пояснив він.

Валерій Пустовойтенко також повідомив, що питання про формування виборчого списку блоку «За єдину Україну» буде розглядатися на наступній політраді НДП. З його слів, кожна партія — член блоку, самостійно визначить список кандидатів, з яким піде на вибори. Про те, як ці «самостійні» списки будуть потім синтезуватися у єдиний блоковий список, лідер НДП скромно промовчав. От тоді й почнеться найцікавіше. Тим більше, що міністр транспорту має намір жорстко стояти на своїх 25% у списках экс-ТУНДРИ.

Наталія ТРОФІМОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: