Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Кримський «пакет»

Прем’єр і спікер обиратимуться у парі. У Грача пари немає
18 квітня, 2002 - 00:00

Більшість депутатів кримського парламенту, що зібралася з ініціативи депутатів Бориса Дейча, Сергія Куніцина і Валерія Горбатова, надіслала главі держави звернення, в якому сказано, що вони готові взяти на себе політичну відповідальність за майбутнє Криму і пропонують надалі узгодити з ним кандидатури нового спікера і нового глави уряду для того, щоб ці люди забезпечили подальшу стабільність у автономії. Звернення підписали 67 депутатів, причому, як підкреслив депутат Василь Кисельов, у тому числі й деякі депутати, обрані від «блоку Грача», хоч самому Леоніду Грачу, з його слів, «у цьому парламенті вже «ловити» нічого. Більше такої помилки ні я, ні хто-небудь із моїх колег не здійснимо».

Василь Кисельов стверджує: «якщо навіть Верховний Суд України задовольнить скаргу Леоніда Грача, то відновить тільки право провести перевибори на 25 окрузі». Він вважає, що «вибори будуть потім, і буде в них Грач брати участь чи ні — це ще також питання». З його слів, якщо суд визнає спікера винуватцем перевиборів, то згідно із законом про вибори ВР Криму, Леонід Грач «не матиме права брати участі у виборах». Лідер Кримської організації УСПП депутат Олександр Баталін сказав, що «минулого скликання ми втомилися від складної роботи, а тому варто говорити про пару кандидатур, обговорювати їх одночасно, щоб потім працювали разом, вони не повинні бути антагоністами». Він підкреслив, що «серед більшості» напевно, на його думку, є кандидатури, які можуть очолити і парламент, і уряд автономії.

У зв’язку з тим, що, згідно з Конституцією, узгодженню з Президентом підлягає тільки кандидатура глави уряду, Василь Кисельов сказав, що «будуть вибори з урахуванням думки Президента, але обиратимуть все одно депутати Верховної Ради Криму». Разом із тим представники більшості відмовилися назвати ці «пари», пославшись на те, що вони «домовилися тільки у принципі», що кандидатури ще будуть обговорюватися і узгоджуватися між фракціями.

Разом із тим, представники більшості, учасники прес- конференції, сказали, що завданням першої сесії, дату якої назвуть одразу після того, як оголосять рішення виборчкому про реєстрацію депутатів, є не тільки організаційні питання, але й розгляд бюджету, який досі не затверджено з вини колишнього спікера Леоніда Грача. Вони також підкреслили, що новий склад парламенту Криму, на їхню думку, перегляне не тільки регламент, але також і конституцію Криму, й інші документи, які було створено Леонідом Грачем і були «каменем спотикання» для роботи у минулому скликанні.

Нинішній глава уряду Криму Валерій Горбатов сказав: «Думаю, що з цього моменту може початися дійсно унікальний етап у розвитку Криму та у розвитку його економіки. Розпочнеться робота на благо кримчан». З його слів, створюються нові унікальні умови, коли кримський парламент разом із його урядом «працюватиме в одному напрямі».

Таким чином, створення більшості, яку одні депутати називають «стійкою демократичною», інші поки ще «ситуативною», є першим кроком до того, щоб у Криму після чотирьох років правління Леоніда Грача настав період стабільності і злагодженої роботи депутатів і міністрів. Усе питання сьогодні полягає в тому, як довго більшість залишатиметься у такому ж складі? Адже свого часу після призначення главою уряду Валерія Горбатова і Леонід Грач заявляв, що «ці дві букви «Г» вічно стоятимуть поруч у російському алфавіті», але вже через місяць узгодженість дій було порушено. Чи не закінчиться злагода у більшості відразу після першого етапу — виборів спікера та глави уряду? Насамперед це залежить від тих двох людей, які прийдуть до влади, від їхнього розуміння того, що успіх, як і ганьба, тепер може бути тільки спільним. Однак, велику роль зіграють і запити нових депутатських фракцій після обрання лідерів — чи зможуть їх задовольнити, адже до більшості увійшли представники таких різних політичних сил, що об’єднати їх могла, власне, тільки перспектива отримати «парламент розбрату» і загрозу через це втратити все. Адже і запити, і амбіції партії «Союз» і Партії Регіонів, НДП, СДПУ(О), різняться такою мірою, що здатнi зруйнувати більшість. Тільки загроза «втратити більше», ніж придбаєш, може примусити їх шукати згоди. Крим стає ще одним випробувальним полігоном для політичної аксіоми про те, що владу легше завоювати, ніж утримати.

Микита КАСЬЯНЕНКО Сiмферополь
Газета: 
Рубрика: