Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Не політик, зате професіонал

15 листопада, 2005 - 00:00

На Дніпропетровщині після тривалого безвладдя з'явився новий губернатор — вже третій з початку нинішнього року. Цього разу Президент В. Ющенко, порушивши політичну традицію, зробив галантний жест і запропонував губернаторське крісло жінці — заступнику голови облдержадміністрації Надії Дєєвій, яка після від'їзду до Києва нинішнього прем'єра Ю. Єханурова виконувала обов'язки дніпропетровського губернатора.

Її призначення для багатьох стало несподіваним, але з іншого боку — цілком зрозумілим. Несподіваним тому, що протягом двох місяців на слуху були зовсім інші прізвища, які відкрито називали на прес-конференціях обізнані в столичній політичній кухні народні депутати, а також голова Дніпропетровської облради Микола Швець.

Головними претендентами вважалися нинішній заступник міністра внутрішніх справ України Геннадій Москаль і колишній міністр економіки в уряді В. Януковича — Микола Деркач, який нині очолює дніпропетровську обласну організацію Народної партії України. За першим із них на Дніпропетровщині ще за часів президентства Л. Кучми, коли Г. Москаль командував обласною міліцією, закріпилася репутація непримиренного борця зі злочинністю й корупцією. Другий, який вже керував дніпропетровською облдержадміністрацією в середині 90-х, цілком заслужено вважається досвідченим управлінцем, знавцем економіки області та її фінансів. Проте бувалі політики, як говорять обізнані люди, зовсім не горіли бажанням посісти губернаторське крісло на півроку, справедливо вважаючи, що після парламентських виборів в Україні відбудеться чергове кадрове перетасовування.

Пошуки кандидата, готового сісти в крісло «з підпиляною ніжкою», затяглися надовго. Хоча Ю. Єхануров, залишаючи Дніпропетровськ, запевняв, що його наступник з'явиться усього лише через пару тижнів. Співробітники облдержадміністрації розповідають, що команда готуватися до зустрічі нового губернатора до них надходила вже не раз, однак слідом із Києва незабаром «давали відбій». До останнього невизначеною залишалася ситуація і з призначенням Н. Дєєвої, представлення на посаду якої і свій візит до Дніпропетровська Президент В. Ющенко відклав, за офіційною версією, «через погодні умови».

Призначення Н. Дєєвої, за загальним переконанням, не можна вважати політичним: вона ніколи не перебувала в партіях і сторонилася публічної діяльності. Свою кар'єру Надія Миколаївна розпочала в обласному управлінні статистики, тривалий час працювала економістом на тютюновій фабриці, а потім у фінансових органах області. Згодом вона очолила дніпропетровське облфінуправління і за останніх чотирьох губернаторів беззмінно працювала заступником голови облдержадміністрації, займаючись обласними фінансами. Компетентність Н. Дєєвої у цьому питанні настільки безперечна, що її не ризикнула змістити з посади й нова влада. У губернатора Ю. Єханурова вона була правою рукою й саме їй він довірив кермо влади, залишаючи Дніпропетровщину. Для прем'єр-міністра Надія Миколаївна також є цінною людиною: майстерно володіючи місцевими фінансами, вона здатна забезпечити стабільне надходження податків до державного бюджету з провідної області-донора. Цього, розсудили, очевидно, в Києві, незважаючи на відсутність у Н. Дєєвої політичного досвіду, цілком вистачить до завершення парламентських і місцевих виборів, коли визначаться нові кадрові розклади. А тому, змахнувши пил з губернаторського крісла, досвідчені політики по-джентльменському вирішили запропонувати його менш досвідченій колезі, представниці слабої статі.

Вадим РИЖКОВ, «День»
Газета: 
Рубрика: