Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Молодь агітували за одного з кандидатів

За державні гроші
12 жовтня, 1999 - 00:00

Минулої неділі в столиці пройшов молодіжний форум «Молодь — за майбутнє України». Захід збирався скороспішно. Відповідне доручення голова Кабміну підписав тільки 1 жовтня. Силами обладміністрацій молодь так само швидко зібрали і доставили в Палац «Україна».

Звичайно ж, влада переслідувала найсвітліші цілі — «активізувати громадянську позицію молоді», переконати її прийти на виборчі дільниці 31 жовтня. І не те щоб молодим людям (а їх на форумі було трохи більше трьох тисяч) говорили прямо, за кого голосувати. Навпаки, Президент намагався вберегти молоді незміцнілі душі від маніпулювання ними з боку «неправильних» політиків. Дехто з виступаючих нагадав молодим людям: якщо вони не виявлять своєї позиції, то до влади може прийти український Піночет (не розказувати ж їм дійсно про червону загрозу) чи, у кращому випадку, «печерний реакціонер».

Водночас у складні для країни загалом і для молоді особливо часи «надії нації» нагадали, хто «кращий друг усіх дітей і студентів» і може, природно, протистояти «піночетам і реакціонерам», хто підвищив їм стипендії (що вони не виплачуються, коректно промовчали), хто втілив у життя молодіжне кредитування і навіть видав один iз останніх указів про виділення на ці цілі з бюджету-2000 70 млн. грн. (щоправда, Президент при цьому забув сказати, що без фінансового забезпечення сам по собі указ — тільки папірець). Один сміливець знайшовся і нагадав дорогому Леонідовi Даниловичу, що Кабмін у поданому до парламенту бюджеті такої статті витрат взагалі не передбачив... Удар нижче пояса в залі, де кожний, хто виходив на трибуну, дякував «за щасливе дитинство» (добалакалися навіть до того, що саме Президенту країна зобов’язана незалежністю) і висловлювався про всяк випадок на підтримку чинного Президента, глава держави стерпів нелегко. Президент, відповідаючи своїм словам про те, що на відміну від молодих талантів деякі люди і в шістдесят один рік продовжують подавати надії, в черговий раз пообіцяв взяти на себе:

внесення 70-ти мільйонів до бюджету;

реалізацію молодіжної політики;

підтримку громадських молодіжних організацій;

вільний доступ до якісної освіти.

Якщо він стане президентом, не забудьте йому про це нагадати.

Кучма також назвав «винних» у нинішній складній ситуації для молоді: сім’ї, вихователі, школи, місцеві органи влади. Ну не брати ж на себе відповідальність за безпритульних, малолітніх злочинців, платну «безкоштовну» освіту, 70% хворих призовників, безробіття, «беззарплаття», покинутих дітей, вихід молодих із бізнесу та інші болючі проблеми. Молодим намагалися створити свято, якого в їхньому житті давно вже немає, в розрахунку, що за три тижні до виборів вони не встигнуть забути, за кого проголосувати. Для цієї «святої» мети і гроші знайшлися. Як зізнався «Дню» Олександр Ярема, заступник голови Українського національного комітету молодіжних організацій — організатора заходу, недільна проповідь «подаючого надії» Президента-кандидата обійшлася бюджету (іншими словами, нам, платникам податків) близько 2 млн. грн. Голова молодіжного парламенту Олексій Кляшторний у розмові з кореспондентом «Дня» підкреслив, що вони пропонували кошторис форуму не на 2 млн., а на 700 тис. «Однак з нами не погодилися», — говорить Кляшторний.

І гроші знайшлися. І форум провели не десь, а в найдорожчому Палаці «Україна». І делегації доставили iз усієї України з комфортом, з поселенням у столичних готелях, обідом, банкетом (щоправда, не для всіх, але зате з «нетиражним» меню) і подальшими культурними заходами. І тут постає головне запитання: якщо організатори намагалися активізувати позицію молодих перед виборами, цікавиться Вадим Місюта, народний депутат і голова Соціалістичного конгресу молоді, то чому не запросили інших кандидатів чи, принаймні, не дали молодіжним організаціям інформацію про їхні виборчі платформи? Якщо ж метою, що очевидно, було створення ілюзії про те, що розв’язання проблем молоді в надійних руках єдиного кандидата у президенти Леоніда Кучми, то це, даруйте, вже з розряду агітації. Тобто примітивно просто — захід, згідно із Законом про вибори президента України, має оплачуватися з виборчого фонду рядового кандидата в президенти Леоніда Даниловича Кучми.

Оксана ПАНЧЕНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: