Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

На «двох стільцях» і в двох країнах

Лідер СПУ заявляє про свою опозиційність
30 березня, 2005 - 00:00

Російська партія «Родина» та Соціалістична партія України (СПУ) вчора підписали договір про співпрацю та партнерство. Підписання відбулося в Москві в Держдумі з участю лідера «Родины» Дмитра Рогозіна та лідера СПУ Олександра Мороза, повідомляє Інтерфакс- Україна. Як зазначив Д. Рогозін, це перша така міжпартійна угода, підписана «Родиной». У свою чергу О. Мороз сказав, що СПУ давно розвиває практику подібних договорів і, зокрема, нещодавно підписала аналогічну угоду з фракцією європейських соціалістів в Європарламенті. О. Мороз охарактеризував подію як «корисний і знаковий факт». Він висловив думку, що підписаний договір допоможе налагодити дійсно «корисну, справжню співпрацю». О. Мороз заявив, що вибір «Родины» як партнера на російській політичній сцені зумовлений насамперед тим, що обидві партії сповідають близькі ідеї, а крім того, «Родина» є опозиційною партією — якою є й СПУ».

До речі, опозиційність СПУ — це новина. Коментуючи в інтерв’ю «Дню» цю заяву Мороза, голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко припустив, що це може бути така собі обмовка лідера соціалістів. Водночас, зазначив політолог, «Мороз простих обмовок не допускає. І якщо це й обмовка, то «за Фрейдом». Тобто Мороз тримає в голові перехід в опозицію». Хоча, вважає В. Фесенко, СПУ претендуватиме на статус конструктивної опозиції та намагатиметься сидіти одразу на двох стільцях: частково братиме участь у владі (уряді та місцевих адміністраціях) й одночасно виступатиме з конструктивною критикою на адресу уряду та Президента».

Співпраця СПУ та «Родины», висловив надію Рогозін, почнеться з висунення пропозицій про спільне святкування 60- річчя Великої Перемоги. Крім того, наголосив він, «дві партії активно взаємодіятимуть у рамках співпраці лівих партій — соціалістичної та соціал-демократичної орієнтації». Зі слів лідера «Родины», такі партії повинні рухатися назустріч одна одній, причому йдеться не лише про взаємодію лівих партій за лінією «Росія — Україна», а й за рамками цих держав. Лідери обох партій висловили надію, що їхня співпраця сприятиме стабілізації в російському й українському суспільствах. У чому ж полягає реальне, непублічне значення подібної угоди, «День» запитав політологів.

Володимир ФЕСЕНКО , політолог, Київ:

— Сам по собі цей договір вписується в традиційну міжнародну практику міжпартійних угод між ідеологічно спорідненими партіями. І та, й інша партія — лівоцентристські, і тут, здавалося б, існує ідеологічна сумісність, і все нормально. Але проблема — в неоднозначній, специфічній репутації «Родины». Її аж ніяк не можна назвати респектабельною соціал-демократичною партією. Це радше партія соціал-популістська з дуже значною домішкою «ура- патріотизму» з іноді навіть екстремістськими проявами — як у політичній риториці, так іноді й у конкретних діях. Як наприклад, у ситуації з Тузлою. Неоднозначність й одіозність цієї партії проявляється також і на українському напрямку. Хоча Рогозін тут здійснив уже чимало серйозних маневрів: спершу були вітальні заяви на адресу оранжевої революції, а зараз він мало не готується стати одним із експортерів ідей оранжевої революції в Росію. Рогозін зараз явно націлився на участь у російській президентській кампанії, і прив’язка до української політичної практики, певна асоціація з українською революцією в цьому сенсі для нього важлива. Саме в цьому, на мою думку, полягає інтерес Рогозіна в угоді з СПУ.

А ось інтерес Мороза, на мій погляд, полягає насамперед у двох обставинах. По-перше, Рогозін і «Родина», хоч як крути, — це проекти Кремля. І можливо, що Мороз таким чином прагне стати одним із провідних провайдерів російських інтересів на українському політичному ринку. Тобто через Рогозіна встановити ще один канал зв’язку з Кремлем. І певною мірою поконкурувати в цій якості і з Партією регіонів, і з іншими претендентами на роль провайдерів російських інтересів.

Другий можливий мотив: соціалісти в цьому випадку розраховують на те, що союз iз «Родиной» допоможе їхньому просуванню на схід і південь України, роботі з російськомовними та російськими за етнічним походженням виборцями України.

Але, на мій погляд, сьогоднішні досліди соціалістів із розширення свого іміджу та зі зміцнення своєї організаційно- фінансової бази з залученням регіональних олігархів, таких союзів, як із «Родиной», можуть бути потенційно небезпечними для СПУ. Оскільки можуть вносити протиріччя в їхню традиційну електоральну базу. Серед соціалістів чимало переконаних прихильників суверенітету України та протидії імперським замашкам Москви. Й отакі союзи, звісно ж, можуть відвернути від соціалістів частину виборців.

Андрій ОКАРА , політолог, Москва:

— Узагалі я вважаю, що всім українським партіям треба в російській Держдумі та взагалі в російській політичній системі шукати собі союзників за тими чи іншими критеріями. І я вважаю, що Соцпартія знайшла собі найадекватнішого союзника з російського набору політсил. «Родина» — найближча СПУ за ідеологічними установками (це й ідеологія «третього шляху», слабо виражена в Мороза та яскравіше виявлена в «Родины», це й геополітичні установки, спрямовані проти інтеграції в НАТО, і соціал-демократична програма). Я не думаю, що подібна угода — це той крок, який можна назвати кардинальним для обох політичних сил. Із погляду партбудівництва — це цілком нормальний хід. Тим паче, що останнє висловлювання Рогозіна, його поява в оранжевому шарфику в Києві відрізняють його від Рогозіна часу тузлинського скандалу. Власне, розкручування «Родины» було одним із головних значень операції «Тузла». Не думаю також, що подібний договір допоможе Морозу в залученні проросійськи налаштованого електорату, оскільки для них все ж актуальніший Володимир Путін, а не Рогозін. Жодних глобальних значень подібні договори не мають. Просто треба якось визначатися, якось грати, зрештою створювати інформаційні приводи.

Наталія ТРОФІМОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: