Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

На барикади!

Вітчизняні партії готуються до перевиборів
30 січня, 2007 - 00:00

Якщо політичні експерти вельми скептично розглядають імовірність проведення поточного року позачергових виборів до парламенту, то безпосередні учасники політичної гри, судячи з усього, схиляються до іншої думки.

Останнім часом у країні помітно пожвавилася партійна активність, що нехарактерно для поствиборчого періоду. В Україні створюються нові партії, рухи, блоки й конфедерації. Словом, партійне життя вирує, а вирує воно, як правило, напередодні виборів. Показовим є той факт, що старт партійній активності дала «Наша Україна». Якщо врахувати, що правом розпуску Ради, згідно чинної Конституції, володіє гарант, що є почесним президентом «помаранчевої» партії, можна спрогнозувати, що диму без вогню не буває. Адже кому як не партійним колегам Віктора Ющенка знати про плани свого ідейного пастора. Якби ймовірність перевиборів була мінімальною, навряд чи нашоукраїнці саме зараз, у «мертвий сезон», впритул зайнялися б повною партійною «ревізією», а також створенням конфедерації, до складу якої ввійдуть практично всі праві партії, які існують у країні.

Днями під час чергового засідання ради Народного союзу «Наша Україна» (НСНУ) було вирішено повністю реформувати структуру управління «помаранчевої» партії. Засідання «помаранчевих» відбувалося в закритому режимі в пансіонаті «Пуща Озерна».

Стартовим питанням порядку денного стало визначення дати IV з’їзду партії. Після нетривалого обговорення учасники засідання вирішили провести з’їзд 31 березня. Однак, якщо це питання вирішувалося в мирній атмосфері, подальші викликали суперечки й дискусії. Річ у тім, що голова ради НСНУ Віктор Балога виступив з пропозиціями, прийняття яких зможе наділити нового голову нашоукраїнців широкими повноваженнями й вельми ослабити регіональну вертикаль партії.

«Голова партії повинен обиратися на з’їзді прямим голосуванням — це моя принципова позиція, й це відповідає духу партії», — заявив Віктор Балога. До речі, аналогічну пропозицію раніше вже висловлював колишній керівник виконкому партії Микола Катеринчук. Однак на підтримку цієї пропозиції вдалося назбирати більше 600 голосів при необхідних 837.

Варто зазначити, що ініціативу пана Балоги більшість присутніх сприйняли як позицію почесного голови «НУ» Віктора Ющенка. Більше того, в режимі «без диктофона» окремі представники «помаранчевої» партії зауважують, що в НСНУ вже на повну силу діє пряме президентське правління.

Віктор Балога також запропонував ліквідувати президію обласних партійних організацій. Нескладно припустити, що це може спричинити серйозне ослаблення впливу колегіальних партійних органів на прийняття ключових рішень. Іншими словами — всі важливі партійні рішення прийматимуться «у верхах».

Головою комітету, який займеться підготовкою нової концепції керівних органів НСНУ, був обраний народний депутат Юрій Ключковський.

Між тим, поряд із проблемами внутрішньопартійного реформаторського характеру, нашоукраїнці вирішують і значно глобальніші проблеми. Так, днями з’явилася інформація про те, що серед партій «помаранчевого» табору завершуються переговори щодо створення широкого об’єднання під назвою Конфедерація політичних партій «Європейська Україна».

У зв’язку з тим, що консультації проводяться в закритому режимі, більша частина подробиць залишається за кадром. Однак, як стало відомо «Дню», до складу конфедерації планують увійти партії, які входять до складу «Нашої України», а саме: НСНУ, УРП «Собор», ПППУ, НРУ, КУН і ХДС. Також очікується, що найближчим часом до них приєднаються партія «Пора» й Народно-демократична партія на чолі з Людмилою Супрун. Пропозиція приєднатися до «Європейської України» надійшла й до лідера Народної партії Володимира Литвина, однак екс- спікер ВР відхилив запрошення. За неофіційною інформацією, створення конфедерації «ЄУ» вийшло на фінішну пряму. Підписання відповідної угоди заплановане на 10 лютого.

На сьогодні розроблено три проектних документи — угода про створення конфедерації «Європейська Україна», декларація конфедерації й положення про її координаційну раду.

До речі, екс-лідер партії «Народний союз «Наша Україна» Роман Безсмертний жовтня минулого року говорив про намір створити конфедерацію правих сил на базі блоку «Наша Україна». Тоді Романа Петрович заявляв про те, що основою ідеології нового політичного об’єднання повинен стати Універсал національної єдності.

Варто наголосити, що нині спостерігається небувале для поствиборчого періоду партійне пожвавлення, що може свідчити лише про те, що найближчого майбутнього Президент може здійснити радикальний крок, який матиме на меті розпуск ВР і проведення позачергових виборів.

Так, 23 січня екс-голова Міністерства внутрішніх справ Юрій Луценко розпочав свій тур областями України. Головна мета — створення ініціативних груп організаційних комітетів громадянського руху «Народна Самооборона» на місцях.

15 грудня 2006-го депутат від «Нашої України» Микола Катеринчук провів перше засідання політичного руху «Європейська платформа для України!», який, за його задумом, має зібрати під одним дахом усіх євроорієнтованих політичних і громадських діячів.

А 26 січня в країні з’явився ще один новий суспільно- політичний рух зі складною назвою «За порядок і захист державного прапора України». У організацію, зокрема, ввійшли Громадська рада України на чолі з Валентином Халецьким, Патріотична партія України, яку очолює Микола Габера, Народно-екологічна партія з лідером Валентином Сердюком, Політична партія малого й середнього бізнесу, Всеукраїнська партія «Нова сила» на чолі з Юрієм Збітнєвим. У заяві новонародженого руху зазначається, що в Україні «порушуються конституційні права населення України, особливо право на безпечне життя й здоров’я, право на соціальний захист, освіту, медичне обслуговування й участь у державному управлінні». Народ як єдине джерело влади і носій суверенітету відсторонений від процесів управління державою, вважають представники громадянського руху. Проте, як саме збираються вирішити цю «одвічну» проблему новоспечені борці за права народу, не уточнюється.

Тим часом представник Президента в КС Володимир Шаповал заявляє, що юридичних підстав для розпуску парламенту немає. Водночас він не виключив, що вони можуть з’явитися. При цьому пан Шаповал назвав кілька можливих варіантів, коли Президент може розпустити Раду. За його словами, це можливо, якщо «в коаліції відбудуться перестановки, в результаті яких вона розпадеться, а нова коаліція не буде сформована у відведений Конституцією термін» (згідно з Конституцією, коаліція має бути сформована в місячний термін. — Авт. ). Представники БЮТ також не відмовляються від ідеї проведення дострокових виборів, про що лідер блоку свого імені регулярно нагадує суспільству. Так, під час свого нещодавнього візиту до Ізраїлю Юлія Тимошенко запевнила іноземних колег, що «позапланові вибори відбудуться вже найближчим часом». При цьому Тимошенко заявила, що збирається переконати Віктора Ющенка піти на цей крок.

Крім Блоку Тимошенко, обома руками за проведення позапланового волевиявлення висловлюються й багато інших політичних партій — як парламентських, так і позапарламентських.

Зокрема, підтримує позачергові вибори до ВР лідер фракції «Наша Україна» В’ячеслав Кириленко, а також ПРП Віктора Пинзеника, УНП Юрія Костенка й «Народна партія» Володимира Литвина.

Однак бажання окремо взятих партійних лідерів — зовсім не ознака можливих перевиборів. Адже, згідно з Основним законом, право розпускати парламент має виключно Президент. А він поки що на цю тему висловлюється вельми неохоче, а ймовірність розпуску Ради коментує розпливчато, мовляв, сьогодні підстав для такого кроку немає, але це зовсім не означає, що вони не з’являться вже завтра.

Наталія РОМАШОВА
Газета: 
Рубрика: