Найхарактернішою особливістю виборів у Хмельницькому є та, що вони відбулися 25 червня. Бо за досі не встановлених обставин напередодні 26 березня якась невідома хвороба скосила шістьох членів територіальної виборчої комісії. Ця «епідемія» чомусь збіглася в часі з ухвалою суду щодо відсторонення від участі в змаганнях тодішнього міського голови Миколи Приступи. За використання адмінресурсу.
З цієї, найхарактернішої, випливає інша особливість: з 201042 громадян міста, які мають право на вільне волевиявлення, прибули на виборчі дільниці лише 74689. З опитування на вулицях, до якого вдалися місцеві медійники, з’ясувалося, що більшість із тих, хто ігнорує «свято демократії», вже нікому й ні в що не йме віри. Заангажованими персонами багато зроблено, аби посіяти в народі сумніви також щодо дієздатності оновленої ТВК.
Хмельницький — то не такий собі пересічний обласний центр. Свого часу набув світової слави як місто речових ринків, на яких трудиться, за деякими даними, кожен четвертий працездатний громадянин. І ніхто не знає достеменно, які ж то грошові потоки тут щодня створюються, на які рахунки спрямовуються, обминаючи місцевий кошторис. Цей фактор, кажуть, позначається й на вартості квадратного метра території міста, що забудовується стаханівськими темпами. Відомо лише, що «стара» влада «давала» ділянки під забудову, як кажуть у народі, з-під поли, від приватизації цього набутку громада Хмельницького нічого не мала.
Місцеві особливості позначаються на електоральних настроях. Ці настрої й сформували своїм впливом провінційні політтехнологи: 25 бажаючих плідно потрудитися для загального добра на посаді міського голови й 37 партій та блоків, які прагнули бути представленими своїми найдостойнішими активістами в органі місцевого самоврядування.
Миколи Приступи серед кандидатів на міського голову вже не було. Одначе в цьому списку з’явилися Володимир Приступа й Павло Приступа. Ще — заступник губернатора Сергій Мельник і маловідомий Микола Мельник, тодішні заступники міського голови Василь Осадчий і Зіновій Дзюба, секретар міськради Михайло Василишин.
«Свіжий» подих нових політтехнологічних вітрів угадувався й у списку партій\блоків — «За Приступу» й Блок Миколи Приступи, «За Лукашука», Блок Вікарчука, «Рідне місто — Коліщак»...
Як кандидати на міського голову, так і кандидати в депутати розповідали про свою любов до рідного міста, що не зів’яне ніколи, якщо їх тільки оберуть. Риботорговець обіцяв, що прийматиме відвідувачів на майдані. Заступник міського голови Василь Осадчий — що примножить успіхи, здобуті Миколою Приступою. Про те, що владі, яка йшла, немає чим хвалитися, розповідав у письмовій формі Сергій Мельник, якого й обрали міським головою. Він одержав на 8755 голосів більше, ніж другий у цих завзятих змаганнях Василь Осадчий.
Сергія Мельника «розкручували» як тямущого фінансиста, говорили, що «ці руки ніколи не брали хабарів». Його опоненти навіть не намагалися спростувати ці важливі аргументи. Сергій Мельник звернув на себе увагу фотографіями, на яких він — поруч із Юлією Тимошенко. У тому, що Юлія Володимирівна «поставила» на Сергія Івановича, переконував громадськість і Микола Томенко, який у вирішальні дні прибув до Хмельницького.
На певні зміни в електоральних настроях пролили світло результати виборів депутатів міської ради. За БЮТ проголосували 23,9% тих, хто прибув на виборчі дільниці. Це майже вдвічі менше, ніж 26 березня, коли Хмельницький узяв участь у виборах парламентаріїв. Партія регіонів «узяла» 3,94%. Сенсацією місцевого масштабу стало те, що НСНУ одержав тільки 4,04%, а СПУ не буде представлена в міській раді. Одначе депутатами стали активісти від КПУ, яка ледве подолала трьохвідсотковий бар’єр.
Аналізуючи результати виборів, місцеві політологи-аматори говорять про персоналії в списках партій і блоків, які, мовляв, не справили враження на виборців. Ще вважають, що на них, виборців, навіюють нудьгу, сум і безнадію парламентські колізії з коаліцією.
Що ж до місцевої коаліції, то поки що невідомо, як вона складеться в міській раді, в якій 11,8% депутатських місць одержав Блок Миколи Приступи, 8,06% — Блок Литвина. Бо осередок Блоку Литвина привів до місцевого самоврядування Василь Осадчий, близький соратник Миколи Приступи. Блок Вікарчука, «власник» якого також удався до спроби обратися міським головою, здобув 5,39% і, мабуть, має деякі свої плани щодо організації життя Хмельницького.
Однак новий міський голова Сергій Мельник сповнений оптимізму щодо майбутньої місцевої коаліції. У розмові з кореспондентом «Дня» він розповів про свої майбутні перші кроки на посаді: «Передусім треба створити команду, вирішити нагальні гострі питання, про які говорили люди в ході передвиборних зустрічей. Наприклад, в одному з будинків по вулиці Північній уже три роки не працює ліфт. Буде створено дві комісії, які зроблять інвентаризацію ухвалених «старою» владою рішень, особливо — останніх». Якихось сенсацій Сергій Мельник не пообіцяв. «Інвентаризація тих рішень буде спрямована на підвищення ефективності використання комунального майна», — зазначив міський голова. Свого часу він працював у команді міського голови Михайла Чекмана, який, залишивши добрий слід в історії Хмельницького, трагічно пішов із життя. Отож, Сергій Мельник, мабуть, поверне на роботу в міськвиконком декого з тих, хто «пройшов школу Михайла Чекмана».