Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Кредитування зростає, ризики не падають

24 грудня, 2003 - 00:00

У Національному банку України підбили попередні підсумки року, що минає. Як повідомив глава НБУ Сергій Тігіпко, протягом 11 місяців 2003 року кредитування реального сектора економіки банківською системою України зросло на 54,8% і досягло 65,1 млрд. грн. Тим часом, відзначив С. Тігіпко, відсоткова ставка з кредитів залишається досить високою — 17,8% річних. Це вище за норматив, на який Нацбанк планував вийти до кінця року — 15 — 16%. Серед чинників, що гальмують процес зниження кредитних ставок, називають великі ризики неповернення кредитів, збереження високих депозитних ставок, відносно високий рівень інфляції. Ще на одну причину вказав у п’ятницю Президент України Леонід Кучма, що звернув увагу на відсутність узгоджених дій між Нацбанком і Мінфіном, внаслідок чого «посилилися деякі проблеми управління державними фінансами». Зі слів Л. Кучми, на рахунках Держказначейства накопичилося близько 7,7 млрд. грн., і це призвело до збільшення ставок кредитування комерційних банків.

Аналогічно до економіки кредитування населення з початку року зросло в 2,4 разу та склало в сумі 8,1 млрд. грн. На думку С. Тігіпка, ширше кредитування стримує обмеженість джерел фінансових ресурсів банків, левову частку яких становлять депозити, і незавершеність формування законодавчої бази фінансового і банківського секторів.

Майбутній рік може стати поворотним для всього вітчизняного банківського сектора: Україна готується вступити до СОТ. У зв’язку з цим на перший план висуваються питання зміцнення банківської системи. Зі слів С. Тігіпка, НБУ стурбований тим, що капітал зростає повільніше, ніж активи, а кредитні портфелі банків зберігають непрозору структуру. До цієї низки проблем долучається і низька інвестиційна привабливість українських банків.

Петро ІЖИК, «День»
Газета: 
Рубрика: