Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Леонід КРАВЧУК: «Справа проти Кучми — це спроба Януковича демонтувати кланово-олігархічну систему»

5 квітня, 2011 - 00:00

Перший президент України Леонід Кравчук дав резонансне інтерв’ю «Українській правді» (www.pravda.com.ua), в якому зазначив, що вважає свого наступника творцем «кланово-олігархічної системи», а нинішні дії Януковича — спробою її демонтажу. «Я не думаю, що Янукович — така недалекоглядна й недосвідчена людина, що він може затаїти на Кучму зло. Моя теорія полягає ось у чому. Згадайте, як прийшов Горбачов і розпочав перебудову. Минув якийсь час, я пам’ятаю, ми стоїмо з Горбачовим в його кабінеті, він мені каже: «Как вы считаете, почему перестройка не идет?». Я кажу: «Михайло Сергійович, поки ми не зламаємо систему, система з’їсть все, що ви зробите». От і я сприйняв цей акт по відношенню до Кучми як спробу Януковича розпочати демонтаж кланово-олігархічної системи, яку за 20 років створили в Україні. Ви слухали плівки Мельниченка? Хіба там ідеться тільки про Гонгадзе? Якщо визнали їх автентичність, то подивіться — сьогодні на високих посадах перебуває дуже багато фігурантів записів. Вони рекомендували Кучмі, як збирати гроші, або як забирати акції...», — сказав Леонід Кравчук.

На запитання, якою була головною помилкою Кучми, перший президент відповів: «Кланово-олігархічну систему створив Кучма. Думаю, що всі наявні в Україні кадри вищої категорії не були готові по-справжньому до демократичної влади, до високоінтелектуальної президентської булави. І Кучма в тому числі. Ми не раз обідали, я говорив, що треба більше демократії. А головна помилка Кучми полягала в тому, що він хотів сам усе вирішувати. Призначати всіх міністрів, заступників, усіх глав районних адміністрацій. А оточення Кучми вже розписувало, скільки коштує яка посада, крісло міністра. Це була одна із торгових бірж. Орден коштує стільки-то, геройство коштує стільки-то. Була створена олігархічно-кланова система, із бажанням головного вождя тримати все під контролем».

Також Леонід Кравчук запевнив, що вірить у правдивість записів Мельниченка. «Він не мав права цього робити з точки зору закону. Але він пояснює свій вчинок тим, що в нього не було іншого виходу. Було би правильно, якби він прийшов до президента і сказав: «Я став свідком розмови, яка мене перевернула, і я оприлюдню її зміст». Але Мельниченко знав, що його вже не випустять із того кабінету... І взагалі, якби я говорив у своєму кабінеті про красиве майбутнє України, про те, що треба посилити гласність, що треба запросити журналістів, запросити Гонгадзе, поговорити з ним — ну хіба охоронець в такому разі став би мене записувати? Ну навіщо йому це робити? Записують лише те, що може стати компроматом, який можна продати».

Кравчук вважає, що Кучма став жертвою системи, яку він сам і створив. «Система з’їдає не тільки Кучму, а всіх. І коли Янукович став президентом, він побачив, що нині існуюча система з’їсть і його. Я, до речі, не думаю, що він схильний створити диктатуру. Тому що країна не готова до цього. Він живе в реальному світі та все бачить — і телебачення, мітинги, і майдани...

...І я не думаю, що плівки можуть негативно вплинути на Януковича. Всі ці люди були підлеглими по відношенню до Кучми. Янукович був підлеглим, він виконував директиви глави держави».

Крім того, під час інтерв’ю Леонід Макарович згадав про зустріч чотирьох президентів у річницю інавгурації Януковича. «Тоді, коли всі чотири президенти зустрілися, Янукович щойно повернувся з телеефіру, де він спілкувався з народом. Я сказав, що розмова була професійна, але, на мою думку, треба було зупинити одну річ. Пам’ятаєте дітей, яких вивели у Чернівцях прославляти президента? Я би на місці Януковича сказав: «Покличте мені того, хто це зробив. Покличте мені главу обладміністрації». А від них би я вимагав: «Напишіть заяву і йдіть звідси!».

Газета: 
Рубрика: