Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Наливайченко приготувався оновлювати країну

З Яценюком, Гриценком.., але без Тимошенко
7 вересня, 2010 - 00:00
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Свого часу деякі шановані політологи досить серйозно стверджували, що екс-голова СБУ Валентин Наливайченко може очолити «Нашу Україну». Але Валентин Олександрович пішов іншим шляхом — у травні цього року став координатором громадської ініціативи «Оновлення країни». Минулої суботи в бізнес-центрі «Парус» учасники громадського руху затвердили свою програму.

У невеликій конференц-залі зібралося близько 150 осіб. Окрім самого Наливайченка кореспондентові «Дня» вдалося помітити лише одну публічну персону — політолога Віктора Небоженка. Але, виявилося, він тут просто гість, прийшов послухати.

— У мене навіть телефону Наливайченка немає, — зізнався він у розмові з «Днем». — Я просто зайшов. Добре, що не бачу нікого з упізнаваних осіб, з якими працював із 1989 року. Це чудово.

Тим часом почалася демонстрація презентаційного відеоролика. Але тут організаторів підвела техніка: то зникав звук, то спотворювалася картинка.

— Ми тим і сильні, що ми громадський рух і не маємо потужної техніки, — вибачився Наливайченко за технічні недоліки перед початком виступу.

Ситуацію в країні він назвав загрозливою. «Те, що ми бачимо зараз у кожній області, в кожному селі, нагадує стан після бомбардування. Стан безвиході та відчаю... Саме тому ми сьогодні складаємо програму і закликаємо всіх до дій. Це не кабінетний документ, це програма, написана за участю громадян. Ми об’їхали більшість областей України, спілкувалися з трудовими колективами, громадськими організаціями, місцевими ініціативами, профспілками», — заявив Наливайченко, презентуючи проект.

Він окреслив чотири програмні пріоритети. Перший — це повернення народовладдя. Другий — оновлення економіки. Третій — це «Україна — європейська держава». «Ми хочемо жити вільно, так, як живуть європейські нації». І, нарешті, четвертий пріоритет — об’єднання зі всіма демократичними патріотичними силами.

Хоч «Оновлення країни» — це й не партія, однак у виборах братиме участь. «Підтримуватимемо окремих людей незаангажованих на партійні проекти, які користуються повагою і авторитетом у своїх громадах», — зауважив Наливайченко.

Під кінець зборів учасники форуму одноголосно ухвалили резолюцію. Головний меседж — патріоти мають об’єднатися. «Громадська ініціатива «Оновлення країни» свідомо не йде шляхом створення власного партійного проекту. Ми не поглиблюватимемо розкол у патріотичному русі. Ми відкриті до діалогу з усіма патріотичними силами задля єдності та української перемоги», — зазначається в резолюції.

Після форуму журналістам удалося поспілкуватися з Валентином Наливайченком. Як з’ясувалося, консолідуватися він збирається не з усіма демократичними силами.

— Ви говорили про конкретні дії. 7 вересня Тимошенко збирає всіх на акцію протесту. Ви там будете?

— Ми у вождистських проектах участі не беремо. Там нас не буде... Я був у владі, і як ніхто знаю, чим займався попередній уряд і чим займається нинішній. Ми не за тих чиновників, які себе дискредитували або дискредитують.

— А Яценюк, Гриценко?

— Це нормальні, демократичні сили. Чом би й ні? Співробітничати? Консолідувати зусилля заради української перемоги? Безумовно, так!

— А як ви фінансуєтеся? Де берете гроші?

— Ми гроші не беремо і витратних акцій не проводимо. Наприклад, на форум учасники приїжджали за свій рахунок. Оренда обладнання нам обійшлася в дві тисячі гривень, зали — у чотири тисячі. Чесно кажучи, ми хотіли зняти приміщення дешевше, в державній установі. Але зараз у всіх держустановах такий настрій: якщо ти не представник влади, то залу навіть в оренду за договором не дають. Тому це питання до керівників цих закладів, які зараз, до речі, стоять порожніми.

— Ви неодноразово заявляли, що не створюватимете партії. Але ви ставите перед собою такі серйозні цілі, як, наприклад, ліквідація Харківських угод, як цього можна зробити, не будучи партією?

— Це можна й потрібно досягати через консолідацію з громадськими організаціями, з партіями, які мають таку саму платформу, такі самі ідеї, що й ми. Поділяють наші погляди.

— Думаєте, Віктор Федорович вас послухає?

— Інформуватимемо (посміхається). Насправді, спостерігається серйозний виклик суверенітету. Подивіться, невідомо, чи будуть коли-небудь вибори в Севастополі. Нам подають як факт, що відбувся, те, що Чорноморський Флот РФ переоснащуватимуть новою технікою та зброєю. У мене конкретне, професійне запитання: проти кого буде використана нова зброя в українському місті Севастополь? Якщо немає відповіді, то навіщо взагалі ставиться так питання? Чому мирним містом пересуватимуться ракети? З якою метою? Збуваються наші найгірші прогнози. Це поступова втрата суверенітету над українською територією.

Олена ЯХНО, «День»
Газета: 
Рубрика: