Європейський суд з прав людини цього тижня розпочав розгляд справи лідера опозиції Юлії Тимошенко. Слухання відбувалися в Палаці Правосуддя в Страсбурзі (Франція). Сторону Тимошенко представляли її захисники Сергій Власенко та Валентина Теличенко, а також донька — Євгенія Тимошенко.
Юлія Тимошенко у своїй скарзі до ЄСПЛ вказує на порушення статей 3 (нелюдське поводження), 5 (незаконний арешт), 18 (політичні мотиви переслідування) та 8 (право на приватне життя) Європейської конвенції з прав людини під час судового розгляду в Печерському суді так званої газової справи.
Захист Тимошенко у своєму слові наголосив, що в Україні немає справедливого суду: «Я звертаюся до вас від імені Юлії Тимошенко і прошу вас про справедливість», — заявив Сергій Власенко.
Він зазначив, що справа Юлії Тимошенко є політично вмотивованою, що було визнано численними європейськими й міжнародними інституціями. Про це, зокрема, ішлося в резолюціях Європейського парламенту, ПАРЄ, Парламентської асамблеї ОБСЄ та інших організацій, які вимагали негайного звільнення лідера української опозиції.
За словами Власенка, головною причиною засудження Тимошенко є бажання Віктора Януковича позбутися свого головного конкурента на парламентських виборах восени цього року. «Прошу суд взяти до уваги, що режим Януковича намагається кинути Тимошенко до в’язниці на все життя. Нині вона змушена боротися проти всієї державної машини, яка перебуває під повним контролем Януковича. Проти неї висувають нові абсурдні звинувачення», — зазначив Сергій Власенко.
«Тут ми сподіваємося знайти справедливість. В українських судах її більше не існує», — сказала у свою чергу Євгенія Тимошенко. «Сьогодні всі суди в Україні — під повним контролем режиму Януковича, який намагається знищити мою маму», — додала вона.
На думку ж представника України в ЄСПЛ Назара Кульчицького, Юлію Тимошенко було заарештовано законно, її прав не порушували й надавали медичну допомогу. «Усі висновки європейських інституцій, політиків та експертів мають загальний характер», — заявив він.
Натомість захисник Юлії Тимошенко Валентина Теличенко нагадала, що судові засідання в газовій справі проводилися майже щоденно з ранку до вечора, при цьому в екс-прем’єра не було можливості для захисту. Тимошенко утримували в жахливих умовах у Лук’янівському СІЗО, а у грудні 2011 року її було повторно заарештовано. При цьому судове засідання відбувалося безпосередньо в камері, де хвора Тимошенко не могла піднятися з ліжка. «Права Юлії Володимирівни постійно порушували і порушують», — підкреслила Валентина Теличенко.
Вона наголосила, що тільки під постійним тиском міжнародної спільноти колишнього прем’єр-міністра було переведено до лікарні в Харкові й лише у травні цього року їй надали дозвіл на лікування в німецьких медиків. «Перед цим Юлію Тимошенко жорстоко побили тюремники, а представники режиму Януковича відмовилися розслідувати цю справу», — заявила адвокат.
Після публічних дебатів сторін суд продовжив розгляд справи в закритому режимі, після чого винесе свій остаточний вердикт.
По завершенню засідання Сергій Власенко заявив, що представник держави в ЄСПЛ під час запитань і відповідей фактично визнав порушення прав Юлії Тимошенко. «Уряд визнав порушення, пов’язані з Тимошенко, — вони підтвердили найголовніше: підстави для арешту і тримання під вартою не мають нічого спільного з українським законодавством, вони є унікальними для української практики», — наголосив він.
Коли саме Європейський суд з прав людини винесе своє рішення у справі Тимошенко, сьогодні сказати важко. Відомо лише, що ЄСПЛ розглядає її у пріоритетному порядку.
Сергій Власенко у свою чергу розраховує на швидкі темпи: «У Юрія Луценка це відбулося через 2,5 місяця після відкритого слухання. Ми сподіваємося, що в нас це буде значно швидше», — сказав він.
Раніше Сергій Власенко заявляв, що під час засідання 28 серпня ЄСПЛ не розглядатиме скаргу захисту Тимошенко в частині статті 6 Європейської конвенції з прав людини щодо незаконності вироку Юлії Тимошенко. Це, за його словами, зумовлено тим, що на початок судових слухань у Страсбурзі ще не було ухвалено рішення Вищого спеціалізованого суду України щодо вироку Печерського суду в газовій справі.
Свою ухвалу, в якій вирок Печерського суду й рішення Апеляційного суду у справі Юлії Тимошенко залишено без змін, Вищий спеціалізований суд виніс тільки 29 серпня. Захисник наголосив, що влада навмисне затягувала цей процес. Проте, підкреслив він, скаргу в частині порушень статті 6 в Європі розглядатимуть окремо. «Ця скарга є, вона оформлена й не потребує додаткових доповнень», — сказав Сергій Власенко.
Євгенія Тимошенко назвала рішення Вищого спеціалізованого суду ганебним і таким, яке свідчить про відсутність в Україні справедливого правосуддя. Про це донька Юлії Тимошенко заявила журналістам після завершення судового засідання: «Відтепер більше ніхто в Україні не зможе дістати справедливого та правомірного рішення. Усе контролюватиме диктатор Янукович», — сказала вона.
«Ми не зупинимося в боротьбі, найближчим часом буде звернення до Європейського суду, де шукатимемо справедливості. В українських судах ми не знайшли справедливості, як не можуть її знайти мільйони українців», — додала донька лідера опозиції.
На думку голови Харківської правозахисної групи Євгена Захарова, якщо ЄСПЛ ухвалить рішення про порушення статті 6 Європейської конвенції про права людини, а саме — про право на справедливий суд, то його виконання з боку України означатиме скасування вироку Печерського райсуду щодо Юлії Тимошенко. «Іншим шляхом його виконати не можна», — наголосив він. При цьому Євген Захаров підкреслив, що рішення Європейського суду з прав людини є обов’язковими для виконання.
Варто нагадати, що в липні ЄСПЛ задовольнив скаргу колишнього міністра внутрішніх справ і одного з лідерів опозиції Юрія Луценка. Зокрема, суд визнав незаконним його арешт і підтвердив наявність політичних мотивів у його переслідуванні.
Загалом ЄСПЛ нарахував сім порушень конкретних статей Європейської конвенції з прав людини: два порушення параграфа 1 статті 5 (право на волю й безпеку) щодо арешту й ув’язнення Луценка, одне — параграфа 2 статті 5 (право бути інформованим щодо причини арешту), два — параграфа 3 статті 5 (право заперечити своє утримання під вартою) і порушення статті 18 (обмеження щодо використання обмеження права).
Адвокат Валентина Теличенко, яка захищала інтереси Юрія Луценка, наголосила тоді, що ознаки, на які звернув увагу суд, стосуються і справ інших колишніх українських урядовців, зокрема Юлії Тимошенко.
«Цим рішенням суд фактично визнав, що в Україні можливе переслідування з політичних міркувань. На жаль, віднині однозначно ясно, що Віктор Янукович увійде в історію України як Президент, за правління якого суд і судову систему використовували з метою вирішення політичних забаганок», — підкреслила вона.
За словами Валентини Теличенко, формулювання Європейського суду з прав людини є чіткими й однозначними і вказують на неприйнятність практики, яку застосували під час кримінального провадження проти Юрія Луценка.
Крім того, Об’єднана опозиція «Батьківщина», список якої на парламентських виборах очолила Юлія Тимошенко, до першої п’ятірки якого увійшов Юрій Луценко, оскаржуючи постанову Центральної виборчої комісії про відмову їм в реєстрації кандидатами в депутати, посилалася на майбутнє рішення Європейського суду з прав людини.
Голова ради Об’єднаної опозиції «Батьківщина» Арсеній Яценюк наголошував: «Рішення ЄСПЛ щодо політично вмотивованих звинувачень Тимошенко — це вже підстава для того, щоб Юлія Тимошенко і Юрій Луценко брали участь у виборчій кампанії».