Українців, як і інші народи Європи та світу, можна поділити на дві групи: онлайн і офлайн (від англійського «під’єднаний» і «непід’єднаний»). Для перших Інтернет — це життєвий простір, місце праці та відпочинку. Для інших — біла пляма на мапі сучасності. Адже не так давно українці почали знайомитись з Інтернетом, опановувати його можливості. Інтернет — це місце, де демократичність є реальнішою, ніж у нашому повсякденні. І в Інтернеті не існує жодних обмежень, які є в реальному житті. Кожен, і студент — в університеті або академії, і стаф — на роботі, і багатії або справжні нетізени (користувачі мережі. — Прим.ред. ) — вдома, занурюються в цей яскравий і неосяжний світ. Назавжди. Тому що звичка виникає одразу.
Кілька років тому я вперше відкрив броузер (інструмент, за допомогою якого користувачі виходять, зокрема, і в Інтернет. — Прим. ред. ). І я думаю, то були найцікавіші часи Інтернету просторів колишнього СРСР, тобто, загалом, російськомовного: тоді на власні очі можна було бачити шалений розвиток; тоді власник домашньої сторінки міг називатися вебмайстром; тоді ще не можна було сказати про вітчизняний Інтернет: «Тут є все»; тоді починали славетні та легендарні зараз сайти (www.anekdot.ru, listsoft.ru, наприклад), відсутність яких сприйматиметься як трагедія. І тоді практично не було українського Інтернету. Сьогодні важко в це повірити, і, в той же час, важко пригадати, коли саме з’явилась перша сторінка (навіть не сайт) українською і про щось українське.
Восени минулого року відбулась важлива та довгоочікувана подія, яка зумовила подальший розвиток UANet. Звичайно ж, креативний рух набирав швидкість, був достатньо помітним і до цього: з’являлися особисті сайти політиків, політичних партій, електронні версії паперових ЗМІ-монстрів, а згодом і простих, маленьких, сайти телекомпаній, але прискорення руху було незначним. Вибори ж Президента України стали суттєвим поштовхом у появі спонсорів та охочих заробляти, використовуючи можливості всесвітньої мережі. Заможні зрозуміли — в Інтернеті будуть гроші, а отже — прибутки.
Треба відзначити появу виключно електронних ЗМІ, що не мали паперового аналогу і змістом яких були саме огляди перебігу подій, пов’язаних з виборами, відносинами з МВФ, тобто новини з суто політичною орієнтацією. Трохи згодом відкрито розважальні, навчальні, інформаційні портали — великі за обсягом тем та кількістю інформації проекти.
Протягом жовтневого тижня відчинили свої двері кілька віртуальних магазинів, кожен з яких «був першим». Зараз їх близько сотні, але всі вони мають стандартний набір недоліків: обмаль якісного дизайну, помилки в програмуванні, високі ціни, нездатність задовольнити попит. До того ж, чомусь майже всі зроблені російською мовою без можливості вибрати український варіант.
Усі ці магазини, журнали-газети, портали одночасно вимагали наявності людей, спроможних втілити в життя ідеї та вимоги замовника. Безумовно, існували і нині існують професійні студії вебдизайну, де працюють за фахом дипломовані спеціалісти. Інші стають такими, беручи участь у двох-трьох великих проектах. Проте лишається ще простір для появи молодих і талановитих. І вірю, що вони є.
Саме за таких обставин, пригадуючи позаторішню ситуацію в російському Інтернеті, можна зробити собі ім’я, займаючись улюбленою справою, пропонуючи свій власний некомерційний проект стрімко зростаючій аудиторії. Найяскравішим прикладом є сайт «Динамо (Киев) от Шурика». Усе почалося 1998 року з невеличкої сторінки вболівальника, зараз — це великий як за розмірами, так і за аудиторією проект, що приносить матеріальну користь власникові. Цікаво, що офіційний сайт ФК «Динамо (Київ)» не можна порівняти з ним у жодному разі.
Уже можна сказати, що український Інтернет подолав перші хвилювання, зробив початкові кроки і вийшов на новий рівень свого існування. Зимовий скандал у стані LuckyNet, недавня спроба атакувати сайт УБС, реєстрація та спекуляція IP-адресами (включаючи помилкові) — це негативні, а усілякі виставки, поява серверів, що дають «халявні» поштові скриньки, збільшення обсягу реклами, кількості та якості послуг, що надаються провайдерами, — позитивні зрушення.
Не зволікайте й ви — приєднуйтесь, тобто під’єднуйтесь!