Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Львівщина очікує інвесторів

23 серпня, 2003 - 00:00


До жовтневої міжнародної бізнес-зустрічі у Львові залишилося трохи більше як місяць. Очолює роботу з підготовки економічного форуму заступник львівського губернатора Степан ЛУКАШИК. Кореспондент «Дня» запитав у нього, до чого готується Львівщина.

— Степане Івановичу, що ж планується провести у Львові в жовтні?

— З 1 по 4 жовтня у Львові відбудеться III міжнародний економічний форум, який взяв під свій патронат прем’єр-міністр Віктор Янукович. Це класична зустріч керівників регіону, бізнесових кіл різних країн, які приїжджають в місто Лева для того, щоб обмінятися думками, отримати нові ідеї, познайомитися з інвестиційними проектами. Які завдання ми ставимо перед собою? Максимально довести до широкого кола ділових людей інформацію про потенційні можливості та інвестиційні потреби Львівщини із пріоритетних напрямків розвитку області. У підготовці форуму задіяні спеціалісти обласної адміністрації, конфедерація «Ділова Львівщина», Український союз промисловців та підприємців тощо. Імпрезу ми запланували, по-перше, як економічний форум, по-друге, як інвестиційний ярмарок, і по-третє, як виставку товарів Львівщини. Економічний форум пройде за класичною схемою.

Інвестиційний ярмарок ставить собі завдання запропонувати реальним потенційним інвесторам реальні інвестиційні проекти. Тобто подаватимуться всі розрахунки, пов’язані з майбутньою діяльністю того чи іншого підприємства. Причому ці проекти будуть представлені в трьох формах: мультимедійній, стендовій та брошурованій. Як бачите, все робиться для зручності інвестора. Вже до початку жовтня ми на нашому веб-сайті розмістимо всю інформацію по форуму і запропонованих інвестиційних проектах.

— А кого ви особисто запрошуєте?

— Надіслали пропозиції всім торгово-економічним представництвам, дипломатичним місіям, які, на наш погляд, можуть мати цікавість до форуму. Наприклад, Німецькій компанії RVЕ — cтосовно завершення будівництва Добротвірської тепло- електростанції. Японській компанії «Соматомі» — по розгляду можливостей із випуску окремих вузлів та автоматів для автомобілів японських компаній. Розраховуємо на активну присутність Австрії, це наші партнери, зокрема земля Штирія. На сьогодні вже виявили цікавість до ярмарку 12 країн.

— На Львівщині розгорівся скандал стосовно можливого глобального проекту — оренди Карпатських лісів на 50 років. «День» вже давав інформацію із цього приводу…

— Сьогодні це питання перебуває на стадії розгляду. Є робоча комісія, яку я очолюю, наші голоси розділилися 50 на 50, і є прохання до австрійської сторони детальніше викласти економічні обґрунтування. Це дуже масштабний проект, без громадського обговорення він не обійдеться.

— Що можна сказати про віддачу попереднього форуму?

— Завершується тендер проекту концесійної дороги Краківець — Львів — Рівне. В спеціальній економічній зоні Яворів розпочато 5 проектів. До кінця року відбудеться повна їхня розкрутка. А в цілому після інвестиційного форуму втілюються в життя 9 проектів.

— Який головний критерій відбору?

— Проект потрапляє на ярмарок, якщо там є технологічне ноу-хау, енергозберігаючий компонент, суттєве соціальне значення, якщо він не впирається лише в створення нових робочих місць, хоча і це важливо. Висока економічна ефективність — ось що важливо для проекту. Ну, і звичайно, турбота про наповнення бюджету. Проекти мають бути скеровані на створення імпортозамінюючих матеріалів і технологій. Ми прагнемо імпортувати з- за кордону інвестиційні кошти, але не хочемо імпортувати будівельні матеріали, техніку. Завдання форуму — не шлагбаум опустити для імпорту, а створити розумну йому альтернативу.

— Ви можете назвати приклади такого виробництва?

— Так, приміром, пристрої для опалення автобусів та автомашин «Вебасто-Електрон», «Снежка України», яка забрала 40 % регіонального ринку (водоемульсійні фарби). Це і «Кроно-Львів», який виробляє плити з ДСП та інших матеріалів для виробництва меблів. І, звичайно, стрийський філіал всесвітньо відомого концерну «Леоне», який розпочав випуск електричних бортових систем для автомобілів групи «Дженерал моторс».

— А які, на вашу думку, були помилки у попередніх форумів?

— Не побоюся бути банальним і сказати, що не помиляється той, хто нічого не робить. Перший рік була лише проба пера, другий рік ми могли вже щось аналізувати, робити якісь висновки. Цього разу намагатимемось врахувати всі промахи. Львівський форум — це ярмарок науково обґрунтованого інтелектуального продукту. Причому кожен товар, в нашому випадку інвестиційний проект, має пройти світову апробацію.

Сьогодні альтернативи Львівському форуму в інвестиційному полі України немає. Є українсько-польський форум, є інші тематичні міжнародні зустрічі, однак ніде не проходить такий масовий захід. Причому кількість учасників з кожним роком зростає. Ми точно знаємо, що у нас гостями цього року будуть високі делегації з Криму, Донеччини. Плануємо тісніше налагодити регіональні контакти, підписати угоди між Львівською, Волинською областями та Підкарпатським й Люблінським воєводствами. Кримська автономія виявляє велике зацікавлення Львовом, з ними ми також плануємо підписати угоду.

Плануємо здійснювати й активну секційну роботу. Повеземо учасників форуму за межі Львова, щоб у різних районах області показати конкретні результати інвестиційної діяльності. Приміром, в Трускавець, в клініку доктора Козявкіна для дітей, хворих на церебральний параліч. Еталонний, елітарний об’єкт — так говорять про нього спеціалісти з різних країн.

— А для чого задіяний Західний науковий центр?

— Він готує науково- практичну конференцію «Україна і об’єднання Європи в ХХI столітті». Адже дуже важливо проаналізувати, що принесе нам наступний рік, коли Європейський Союз стане ще більшим угрупуванням, як вплине це на інвестиційну політику в Україні. Конференція скликає науковців більше ніж з 10 країн світу, тобто це не буде ординарний захід.

— Ці три дні життя у Львові вируватиме. Чи достатньою є для цього інфраструктура міста? Адже прибуде декілька тисяч поважних гостей, звиклих до комфорту…

— По-перше, скажу, що серед інших проектів буде представлений і проект виставкового комплексу. Якщо ми вже замахнулися на такий грандіозний захід, як економічний форум, то проходити він має у відповідному приміщенні, класичному, стандартизованому до європейських вимог. Це, звичайно, наддорогий проект: ми порахували, він «тягне» десь на 40 — 50 мільйонів євро. Наше завдання знайти для нього оптимальне місце і партнерів, які розуміють, що для Львова такий постійно діючий виставковий комплекс необхідний. Інакше в інвестора, який бачить, що в самій організації ярмарку ми не дотягуємось до європейських технологій, виникатиме маса сумнівів щодо своєї подальшої участі в запропонованих Україною проектах. Сьогодні ж для форуму обрано Палац мистецтв, відомий багатьом як місце проведення книжкового форуму. Щодо поселення, то у Львові останнім часом відкрито чимало приватних готелів — з великих та малих оберемо найкращі. Маючи майже тисячолітню історію, Львів повертає собі право бути в центрі Європи, бути містом вдалих промисловців і вмілих комерсантів.

Ірина ЄГОРОВА, Львів
Газета: 
Рубрика: