Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Iнтрига триває…

Дострокові вибори чи нова коаліція
23 вересня, 2008 - 00:00

Більшість політологів схиляються до першого варіанту, але не потрібно скидати з рахунків і розв’язання кризи шляхом створення нової парламентської коаліції. Принаймні, якщо спиратися на багато які соціологічні дані й проаналізувати рейтинг пропрезидентської політичної сили — НУ-НС, то стане зрозуміло, що для них вибори є не дуже вигідними. Оскільки, в порівнянні з минулими парламентськими виборами, рейтинг пропрезидентської сили значно впав. При цьому не варто забувати, що дострокові парламентські вибори оголошує саме Президент, який у разі невигідності виборів для його політичної сили, зробить усе для того, щоб вийти з ситуації іншим способом. Зокрема, минулими вихідними Віктор Ющенко заявив, що з понеділка НУ-НС вестиме переговори про створення нової коаліції. А представник Президента в Конституційному Суді Марина Ставнійчук підкреслила, що глава держави використовуватиме всі політичні, організаційно-правові, конституційні важелі, для того, щоб парламент працював.

Ще одним аргументом проти дострокових виборів стала відмова «Єдиного центру» від розміщення близько двох тисяч білбордів по всій країні. Про це газеті «Дело» повідомив виконавчий директор Асоціації зовнішньої реклами Артем Біденко. Нагадаю, що після фактичного розпаду коаліції та обіцянок Президента оголосити дострокові вибори, ЄЦ на початку вересня забронював білборди по всій Україні. Розміщення реклами цією партією, керівником якої є голова Секретаріату Президента Віктор Балога, планувалося на жовтень-листопад. Тобто приблизно перед тим, коли повинні були відбутися дострокові парламентські вибори. Однак минулого тижня несподівано замовлення було скасоване. Такий крок ЄЦ виявився несподіваним для рекламістів, бо ще минулого тижня вони отримали оплату за розміщення зовнішньої реклами в різних областях країни. У своєму повідомленні Артем Біденко зазначив, що середня вартість розміщення реклами на білбордах в Україні становить $650 і вище. А загальний бюджет рекламної кампанії «Єдиного центру» повинен був скласти близько півтора мільйонів доларів. Тепер рекламісти намагаються добитися штрафних санкцій за порушення договорів. Крім цього, за даними видання, представники Президента повідомили, що в Ющенка вже немає мети розпускати парламент. А скандал на рекламному ринку є підтвердженням того, що дату дострокових виборів перенесли або скасували. Також 22 вересня стало відомо, що лідер фракції «Наша Україна — Народна самооборона» В’ячеслав Кириленко передав фракціям Блоку Юлії Тимошенко та блоку Литвина програмні принципи формування нової коаліції.

До томі ж, депутат від БЮТ Святослав Олійник зазначає, що зараз може йтися про два варіанти коаліції: Партія регіонів — Блок Юлії Тимошенко або Партія регіонів — НУ-НС — блок Литвина. Із цих конфігурацій найактивнішими є переговори між ПР і БЮТ. За словами В. Олійника, в будь-якому випадку обидві політичні сили збираються перестрахуватися і ухвалити рішення щодо питання про створення коаліції до 3 жовтня, коли Президент може оголосити про розпуск парламенту і оголосити перевибори.

З іншого боку депутат від Партії регіонів Тарас Чорновіл заявляє, що однією з умов його партії в переговорах із БЮТ є домовленість про розподіл двох головних посад у країні — президента й прем’єра. Наприклад, якщо за домовленістю коаліції ПР і БЮТ прем’єром стає Юлія Тимошенко, то вона відмовляється від претензій на посаду президента на користь Віктора Януковича.

КОМЕНТАР

Костянтин МАТВІЄНКО, експерт корпорації стратегічного консалтингу «Гардаріка»:

— Я ніколи не відносився до тих людей, які казали, що нас в цьому році обов’язково чекають дострокові парламентські вибори. Я підтверджую свою думку, якої я притримувався ще місяць тому, що зараз нова коаліція утворена не буде, замість цього, в парламенті існуватиме ситуативна парламентська більшість. Крім цього, Віктор Ющенко зі своїм правом розпустити парламент буде тягнути якомого більше, але тільки минуть 30 днів, Президент повинен буде розпустити Верховну Раду. Тоді в парламенті з’явиться нова коаліція і, швидше за все, буде обраний новий спікер від Партії регіонів. Але ця коаліція буде недовгостроковою, тому що ці політичні сили, дійсно, різні. Отже, вибори нас чекають на весні, а поки що, будемо мати мляву політичну ситуацію. Що стосується «Єдиного Центру», то вони не мають шансу бути обраними в парламент взагалі, незалежно від того, будуть вибори в цьому році чи в наступному. Тому «Єдиному Центру» не варто витрачати грошей на будь-яку рекламну кампанію, або на будь-яку партійну діяльність. Якщо говорити про передачу В’ячеславом Кириленком програмних засад формування коаліції Блокам Юлії Тимошенко та Литвина, то варто зазначити, що В’ячеслав Кириленко не представляє весь НУ-НС. Тому що, там є Народна самооборона, яка і не виходила з парламентської коаліції, окрім цього, існує ще згадуваний «Єдиний Центр».

ДО РЕЧI

БЮТ прощається вкотре...

Вчорашній робочий візит Юлії Тимошенко на Полтавщину ознаменувався низкою політичних заяв. Прем’єр-міністр відкрито заявила, що БЮТ шукатиме інший формат коаліції, якщо в тридцятиденний термін НУ-НС не повернеться до складу демократичної коаліції, повідомляє УНІАН. «Треба повертатися, хай повертається. Але якщо не повернеться і якщо пропонуватиме країні дострокові вибори, тоді ми не будемо загнані разом з країною в глухий кут, ми знаходитимемо інші формати коаліції, які дадуть країні можливість працювати далі й чекати позитивних якісних змін», — сказала прем’єр. Разом з тим, Юлія Тимошенко висловила переконання, що призначення у Верховній Раді повинні здійснюватися лише після створення коаліції. Одночасно в інтерв’ю «Газеті 24», за повідомленням УНІАН, заступник голови Верховної Ради Микола Томенко сказав, що, на його думку, демократична коаліція в парламенті шостого скликання була останньою «помаранчевою» коаліцією.

Тим часом Юлія Тимошенко збирається до Москви для проведення переговорів щодо поставок газу в Україну наступного року. В планах прем’єра укладення стратегічної довгострокової угоди про постачання блакитного палива. Чи реалізує ці плани Юлія Тимошенко і чи лише за цим їде до Москви — невідомо. Хоча її політичні опоненти вже заговорили про те, що їде прем’єр до російського керівництва не стільки за газом, скільки за підтримкою...

Наближення зими і забезпечення опалювального сезону на тлі гарячих політичних подій в українському політикумі мало кого цікавить. Та хочеться нагадати заяву міністра закордонних справ РФ Сергія Лаврова про те, що з нового року ціна на газ для України зросте вдвічі...

Іван КАПСАМУН, «День»
Газета: 
Рубрика: