Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Людей бізнесу, керівників дуже цікавить, що собою являтиме очищення влади»

13 січня, 2005 - 00:00

Парламентський оплот кандидата в президенти Віктора Януковича — фракція «Регіони України» — продовжує не визнавати Віктора Ющенка переможцем виборів та не збирається голосувати за жодну із кандидатур, що їх запропонує Ющенко на прем’єрство. Водночас «регіонщики», звісно, не вороги собі й Україні, і в майбутньому налаштовані підтримувати конструктивні, корисні для держави дії нової влади. Таку позицію висловив в інтерв’ю «Дню» член «Регіонів України», керівник київського громадського виборчого штабу Віктора Януковича Василь ГОРБАЛЬ.

— Віктор Ющенко вже офіційно оголошений переможцем президентських перегонів. На наших очах представники української влади та опозиції міняються місцями. Чи зможуть нова влада та нова опозиція конструктивно співпрацювати?

— Значною мірою це залежатиме від того, яким виявиться «колективне обличчя» Віктора Ющенка. Не раз говорилося, що команда Ющенка, його оточення, може стати тим негативним фактором, який завадить набрати на виборах бажану кількість голосів. Мабуть, саме тому Віктор Ющенко і пішов самовисуванцем.

— Тобто всі, або майже всі опоненти готові порозумітися з Ющенком, але далеко не всі — з його соратниками?

— Подібна ситуація склалася ще задовго до президентських виборів. Крім того, людей бізнесу, керівників різних рівнів зараз дуже цікавить, що собою являтиме обіцяне Ющенком та його командою очищення влади. Якщо мова про заміну всіх керівних кадрів, включаючи місцевий рівень, виникає запитання, де взяти фахівців? У нас і до цього в багатьох районах гостро відчувалася нестача кваліфікованих спеціалістів, здатних очолити галузеві управління. Втім, якщо розстановка кадрів буде здійснюватися за принципом професіоналізму, як про це гучно заявляється, то нова влада буде вимушена шукати спільну мову з тими, хто працював раніше.

— Янукович пообіцяв бути в жорсткій опозиції до нової влади. В той же час окремі представники його команди вже натякають, що не проти попрацювати в уряді третього президента. Зокрема, саме так багато хто трактував появу на мітингу на майдані Незалежності в новорічну ніч виконуючого обов’язки глави уряду Миколи Азарова. Які реальні настрої з цього приводу у фракції «Регіони України»?

— Більшість депутатів залишаються прихильниками Януковича в парламенті, готові відстоювати його позицію. Але вони не вороги України. Януковича підтримали перш за все тому, що вважали: саме він найкраще захистить інтереси всього українського народу. В позиціях, які зараз висловлюються окремими депутатами, ще багато емоційного та інерційного. Я думаю, після того, як відбудуться перші призначення нової влади, визначиться й конфігурація та гасла політичної сили, яку очолить Віктор Янукович.

— З боку команди Ющенка неодноразово заявлялося, що за певних умов вони готові запросити в уряд і своїх нинішніх опонентів. Чи ведуться з «Регіонами» якісь консультації відносно цього?

— Ні, жодних консультацій на тему формування уряду з нашою фракцією не ведеться. Мені здається, що тут команда Ющенка припускається помилки. Нехай у них є, як сказав спікер Володимир Литвин, 250 депутатів, які готові підтримати новий уряд. Але ж ще цілих 200 десь ходять! Якби консультації, «круглі столи» між нами почалися раніше, до виборів, зараз спільну мову було б знайти значно легше.

— Питання про призначення прем’єра на сьогодні чи не головне. Ви та ваші колеги по фракції готові в принципі підтримати когось із тих кандидатур, які називаються в ЗМІ?

— Ні, ми не готові до цього.

— Останнім часом частіше називають два прізвища — Порошенка та Тимошенко. Вам байдуже, хто з них буде прем’єром?

— Будемо оцінювати, хто що заявить у своїй програмній промові. Хоча програмна промова і реальна політика — часто дві великі різниці. В чомусь мені особисто ближчим є Петро Порошенко, і я за певних обставин міг би підтримати його кандидатуру. Однак для мене було дуже дивним почути від Порошенка, що формально він не має відношення до бізнесу. Та формально ніхто з депутатів до бізнесу відношення не має! Такими заявами політики з самого початку закладають недовіру до себе. Юлія Тимошенко свого часу досить жорстко наводила лад в енергетичному секторі, в неї є заслуги на цьому поприщі. Додала плюсів Тимошенко і її недавня поїздка в Донецьк. Цим вона зробила крок назустріч опонентам, на що, здається, в команді Ющенка мало хто здатен. Юлії Тимошенко краще за інших претендентів на прем’єрство вдається демонструвати свою відкритість. Можливо, тому, що вона жінка.

— У «Регіонах України» чимало людей, пов’язаних із бізнесом. Існує думка, що бізнес не може бути в опозиції...

— Якщо ми стоїмо на порозі нового, справді демократичного суспільства, тоді бізнесменам немає чого боятися своєї опозиційності. Якщо ж наслідком «неправильних» політичних симпатій стане переслідування бізнесу, значить, усі ті принципи, які проголошувалися прихильниками Ющенка на майданах Києва та інших міст, були липовими і чисто передвиборними. З іншого боку, не так багато бізнесменів щось отримали від влади старої, як і очікують отримати від влади майбутньої. Більшість депутатів, за якими стоїть якийсь бізнес, використовують парламент як поле для знаходження нових контактів та захисту своїх підприємств. Я сподіваюсь, що друга частина — необхідність захищати свій бізнес — тепер відпаде.

— Представник кандидата в президенти Віктора Януковича Нестор Шуфрич пообіцяв оскаржити рішення ЦВК про результати виборів не лише у Верховному Суді України, але й у міжнародних судових інстанціях. При цьому шанси на успіх подібних оскаржень експерти оцінюють дуже й дуже невисоко. Де та межа, за якою команда Януковича збирається припинити опір?

— Ми маємо право на оскарження рішення Центрвиборчкому, то ж повинні ним скористатися. З правового погляду, наш позов до Верховного Cуду має такі ж шанси на задоволення, як і позов Ющенка після 2-го туру. Доказів підготовлено сотні томів, при наявності часу їх можна збирати майже безкінечно. Що стосується звернень в міжнародні суди щодо захисту прав людини, то це воля тих виборців, які вважають, що їхні громадянські права були обмежені. Тобто мова не йде про позови від команди Януковича, мова йде про те, що виборці, які після 26 грудня відчувають себе ображеними, можуть спробувати захистити свої права в міжнародних судах. І ніхто не може заборонити їм це зробити.

— Припустимо, через Верховний Суд команді Януковича вдалося б домогтися чергового скасування результатів виборів. Чи сприяло б це миру, стабільності та взаєморозумінню в українському суспільстві?

— Звичайно, це знову збурило б людей... Проте, напевно, при винесенні вердикту матиме значення той фактор, що всі судді є киянами з характерними для киян політичними уподобаннями.

— Чи планується командою Януковича проведення масових акцій, коли проходитиме засідання Верховного Суду?

— Організовано ніхто нікого збирати не буде, але стихійно це, без сумніву, відбуватиметься. Й сьогодні до «Зоряного» (центральний виборчий штаб В.Януковича. — Ред.) приходять люди, які запитують, як потрапити на якийсь мітинг на підтримку Віктора Януковича.

— У ході теледебатів Віктор Ющенко висловлював намір переглянути окремі приватизаційні акції останнього часу. Чи можливий, на вашу думку, широкий переділ власності?

— Якщо йдеться про переділ за принципом: ось людина, яка займала не ту позицію, давайте подивимося, що в неї є, і як це можна відібрати, — це не буде сприйнято суспільством, і така політика не пройде. Бізнес є в багатьох депутатів із «Нашої України», і його, до речі, не так уже й зачіпала стара влада. Мерседесів з помаранчевими прапорцями під Верховною Радою стоїть не менше, ніж із синіми.

— Якою може бути відповідь представників бізнесу, що були в дружніх стосунках зі старою владою, на спроби переділу власності?

— Переділ власності — юридично значимі дії. Місце розгляду таких дій — не вулиця, і навіть не Верховна Рада, а суд. Я впевнений, що незабаром ми прийдемо до того, що в судах прийматимуться справді правові рішення.

— Ряд політологів називають майбутньою опозицією Партію регіонів, СДПУ(О) та комуністів. Що може об’єднувати ці три сили в майбутньому, окрім неприйняття новообраного президента?

— Є неприйняття не новообраного президента, а правових засад проведення третього туру голосування, і саме це нас нині об’єднує. Про перспективи подальшої співпраці політичних партій, які підтримали Віктора Януковича, можна буде говорити лише після їхніх з’їздів. Якщо буде утворена коаліція, то це буде об’єднання з конструктивною програмою, а не просто ліплення докупи всіх, хто проти Ющенка.

Володимир СОНЮК, «День»
Газета: 
Рубрика: