Консультації з Президентом проходили непросто. І це природно. Йому добре відомі мої критичні думки з низки важливих питань».
Є.Марчук вважає, що кожен відповідальний політик повинен бути зацікавленим у практичній реалізації своїх програмних розробок і використати для цього найменшу можливість. Оскільки політична діяльність може перетворитися на хобі.
Розвиток інститутів громадянського суспільства, створення дійового механізму громадянського контролю за виконавчою владою, декриміналізація влади та економіки, інтелектуалізація влади і суспільства — такі основні положення «Нової стратегії розвитку України», яку пан Марчук передав Президентові. Про своє рішення Марчук проінформував керівників партій, які висунули його кандидатом у президенти. Це рішення в основному було схвалене.
На запитання, чи змінилося його ставлення до Леоніда Кучми, Євген Марчук відповів: «Президент знав про мою позицію, знав про мої критичні виступи, проте ухвалив це рішення. У якомусь сенсі він ризикує, оскільки відмінності у наших підходах залишаються». Однак пан Марчук переконаний, що співпраця політичних опонентів повинна стати нормальною практикою і зруйнувати образ нашої держави як поля бою, де по обидва боки барикад окопалися непримиренні бійці. Принцип «усе і негайно» у політичній практиці розвинених європейських держав відійшов у небуття.
«Перед другим туром президентських виборів суспільство поляризоване, — заявив Євген Марчук. — Я йшов на вибори з низкою концептуальних положень, найважливішим з яких було об'єднання нації.» Працювати, зокрема, і над реалізацією цього положення він збирається в посаді секретаря РНБО. «Моя згода обійняти цей пост, — підкреслив Є.Марчук, — передбачає можливість відстоювати свої позиції всередині влади. У разі перемоги комуністів про діалог можна забути назавжди».
Він також повідомив, що вирішить питання свого депутатства згідно із законодавством, що означає складення ним депутатських обов'язків і обов'язків голови комітету ВР із соціальної політики та праці.
До речі, російські політики на минулих президентських виборах продемонстрували мистецтво політичного компромісу, коли у подiбній ситуації Борис Єльцин призначив Олександра Лебедя секретарем Ради безпеки, а через кілька місяців зняв. «Наскільки застосовна така аналогія?» — запитали Євгена Марчука, і він відповів: «Політика і є мистецтво можливого. Скажу відверто: якщо навіть за якийсь час мені вдасться хоч би частково реалізувати те, заради чого я працюю в політиці, то я буду вважати це нормальним. Для мене як для політика посада в системі державної влади це, передусім, механізм для реалізації своєї програми, а не просто працевлаштування».
Він також додав, що не хоче аналізувати Лебедя «як політика чи особистість», «але вже те, що з його ім'ям пов'язане завершення тоді війни в Чечні, і незалежно від його політичної біографії, він залишиться в історії».
Наскільки в Україні, на відміну від Росії, приживеться європейська традиція політичного компромісу, і наскільки Євгенові Марчуку вдасться реалізувати свою програму, покаже найближче майбутнє.
ДОВІДКА «Дня»
Рада національної безпеки і оборони є координаційним органом з питань національної безпеки та оборони при Президентові України. Функціями РНБО є: координація і здійснення контролю за діяльністю органів виконавчої влади у сфері національної безпеки та оборони. До компетенції РНБО входить визначення стратегічних національних інтересів України, концептуальных підходів і напрямків забезпечення національної безпеки та оборони у політичній, економічній, соціальній, військовій, науково-технологічній, екологічній, інформаційній та інших сферах; залучення контрольних, інспекційних і наглядових органів, що функціонують у системі виконавчої влади, до здійснення контролю за своєчасністю і якістю виконання прийнятих РНБО рішень.
Главою РНБО є Президент України. До складу РНБО входять прем'єр-міністр, міністр оборони, глава Служби безпеки, міністр внутрішніх справ, міністр закордонних справ.
Секретар РНБО призначається і звільняється Президентом та безпосередньо йому підпорядковується. Секретар РНБО забезпечує організацю роботи і виконання рішень РНБО.
Секретар РНБО координує діяльність робочих та консультативних органів РНБО; подає на розгляд Президента проекти актів Президента про введення в дію рішень РНБО.