Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Комітет ВР — уже підтримав

Валентин НАЛИВАЙЧЕНКО: «Постанову про відзначення 60-ї річниці Норильського повстання має ухвалити вся Верховна Рада»
13 червня, 2013 - 10:30
ФОТО З САЙТА VRUKAVISHNIKOV.RU
ВАЛЕНТИН НАЛИВАЙЧЕНКО
В’ЯЧЕСЛАВ КИРИЛЕНКО

Проект постанови про відзначення 60-ї річниці Норильського повстання на державному рівні пройшов профільний комітет Верховної Ради. Про це «Дню» повідомив автор постанови, народний депутат від фракції «УДАР» Валентин Наливайченко. «Комітет Верховної Ради з питань культури і духовності рекомендує підтримати проект постанови про відзначення річниці Норильського повстання в першому читанні та в цілому», — йдеться в рішенні комітету.

Нагадаємо, текстом постанови рекомендовано: утворення організаційного комітету Кабінетом Міністрів, який затвердить ряд заходів до відзначення дати; організацію інформаційного супроводу у формі тематичних радіо- й телепрограм, а також виготовлення Нацбанком ювілейної монети та випуск «Укрпоштою» серії марок, присвячених події.

Коментуючи проходження постанови щодо Норильського повстання в профільному комітеті ВР, Наливайченко підкреслив: «Громадські слухання до 60-ї річниці Норильського повстання, організовані в Києво-Могилянській академії громадськими організаціями, проламали рутину буденності, сказали правду про українців, які повставали в концтаборах за вільне та гідне життя».

За словами політика, «громадські діячі, які це зробили, надихнули мене та інших народних депутатів на те, що ця подія сьогодні має бути вшанована державою й зрозуміла всім українським суспільством. Оскільки кожен із українців, які постали проти тоталітаризму, боровся за вільне майбутнє нас і наших дітей».

Варто зауважити, що тема Норильського повстання актуальна не лише для українців, а й для представників інших народів, які взяли в ньому участь. Наприкінці травня українська делегація у складі учасників мирного акту непокори та режисера й автора фільму «Загадка Норильського постання» Михайла Ткачука зустрілися з литовськими представниками повстання в рамках вшанування «Норильських витязів». «У експозиційній залі Литовського Сейму зібралися 18 політв’язнів, — розповів «Дню» Михайло Ткачук. — Це було, радше, не парламентські слухання, а вшанування дати. Захід був відкритий депутатом Вітаутасом Саулісом, а процесом керував Златкус Бронюс, який очолює об’єднання «Норильські витязі». У Сеймі виступали відомі люди, відбулося представлення книжки однієї жінки, яка також була в Норильську. Зокрема виступила й українська делегація. Ми передали хліб і подарували литовській стороні чорно-червоно-чорний стяг, який використовували під час повстання. Насамкінець я показав короткометражний фільм «Сніги, сніги» за мотивами однойменної пісні».

Газета «День» неодноразово наголошувала на значенні та ролі повстання в’язнів Норильського концтабору в історії України. Думку видання поділяє й Валентин Наливайченко: «Європейськість кожного народу виборювалася в такій боротьбі та щирому розумінні й вшануванні борців за вільне та гідне життя на рідній землі у власній країні».

За прогнозами Наливайченка, постанова має бути підтримана депутатами парламенту: «Ми всі переконані, що така постанова має бути ухвалена усією Верховною Радою»

Голова комітету з питань культури та духовності В’ячеслав Кириленко налаштований більш стримано. У розмові з «Днем» він зауважив, що є поміркованим скептиком щодо ухвалення проекту постанови про відзначення 60-ї річниці Норильського повстання. Однак, на його думку, шанси все ж є: «Цього року вперше за історію існування парламенту незалежної України пройшли постанови, які стосувалися: вшанування подвигу героїв Крут; відзначення 150-ї річниці від дня народження президента ЗУНР Євгена Петрушевича; 60-річчя Квітки Цісик, яку більшість чомусь вважала ідеологічно чужою для себе й для України». «Звісно, ці ініціативи було ухвалено після тривалих дебатів і кількох переголосувань, але результат позитивний», — констатував він.

Однією з причин пасивності багатьох депутатів під час ухвалення вищезгаданих рішень була їхня необізнаність щодо персон чи подій, які пропонувалися для вшанування. «Ми будемо вести роз’яснювальну роботу з депутатам, які не мають уявлення про Норильське повстання (тут виникає ряд запитань до нашого інформаційного простору, де, за винятком лічених ЗМІ, цю тему ігнорували. І головне з цих запитань: яке рішення може прийняти непоінформований депутат? — Ред.), до голосування й будемо брати слово безпосередньо під час голосування в залі. Зокрема я як голова комітету братиму слово й говоритиму про величезне значення повстання та 60-ї річниці від дня повстання», — сказав депутат. «Тим паче, що невелика група людей — учасників повстання — живі. Якщо нам не повірять на слово, ми можемо запросити їх, щоб вони сказали своє авторитетне слово», — додав Кириленко.

Голосування за постанову по Норильському повстанню має стати тестом для депутатів. «Будь-який рух опору, боротьба за свободу людини та цілого народу має заслуговувати на повагу з боку будь-яких політичних сил парламенту. Щоправда, тільки в тому разі, якщо вони стоять на позиціях української державності. От і побачимо, хто визнає важливість цього руху опору, який привів, зокрема, й до постання новітньої Української держави 1991 року, а хто, в принципі, проти всього того, що нагадує про сторіччя боротьби українців за свободу, волю, незалежність», — говорить народний обранець.

Насамкінець В’ячеслав Кириленко наголосив на важливості відзначення цієї дати, зокрема в контексті виховання молоді. «На прикладі цього повстання молоді люди дізнаються, що наші батьки й діди не корилися навіть у страшних умовах сталінського ГУЛАГу, піднімали там повстання та ставали лідерами опору», — пояснює він.

За словами Кириленка, профільний комітет фактично одностайно ухвалив рішення щодо прийняття за основу й у цілому проекту постанови. «Гадаю, до кінця цієї сесії ми винесемо його на розгляд парламенту», — наголосив він.

Анна ЧЕРЕВКО, «День»
Газета: 
Рубрика: