Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

ЄС пропонує Україні спільний економічний простір

16 червня, 2001 - 00:00

Після помітного охолодження відносин між Україною та Європейським Союзом стають помітними тенденції до їхнього відновлення. Поїздка секретаря Ради національної безпеки та оборони України Євгена Марчука до Німеччини на запрошення Німецького товариства зовнішньої політики у цьому контексті мала дуже позитивний відгук, — сказав у своєму коментарі «Дню» директор програм по Росії та країнах СНД Александер Рар. Зустрічі Евгена Марчука в федеральних відомствах — міністерстві закордонних справ, відомстві канцлера, його виступ на засіданні Товариства відбулися саме в той момент, коли в Німеччині, на думку політолога, розпочинається переосмислення ситуації в Україні та відносин із нею заради того, щоб знайти можливості, які б дозволили «привести Україну до Європи». І крім того, за його словами, українська еліта таким чином може переконатися в тому, що шлях до Європи для України залишається відкритим.

Як вважає Рар, в Німеччині дуже позитивно сприймається те, що українське керівництво звертається саме до Німеччини для наведення мостів (кілька днів тому в Берліні перебував із візитом спікер Верховної Ради Іван Плющ, зараз у Німеччині — представницька делегація, яка опікується питаннями приватизації). Зусилля, спрямовані на відновлення того співробітництва, яке складалося роками, викликають «дуже позитивний психологічний момент». До того ж у Німеччині розуміють, що попри всі українські проблеми, стан економіки в країні поліпшується. Дуже позитивно сприйняті заяви українського керівництва про те, що незважаючи на зміну уряду процес реформ продовжується — і між тим у Німеччині дуже позитивно оцінюють прем’єр-міністра Анатолія Кінаха, який очолює українсько-німецький форум. До речі, в Берліні, за словами Рара, зацікавилися можливостями використання нафтопроводу Одеса — Броди в якості альтернативи шляху Баку — Джейхан, про що говорилося у виступі Євгена Марчука.

«Політика — дуже цинічна і прагматична річ, — сказав «Дню» Рар. — І після того, як на Заході переконалися, що позиції Леоніда Кучми зміцнилися, що він не причетний до вбивства Гонгадзе, що він може домовитися з парламентом, що українську опозицію важко вважати демократичною, після цього тут замислилися над тим, як можна згладити ситуацію, оскільки з’явилася загроза втрати України. Зараз Україні пропонуватимуть разом подумати над тим, як можна просуватися до запровадження спільного економічного простору з ЄС — фактично, це те ж саме, що раніше ЄС запропонував президенту Росії Путіну.

Треба також розуміти, що зараз ЄС перевантажений власними проблемами. І більше, ніж зараз, наближення України з її проблемами до ЄС просто загрожувало б потопити Євросоюз. Тим більше, що виникають дуже серйозні проблеми з Туреччиною. Тому ця пропозиція відносно спільного економічного простору, яка робиться також у контексті зближення між ЄС та Росією, є реалістичною. Найвірогідніше те, що найближчим часом ЄС намагатиметься утримувати Україну на певній відстані, водночас не відпускаючи її надто далеко».

Втім, Рар зазначає, що процес відновлення відносин між Україною та ЄС тільки розпочинається, і що стереотипи дуже важко змінювати. Тому якийсь час Київ на Заході ще розглядатимуть переважно крізь російську призму. Але ми можемо цей час скоротити.

Віктор ЗАМ’ЯТІН, «День»
Газета: 
Рубрика: