Наприкінці минулого тижня деякі ЗМІ поширили інформацію про наявність конфлікту всередині партії «Наша Україна». Приводом, як зазначалося, стало скасування запланованого на суботу з’їзду партії. Він не відбувся ніби через те, що частину повноважень голови партії мали передати голові політради, тобто Валентину Наливайченку, на що Віктор Ющенко, звичайно, погодитися не міг. Він, мовляв, дізнавшись про це, в різкій формі звинуватив Наливайченка в спробі «вкрасти партію». Проте сам Наливайченко ще в п’ятницю спростував цю інформацію, зазначивши, що ніякого персонального конфлікту в «Нашій Україні» немає. За його словами, з’їзд відбудеться через місяць, максимум півтора: «Було ухвалено рішення про необхідність продовження роботи статутного комітету з тих питань, які поки що не знаходять консенсусу ні в самому статутному комітеті, ні в політичній раді».
Говорити про конфлікт у таких умовах, коли партія має від 1 до 2% підтримки громадян, — це, безумовно, самогубство. Але, за словами члена політичної ради «Нашої України» Данила ЛУБКІВСЬКОГО, диму без вогню не буває. Детальніше про ситуацію в партії в інтерв’ю «Дню»:
— По-перше, серед членів політичної ради партії є загальне розуміння того, що будь-які скандали, в тому числі й на з’їзді партії, означатимуть загибель «Нашої України». По-друге, переважна більшість розуміє потребу конкретних змін. Вони повинні проявлятися в прозорості рішень, визначеності політичної позиції, розширенні повноважень місцевих організацій, наведенні ладу в самій структурі партії — нам не потрібно мати таких громіздких органів, як, наприклад, нинішня політична рада, яка налічує понад 100 осіб. Для партії життєво потрібні зміни — це вимога часу. Якщо зміни не відбудуться, партію, як на мене, чекає руйнація, вона стане кишеньковою. Отже, правда — за змінами. Політична, людська правда — за змінами.
— У разі відсутності персонального конфлікту, можливо, тоді є конфлікт на рівні груп чи, скажімо, поколінь — наприклад, нового, яке нещодавно прийшло в партію на чолі з Валентином Наливайченком і старого — на чолі з Віктором Ющенком?
— Я б не спрощував проблему до рівня груп, тому що говорити про групи в ситуації, в якій перебуває сьогодні «Наша Україна», було б навіть кумедно. Є бачення того, як провести реформи в партії. Для цього потрібно виробити єдиний підхід у межах політичної ради. А для цього потрібен час, щоб грамотно проаналізувати зміни і внести їх на розгляд з’їзду.
— Яка в цих змінах передбачається роль для Віктора Ющенка? Наприклад, голова Секретаріату Президента в 2006 — 2009 рр. Віктор Балога сказав, що «Наша Україна» — це партія Віктора Ющенка й більше нікого».
— Ми взагалі не фіксуємо цих речей. Партія самостійно розбереться зі своїми завданнями й викликами. Поради ззовні — невиправдані. Минула історія «Нашої України» має велику кількість кричущих прикладів, коли під «благими намірами» партію розвалювали. І ця історія — повчальна. Ця історія для нас найкраща порада.
Політична історія в нашій країні — хибна, безнадійна, бо енергія завжди концентрується не на тому. У цьому королівстві все догори ногами: моральних стандартів немає, бо є компроміс, пам’яті немає, бо є доцільність. Будь-яка нормальна людина відчуває відразу до цієї метушні з претензією на «велику політику». «Нашу Україну» підірвали інтриги й подвійні стандарти. Ми хочемо покинути це глупе болото і його кухню. На противагу минулій історії, жодного рейдерства чи інспірованого розколу в партії вже не буде. Мають бути зміни в роботі, без скандалів і персоналізації. Інакше перспектив немає.
Щодо Віктора Андрійовича, то я, безперечно, покладаюся на мудрість і підтримку реформ у партії. Альтернатив немає. Потрібно створити інструменти роботи, які принесуть користь від партії нашим виборцям і всій країні. І тоді з’явиться перспектива.
— Якщо, за вашими словами, немає конфлікту, чи є згода більшості партії на проведення змін?
— Є згода переважної частини членів політичної ради. Це моє особисте відчуття. Безперечно, всередині партії відбувається дискусії, але не навколо того, потрібні чи не потрібні зміни, а йде розмова, яким способом це зробити. Нам потрібно самостійно це все пройти й не збурювати зайву хвилю емоцій через публічні оцінки.
— Не секрет, що рейтинг «Нашої України» залишає бажати кращого. Ви впевнені, що за рахунок перелічених вами змін відбудеться оновлення партії?
— Якщо ми наведемо лад у партії, тоді матимемо моральне право говорити про наведення ладу в країні. Модернізація структури «Нашої України», можливо, не цікавить суспільство, але дуже необхідна партії. Створивши інструментарій, нам потрібно буде займатися виключно конкретними, зрозумілими для людей справами. Вони стосуватимуться захисту громадян. Наприклад, закриття шкіл. Нещодавно ми повернулися із Донецька. Там ми реально побачили, як люди реагують не на слова, а на справи. Вони переконалися, що ми готові через юридичну допомогу, депутатські звернення реально допомогти.
Отже, треба працювати в напрямку соціального захисту людей, захисту громадян від свавілля, яке в країні всюди. З іншого боку — треба демонструвати лінію зрілої національної ідеології — не популізму, не псевдоліберального угодовства й не примітивної радикальності. Ми — сучасні люди зі здоровим баченням світу. Це — альтернатива нинішньому «жлобству» й примітивності. Це треба підтвердити роботою. Партія має говорити до всієї України, до всіх регіонів і системно та ефективно захищати національні цінності, піднімаючи громадянську активність.
— Персонально партія буде оновлюватися?
— Якщо ми покажемо конкретні результати, звичайно. Наприклад, за останні кілька місяців ми елементарно систематизували нашу роботу, що вже викликало увагу українського суспільства. Я, звичайно, не перебільшую цієї уваги, але ми бачимо, що багато людей звертається до нас. Нам потрібно, не допустивши скандалів і реалізувавши зміни, продемонструвати авторитетність нашої позиції. Нам необхідно продемонструвати, що ми самі віримо в те, що робимо. Сьогодні люди не знають, кому віддати свої голоси, вони загнані в безвихідь, тому що, з одного боку, є авторитарні сили, а з іншого — примітивність і брехня. Наш рейтинг залежить від того, чи зуміємо ми зі щирим серцем завоювати довіру людей. Потенціал «Нашої України» виграшний, його тільки треба використати. Тоді буде результат.