Восьмий місяць Верховна Рада України четвертого скликання свою цілковиту безпорадність демонструє набагато частіше, ніж здатність приймати рішення. Не в останню чергу, як не раз можна було переконатися, через позицію «Нашої України». Ця фракція неоднорідна, є в ній і, так би мовити, молодіжне крило, яке очолює Юрій Павленко, член політради «НУ» та близький родич її лідера Віктора Ющенка.
— Чого саме ваша фракція сподівається домогтися шляхом подальшого блокування законодавчої роботи? Чи не здається вам, що такий шлях безперспективний для роботи парламенту?
— Минулого четверга «Наша Україна» наполягала також на прийнятті постанови, яка б забезпечила особисте голосування народними депутатами. На жаль, ми не знайшли в цьому підтримки з боку «дев’ятки». Є ще одна причина нашої відмови брати участь у голосуваннях. Після засідання членів більшості, яке відбулося за кілька днів до того, нам фактично сказали — переговори з «Нашою Україною» завершені. Чому так сталося, збагнути не важко — очевидно, саме тоді Президент дав зрозуміти, що нинішній уряд доживає останні дні. Члени більшості поспішили закінчити розділ урядових портфелів та парламентських комітетів, поступатися чимось фракції Віктора Ющенка не хотілося. Однак, як показало голосування, реальних 226 голосів у так званої більшості немає, не говорячи вже про 300, що необхідні для внесення змін до Конституції. Ми не стали голосувати, аби звернути увагу ідеологів нинішньої більшості, а також Президента України на те, що без «Нашої України» працездатної більшості бути не може.
— За словами спікера Володимира Литвина, існувала домовленість між більшістю та «Нашою Україною» про те, що більшість підтримує у першому читанні бюджет, схвалений головою бюджетного комітету, членом «Нашої України» Петром Порошенком, дає згоду на проведення слухань з політичної ситуації, а навзамін «Наша Україна» відмовляється від блокування роботи Верховної Ради. Більшість свої обіцянки виконала, чого не скажеш про «Нашу Україну»...
— По-перше, дуже дивно слухати заяви пропрезидентських сил про те, що мовляв, ми підтримали ваш бюджет. В цьому питанні скоріше «Наша Україна» пішла назустріч «дев’ятці», розуміючи важливість для країни бюджетного документа. По-друге, і це найголовніше, після того, як у результаті вже згаданого засідання більшості фракція Віктора Ющенка була фактично викинута з переговорного процесу, будь-які попередні домовленості з пропрезидентською більшістю стали неактуальними.
— Як налаштовані лідери «Нашої України» щодо відновлення переговорів із «дев’яткою?»
— Налаштовані позитивно, і зараз цей процес знову активізується.
— Чи означає це, що «Наша Україна» збирається поновити консультації з фракціями «трудовиків» та «регіонів?»
— В принципі, ці консультації ніколи й не припинялися. Проблема у тому, що сторонам ніяк не вдається вийти на остаточне рішення, яке було б скріплене на папері підписами трьох голів фракцій — Віктора Ющенка, Сергія Тігіпка та Раїси Богатирьової. На жаль, наші партнери по переговорах весь час піддаються тиску деяких зовнішніх факторів, що не дає можливості досягнуті домовленості відносно більшості чи уряду формалізувати.
— Ви хочете сказати, що домовленості між лідерами цих трьох фракцій по цих ключових проблемах в усному форматі досягалися?
— Поза сумнівом, хоча їх зміст із зрозумілих причин не розголошувався.
— «Наша Україна» претендує на ексклюзивні умови для себе в альянсі з «трудовиками» та «регіонами»?
— Я б не називав це ексклюзивними умовами, однак, виходячи з кількості депутатів, яку має наша фракція, вона, природно, претендує на лідерство. Але в будь-якому разі лідерство «Нашої України» не носитиме брутальних форм. Сподіватися на приєднання інших членів можна лише за умов, коли всі суб’єкти альянсу матимуть рівні права.
— У кількох останніх «вуличних» заходах «трійки» лідер «Нашої України», та й фракція загалом, участі не брали. Є припущення, що це було пов’язане з надіями Віктора Ющенка домовитися про більшість із «трудовиками» та «регіонами», у зв’язку із чим було вирішено зайвий раз не дратувати виконавчу владу...
— «Наша Україна» не ставить перед собою завдань на зразок: «Геть когось!» чи «Слава комусь!». Якщо досягнення угоди з пропрезидентськими силами ми визнаємо пріоритетнішим для виходу України з кризи, аніж участь у акціях протесту, ми діємо відповідним чином.
— Тим часом більшість, яка існує без «Нашої України», найближчим часом має намір впритул зайнятися перерозподілом урядових портфелів. Чи готова «Наша Україна», і зокрема її «діловий» актив, до такого розвитку подій?
— Зараз практично ніхто за комітети не тримається. Не такий це вже й великий козир для впливу на політичну ситуацію.
— Але у вашій фракції є чимало людей, тісно пов’язаних із бізнесом, для яких втрата комітетських посад — це змарновані гроші на виборчу кампанію...
— Ці люди зобов’язані своїм успіхом не чому іншому, як підтримці з боку Віктора Ющенка. Якщо хтось хоче від неї відмовитися — це його право.
— Не так давно народний депутат із фракції БЮТ Григорій Омельченко розповсюдив у Верховній Раді відкритий лист до Віктора Ющенка. В ньому пан Омельченко, зокрема, зауважує, що за перше півріччя не витримали тиску, і в результаті опинилися у «ворожому таборі» саме ті «нашоукраїнці», які пройшли за так званою квотою Віктора Ющенка. Чи зробив Віктор Андрійович висновки щодо своєї кадрової політики?
— Коректність висловлених депутатом Григорієм Омельченком у його відкритому листі думок та порад лідеру «Нашої України» залишимо поза дужками. Те, що від фракції відійшло близько 10% її складу — у межах норми, одна десята завжди закладається на ризик. А висновки щодо кадрової політики, безумовно, зроблені.
— «Нашою Україною» був організований мітинг у Львові, учасники якого протестували проти дій обласної ДПА і її глави — Сергія Медведчука. Чому фракція Ющенка політизує питання, які слід вирішувати у відповідних органах, у першу чергу — судах? Чи не здається вам, що опозиція, і «Наша Україна» в тому числі, при нагоді теж охоче користується некоректними методами політичної боротьби?
— По-перше, мітинг не був альтернативою зверненню до суду, оскільки його організували вже після судового рішення про визнання дій податкової проти концерну «Орлан» неправомірними. Метою акції було показати, що «Наша Україна» здатна ефективно захищати людей. І не лише своїх, а всіх громадян. Того ж дня у Львові відбулося пікетування прокуратури у зв’язку з убивством директора ринку «Південний» Володимира Семенюка, який був членом СДПУ(О). Віктор Ющенко публічно підтримав вимоги цих людей.
— Нещодавно Конституційний Суд дав «добро» на поданий в лютому 2001 року кількома депутатами від опозиції законопроект, який, по суті, перегукується з ініціативами глави держави щодо перетворення України на парламентсько-президентську республіку. Чи не здається вам, що таке рішення Конституційного Суду — поганий подарунок для «Нашої України?» Адже, з одного боку, фракція Віктора Ющенка націлена на президентські вибори, і виступати за звуження повноважень Президента їй ніби не на руку. З іншого — відкрито виступити проти переходу до президентсько-парламентської республіки — значить, показати себе кон’юнктурниками?
— Не варто все зводити до кадрових перспектив. Ми ставимо перед собою мету створити політичну систему, яка не давала б можливість узурповувати владу будь-кому. Влада — страшна сила. І єдиний спосіб не дати їй можливості стати руйнівною — створити ефективну систему стримувань і противаг. За це і виступає «Наша Україна».
— Перед парламентськими виборами за ініціативою Молодіжної партії України, яку ви очолюєте, було запатентовано ім’я Віктора Ющенка для використання у назвах передвиборчих об’єднань. Чи збираєтеся патентувати ім’я свого лідера тепер, перед президентськими виборами? Раптом інший Віктор Ющенко захоче стати Президентом?
— Робити це заново нема жодної потреби, — Віктор Андрійович Ющенко одержав пріоритет на реєстрацію власного імені на всіх виборах на все життя. Це право навіть у спадок можна передати. Тому ми переконані, що проблем з двійниками на президентських виборах в нас не буде.
ЦИТАТА «Дня»
В опублікованому в понеділок інтерв’ю газеті «Время новостей» Віктор Ющенко звинуватив українську владу в тому, що вона, «використовуючи міфи сталінського періоду», «штучно роздуває протиріччя у двосторонніх відносинах, лякає Кремль приходом націонал-демократів». Відхилившись від прямої відповіді на запитання про доцільність надання в Україні російській мові статусу державної, лідер «Нашої України», проте заявив, що «повинні бути створені всі умови для розвитку російської мови», повідомляє Інтерфакс.