Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Криза влади підриває імідж України,

вважає Костянтин ГРИЩЕНКО
16 вересня, 2005 - 00:00

Взаємні обвинувачення серед найвищих керівників держави викликають дедалі більше побоювань із приводу можливих наслідків. Одне з них — погіршення іміджу України на світовій арені. Як заявив на прес-конференції в Харкові екс-міністр закордонних справ, заступник голови Республіканської партії України Костянтин Грищенко, якщо влада після зміни уряду не виправить допущених помилок, то про Україну складеться думка: вона є країною, яка живе лише від виборів до виборів.

Коментуючи реакцію Заходу на відставку Кабінету Міністрів, Грищенко зазначив, що у Вашингтоні цю подію сприйняли як внутрішню проблему України. «Це наша справа, хто в нас прем’єр. Захід цікавить, що буде далі. Причини відставки Тимошенко для них зрозумілі — на Заході хотіли б бачити практичну роботу», — наголосив політик.

За словами екс-міністра закордонних справ, внутрішньополітична ситуація в країні також негативно вплинула на відносини з Російською Федерацією: «Що ми маємо сьогодні? Значно погіршилися відносини з Росією. Разом із тим, уряд не зробив елементарних кроків для забезпечення основ економічного розвитку й ефективної зовнішньої політики», — наголосив Грищенко. З іншого боку, він засумнівався в серйозності можливого впливу Росії під час парламентських виборів в Україні. «Сьогодні українські виборці вже стомилися від зовнішніх впливів як таких. Я вважаю, що і на попередніх виборах дуже часто те, що вважалося зовнішнім впливом, працювало з протилежним знаком. Розумні люди з цього роблять висновки», — сказав Грищенко. На його думку, внутрішні чинники, зокрема, економічна ситуація, рівень довіри до влади, довіри до альтернативних програм опозиції, під час виборів матимуть більше значення.

Заступник голови РПУ також відзначив, що однією з першочергових і найскладніших зовнішньоекономічних проблем є скасування поправки Джексона- Вєніка та надання Україні статусу країни з ринковою економікою: «Скасування поправки Джексона- Вєніка вимагало елементарних кроків із боку влади. Для отримання статусу країни з ринковою економікою треба було подати технічні документи, але уряд не зробив цього».

Оцінюючи внутрішньополітичну ситуацію, Костянтин Грищенко сказав, що недовіра до окремих політик, пов’язана з корупційними скандалами, може обернутися недовірою громадян до всієї влади в державі, внаслідок чого існує загроза переростання політичної кризи в кризу влади. «Якщо це станеться, то під загрозою опиниться не тільки економічна, а й соціальна стабільність і державний суверенітет», — сказав екс-міністр.

Політик зазначив, що у зв’язку з цим перед початком формування уряду треба об’єктивно оцінити ситуацію в економіці країни, проаналізувати причини та наслідки криз.

Він також сказав, що треба відмовитися від політики популізму: «Повинна існувати чітка програма того, як має працювати уряд до і після виборів. Щоб не просто змінити особистості в уряді, а запобігти дискредитації влади загалом. Треба відповісти на запитання, що ми робитимемо за збільшення ціни на нафту та газ, як розвиватиметься металургійний сектор економіки, що ми можемо спільними зусиллями зробити для забезпечення соціальних проектів». За його словами, для того, щоб вивести Україну з економічного «піке», новому уряду необхідна прорахована антикризова економічна політика. У свою чергу РПУ має намір запропонувати новому уряду своє бачення виходу з ситуації — «Пакет антикризових ініціатив», який республіканці розробляють спільно з провідними економістами країни.

Серед головних завдань сьогодення Грищенко назвав необхідність перегляду бюджетних показників на 2005 рік й обмеження витрат бюджету, щоб не допустити провалу в поточному бюджетному році. Крім того, на думку представника РПУ, необхідно розробити окремий бюджет першого кварталу 2006 року, що буде найскладнішим періодом майбутнього бюджетного року.

Заступник голови РПУ вважає, що основну увагу треба приділити таким секторам економіки, як агропромисловий, паливно-енергетичний комплекс, транспорт і комунікації.

Грищенко також заявив про те, що РПУ сповідає професійний принцип формування уряду: «Ми вважаємо, що без залучення людей, здатних змінювати ситуацію кожен у своєму напрямі, жодного успіху бути не може. Ми вважаємо, що сам факт активної участі на Майдані ще не створює умов для того, щоб людина стала керівником».

Юрій ПЕЛИХ
Газета: 
Рубрика: