Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Майдан» у Криму

23 листопада, 2005 - 00:00
УЧАСНИКИ МІТИНГУ В РІЧНИЦЮ МАЙДАНУ В СІМФЕРОПОЛІ

У День Свободи «помаранчеві» явно домінували…

Крим чекав цього дня з очевидним побоюванням. З одного боку, минулої неділі саме в Криму починався «Помаранчевий марафон» — серія святкових мітингів на честь річниці Майдану, що мав завершитися мітингом у Києві 22 листопада. З іншого боку, колишні опоненти Майдану заявили, що не допустять «нового помаранчевого шабашу». У результаті міськрада Сімферополя дала дозвіл на практично одночасне проведення двох мітингів: помаранчевого, ініційованого партією «Народний Союз «Наша Україна», і біло-синього, ініційованого партією «Союз». Опоненти Майдану зібралися раніше — о 10-й годині мітинг, на який зібралися близько двох тисяч кримчан, відкрили депутати Верховної Ради Криму Володимир Кличников і Юрій Коломійцев. Висловивши свою думку про те, що помаранчева революція не принесла оновлення Україні, «союзники» пішли до Центрального парку Сімферополя оглянути місце, де вони мають намір встановити пам’ятник Катерині II.

До 12-ї години площу імені Леніна почали заповнювати колони людей з усього Криму з помаранчевими, синьо-жовтими, блакитними кримськотатарськими національними прапорами. Незабаром вони заполонили весь простір площі. Люди тримали лозунги «Знаємо, можемо, переможемо!», «Наша сила — наша влада!» та інші. Загалом, за оцінками правоохоронних органів, у мітингу брали участь від п’яти до шести тисяч осіб. Цього дня «помаранчевий» настрій у місті явно переважав, і складалося таке враження, ніби листопадовий майдан минулого року перемістився на центральну площу Криму.

Присутніх із Днем Свободи привітали глава кримського уряду Анатолій Бурдюгов і заступник постійного представника Президента України в Криму Євген Драпятий. Голова Кримської організації політичної партії «Народний Союз «Наша Україна» народний депутат Володимир Шкляр і керівник ВСО «Наша Україна» Валерій Пробий-Голова поділилися спогадами про події річної давності, висловили свої оцінки ситуації в країні. На їхню думку, зміни, ініційовані Майданом у країні рік тому, закладають підвалини демократичного устрою нашої країни на багато десятиріч уперед.

На мітингу виступили також депутат ВР Криму, голова КРО Партії промисловців і підприємців України Олександр Баталін, лідери кримських організацій Української народної партії Олег Фомушкін і РУХу Леонід Пілунський та інші учасники «помаранчевого» руху. Вони зазначали, що всупереч опору колишнього режиму, в країні вдалося досягнути принципових змін, що підвищують рівень свободи та демократичності життя.

Учасники мітингу прийняли резолюцію, в якій зазначається: «Ми знаємо, що процеси зміни відносин між державою та суспільством не завершені, і ми не дамо їх зупинити. Ми знаємо, що боремося за свою країну, за рівні права та можливості, нову якість життя всіх громадян. Без спільної участі в управлінні країною, в управлінні Республікою, у справах наших міст, районів і селищ нам не вирішити наших загальних проблем. Сьогодні ми вимагаємо продовження боротьби з корупцією, покарання організаторів фальсифікації виборів 2004 року, скасування депутатської недоторканості та чиновницьких привілеїв, проведення судової реформи. Ми вимагаємо продовження реформ у сфері освіти й охорони здоров’я. Ми чекаємо змін і вимагаємо рішучого впровадження їх у життя…»

Після закінчення мітингу на центральній площі міста відбулися виступи місцевих художніх колективів, а ввечері — концерт групи «Воплі Відоплясова» з участю друга «Дня» Олега Скрипки, на який зібралося повна площа кримчан.

Микита КАСЬЯНЕНКО, Сімферополь. Фото автора
Газета: 
Рубрика: