У ситуації хронічної непрацездатності української владної верхівки в найгіршій ситуації опинилась регіональна політична еліта. Мало того, що представникам органів місцевого самоврядування доводиться постійно маневрувати між вимогами різних гілок державної влади, інтересами своїх політичних сил та власними потребами. Керівникам регіонів, на відміну від представників державної влади, набагато важче перекласти власну відповідальність на «третю особу», тож доводиться демонструвати яку-не-яку ефективність управління.
У травні зі складу ВО «Батьківщина» вийшов міський голова Луцька Богдан Шиба. Подія, яка напередодні радикальних змін політичної кон’юнктури, що прогнозують політологи, має бути знаковою не лише для Волині — її мали б помітити і в столиці. Як впливають безкінечні перипетії у владній верхівці на функціонування органів місцевого самоврядування, вирішили з’ясувати журналісти та автори «Дня».
Заява луцького міського голови Богдана Шиби про те, що він виходить зі складу ВО «Батьківщина», стала для обласного центру Волині чи не головною подією місцевого значення. Голова обласної організації «Батьківщини» (і діючий голова Волинської обласної ради) Анатолій Грицюк дуже не хотів приймати заяву Шиби і нині ніяк її не коментує.
Несподіванкою стало рішення Богдана Шиби і для електорату. Адже не секрет, що саме приналежність до «Батьківщини» зіграла вирішальну роль під час виборів луцького міського голови. Тодішній авторитет Юлії Тимошенко зіграв свою роль і на рівні області: нині франція БЮТ найчисельніша в обласній раді, а представники цієї партійної сили займають у краї чимало керівних посад. Луцький мер при будь-якій нагоді посилався на свої тісні контакти з Юлією Тимошенко, котра у Луцьку бувала навіть на сесії міської ради і особисто висловлювала свою підтримку Шибі. Знімок із залу засідань, де мер поруч з теперішнім прем’єр- міністром, часто публікувався у волинській пресі і навіть був розміщений на його робочому столі.
— Як багаторічний активний учасник національно-демократичних змагань у нашому краї з болем спостерігаю за загостренням протистояння поміж різними політичними силами «помаранчевого» табору, яке інспіроване олігархами з різних боків і може призвести до краху демократичної цивілізованої України. Переконано сповідуючи ідеали Майдану, не бажаю втручатися у цю бійню, бо це зашкодить інтересам громади, яка очікує від мене щоденної праці.
Це єдиний офіційний коментар, який Богдан Шиба висловлює з приводу своєї заяви. Більше ніяких пояснень давати не бажає. Чим є зміна його партійних інтересів — політичною зрадою чи просто переоцінкою цінностей? Про це на Волині можуть лише роздумувати. Адже багато хто нагадує: Богдан Шиба змінює вже не першу партію. Був у демократичній, потім у Народному русі, тепер ось залишив і БЮТ... Люди, котрі слідкують за політичним та економічним життя Луцька і Волині, можуть припускати, що Богдан Шиба розчарувався у лідері політичної сили, до якої недавно належав. Адже Луцьк вже тривалий час трусить конфлікт навколо міської котельні, нахабно «приватизованої» при попередній міській владі. Ця котельня забезпечує теплом і гарячою водою два найбільш населені мікрорайони міста, а це понад третина Луцька. Майновий комплекс якимось чином опинився у власності ТОВ «Луцьктеплоенерго», в котрому мають свій бізнесовий інтерес родичі колишніх керівників міста. Такий же стратегічний об’єкт апріорі не може бути у приватних руках, та юридичні непорозуміння заважають остаточно повернути його у міську комунальну власність. Лучани вже кілька разів переживали нахабні відключення гарячої води, чим спекулюють у конфлікті. Богдан Шиба не один раз заявляв журналістам, що має сподівання на втручання у ситуацію нинішнього прем’єр-міністра. Нині ж цю тему просто оминає.
Чи відчуває він, що нині для соратників Юлії Тимошенко настали непрості часи, що непорозуміння розривають коаліцію і всередині? На це запитання луцький міський голова дипломатично відказує:
— Зараз загострення протистояння між національно-демократичними силами явне, очевидне. На відміну від 2005 року, коли це був початок, прихід тільки до влади демократичних сил, зараз уже йде четвертий рік і національно-демократичні сили наближаються до найсерйознішого випробування — до звіту перед людьми. Якщо й надалі будуть розвиватися такі протистояння, то цей звіт буде негативним для всіх, не зважаючи на рейтинги.
Наразі протистояння між бютівським міським головою і фракцією БЮТ у Луцькій міській раді якщо і мали ознаки протистояння, то не такі виражені, як у Волинській обласній раді. Тут неоголошена війна між фракцією БЮТ та фракцією НУ-НС досягла такої високої температури, що вже два рази зривалася сесія обласної ради. І якщо першого разу зал покинули нашоукраїнці, та сесія все ж відбулася завдяки багаточисельній фракції БЮТу, то коли на наступній сесії з залу вийшов БЮТ, засідання найвищого законодавчого органу Волині було просто зірване. Останні ж сесії Луцької міської ради засвідчили, що між міським головою та його однопартійцями немає розуміння... Зокрема, причиною для протистояння стали земельні конфлікти, у яких міський голова і фракція БЮТу мали різні інтереси та різні оцінки ситуації. Вийшовши з ВО «Батьківщина», Богдан Шиба все ж сподівається, що бютівська фракція у міській раді не стане до нього у повну опозицію.
— Я на початку сесії усіх попереджу, що ситуація у країні надзвичайна, і для повного краху не вистачає тільки почати розгардіяш на місцях. Тому коли іде боротьба у вищих ешелонах влади, ми повинні на місцях демонструвати злагоджену, щоденну, серйозну роботу, забезпечувати спокій і комфорт у місті. Тому я попрошу депутатів не керуватися політичними уподобаннями на той час, поки вони перебувають у сесійній залі.
Сам же Шиба на наступних президентських виборах збирається голосувати за Віктора Ющенка, а на наступних парламентських виборах — за партію «Батьківщина» чи блок, у який вона буде входити. Проте попереджає: лише на чергових виборах! Бо на прес-конференції у вівторок уже заявив, що...
— Якщо якась політична сила серйозно допоможе мені закінчити справи по котельні й стадіону (з ним ситуація теж неоднозначна, бо так само може перейти у приватні руки. — Авт. ) — однозначно й остаточно на користь міської громади — то я, без сумніву, її підтримаю. І докладу усіх зусиль, щоб ми всі її теж підтримали. Може у цю партію і вступлю, якщо треба... Заради такого вступлю!
КОМЕНТАРІ
Тарас ПУСТОВІТ, міський голова Острога, Рівненська область:
— Сьогодні ситуація в державі справді складна і напружена. Навіть людина, яка зовсім не цікавиться політикою, напевно розуміє, що уряду не дають працювати. Я не пам’ятаю ще жодного Кабінету Міністрів, якому б так ставили палиці в колеса. Те, що коїться між гілками влади, неприємно, але для органів місцевого самоврядування воно несе швидше моральну небезпеку. Хочу вас запевнити, що головним в роботі будь-якої міської ради є річний план заходів і виконання бюджету, який дозволяє нормально прожити громаді. Сьогодні, щоб там не робилося у Верховній Раді чи в Секретаріаті Президента, бюджет затверджений, плани є і місцеве самоврядування може спокійно працювати і розвиватися. А якщо врахувати, що ми маємо перевиконання бюджету, в нас є надія, що завдяки цим коштам ми зможемо більше зробити для своєї громади.
Віра ШЕЛУДЧЕНКО, міський голова Житомира:
— Ситуацію у верхах української влади оцінюю відомим прислів’ям: пани б’ються — у мужиків чуби трясуться. Те, що майже не працює Верховна Рада, і не приймаються необхідні законодавчі акти, ми на місцях дуже відчуваємо, бо у нас фактично паралізований бюджет, тобто я маю на увазі його наповнення. Ми не можемо зараз провести жодного земельного аукціону, аукціони з оренди, тому що не прописані їхні правила. Отже, у нас немає тих надходжень до бюджету, які повинні бути. А це підтримка ремонтів у житлово-комунальному господарстві, благоустрій, це фінансування освіти, медицини, тобто те, що весь час нам необхідно робити. Щодо можливих коаліцій у парламенті, то мені все одно, які там зміни будуть, хто з ким буде об’єднуватися, аби вони приймали нормальні закони, нормальні рішення і думали про народ, який живе в таких містах, як наше. Бо тут люди чекають від них здорового глузду. А чим це все закінчиться, сказати не можливо, бо кожен день не передбачуваний.
Катерина ВІДЯКІНА, заступник голови Дніпропетровської обласної ради:
— Скажу вам чесно, нестабільність у верхах лякає. Практично всі гілки влади, аж до судової, втягнулися в «розборки», що почалися з розбрату всередині правлячої коаліції. Верховна Рада тривалий час не працювала, та й керівництву Кабміну через вибори в Києві було не до того. Усе це призводить до того, що ми не можемо отримати від уряду обіцяних грошей як на потреби області, так і на підготовку до «Євро-2012». Поправки до бюджету треба було затвердити ще в березні, але ми лише зараз змогли провести цю сесію. Розподілили 120 млн. гривень, які в області залишилися із заробленого нами в 2007 році, а решта з Києва не прийшло, хоча відрахування з області до Києва просто скажені. З тендерами взагалі ситуація, якої ще не було ніколи — старі правила скасували, а інших правил немає. Усе це, безумовно, відіб’ється на бюджетній сфері. Тепер треба готувати навчальні заклади до наступного навчального року, починається відпускний сезон, грошей вимагають медики, але неможливо вирішити навіть питання із зарплатами — їх підняли, а грошей уряд не дає. Я взагалі не бачу жодної перспективи в ситуації, що склалася — Ю. Тимошенко потрібно було б відправити у відставку, але її не відправляють. Мабуть, бояться, що вона негайно розгорне президентську кампанію і звинуватить главу держави в усіх гріхах. Проводити нові дострокові парламентські вибори безглуздо. Думаю, що аж до президентських виборів столицю та регіони буде морозити, хоч і упевненості в тому, що після них все налагодиться, також немає.