Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

На Хмельниччині знайдено скарб, що викликав суперечки вчених

6 серпня, 1997 - 00:00

Лише місяць працює на розкопках городища "Губин", що у Старокостянтинівському районі, археологічна експедиція. "Розкрито" лише 5 соток землі, а зроблені знахідки вже викликали інтерес і жваві коментарі вчених, які вивчають Київську Русь і зокрема Болохівські землі.

Знайдено деталі плуга, ножі зі сталі та заліза, зброю XII століття, розкопано двоповерхове житло, збудоване в ті ж часи по-під міською стіною, яке свідчить про те, що болохівські люди жили не в землянках. У дерев`яних стінах цього житла залишилися наконечники стріл, які доводять, що Болохівські землі поруйнував не Данило Галицький, а саме татаро-монголи.

А про найголовнішу (на сьогодні) знахідку розповів заступник начальника експедиції Василь Якубовський:

- Таке буває раз у сто літ. Ми знайшли горщик із жіночими срібними прикрасами. Найунікальніша - колт, що має форму півмісяця. На його поверхні черню вимальовано розпуклу бруньку, символ життя. Досі було знайдено тільки два такі вироби. Це - третій у світі. Отже, болохівські піддані мали свою ювелірну майстерню. Ще знайдено 16 скроневих кілець, очілля.

Це вже третє городище Василя Якубовського. Знахідки, зроблені ним ще 20 років тому, дивували Італію, Японію, інші країни. Дивують і досі, бо все ніяк не можуть повернутися додому.

Прокоментувати зроблене нинішньою експедицією "День" попросив завідуючого відділом середньовічної давньоруської археології Інституту археології НАНУ, доктора наук Олександра Моця. Він висловив думку, що цього разу знахідки його колеги не настільки сенсаційні, як попередні, хоча теж доволі оригінальні. Скажімо, той же колт - звична частина святкового вбрання представниць верхніх прошарків населення Київської Русі. А те, що на тогочасній Русі жили вже не в землянках, а у двоповерхових будинках, перший поверх яких заглиблював у сухий піщаний грунт, було доведено ще під час святкування 1500-річчя Києва.

- Не можна робити однозначних висновків, - каже Олександр Моць, - і на основі наконечників стріл. У ті часи й слов`яни могли користуватися стрілами татарського типу. Літописи твердять, що Болохівські землі страждали і від татар, і потім - від Данила Галицького, і піддавати це сумнівам поки що немає підстав. Були на Київській Русі і братовбивчі війни. Від цього нікуди не дінешся.

Розкопки городища "Губин" тривають. Археологи впевнені, що найцікавіше попереду.

ДОВІДКА "ДНЯ"

Болоховська земля (землі) ­ історична область (у XII­XIII столітті) на півночі нинішньої Хмельницької та півдні Житомирської областей. Назву отримала від міста Болохов. У XIII столітті відокремилася від київського князівства й визнала владу монголо­татар, затим була приєднана до Галицько­Волинського князівства. Востаннє згадується у літописах 1257 року. За однією з версій Болоховську землю зруйнували монголо­татари, за іншою ­ Данило Галицький.

Михайло ВАСИЛЕВСЬКИЙ, Валерій НЕЧИПОРЕНКО, "День"
Газета: 
Рубрика: