Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Не туди йдемо...

Виборці стають більш розбірливими
21 липня, 2007 - 00:00

Українці вважають, що Україна рухається в неправильному напрямі, країні потрібна нова Конституція. Також спостерігається тенденція до того, щоб голосувати за програму партій, а не за обличчя лідера. Такі результати трьох незалежних опитувань, проведених Фондом «Демократичні ініціативи» спільно з фірмою «Юкрейніан соціолоджі сервіс», компанією «ФОМ — Україна» та Інститутом соціальної та політичної психології. За словами Ірини Бекешкіної, наукового керівника Фонду «Демократичні ініціативи», 62% українців вважають, що все в Україні рухається в неправильному напрямі. У правильності курсу впевнені лише 17%, а 21% опитаних ще не визначилися з цього приводу. Водночас більшість українців вважають, що країні потрібна нова Конституція, — такі результати опитування Інституту соціальної та політичної психології. Число прихильників цієї тези не досягає половини лише в чотирьох областях України — Івано-Франківській (35,2%), Чернівецькій (35,2%), Житомирській (44,8%) і Вінницькій (46,9%). Результати дослідження Фонду «Демократичні ініціативи» свідчать, що 41% українців обирають політичну силу тому, що їм подобається програма ідеї та пропозиції. Інші ж причини вибору такі: симпатія до лідерів, переконання, що партія (блок) відстоює інтереси виборців, голосування за цю політичну силу на минулих виборах та оцінка партії як «меншого зла» — 28, 23, 20 та 18% відповідно.

За даними цього ж опитування, якби вибори відбулися цієї неділі, то 3% бар’єр подолали б такі політичні сили — Партія регіонів (35,2%), Блок Юлії Тимошенко (19,4%), блок «Нашої України» та «Української правиці» отримав би 15,2% («Народна самооборона» в опитуванні фігурувала окремо і набрала 2%), за Комуністичну партію України віддали б свої голоси 4,6% виборців. Більше одного, але менше трьох відсотків, за даними «Демократичних ініціатив», набрали б Народний блок Литвина (1,5%), Соціалістична партія України (1,5%), Прогресивна соціалістична партія України (1,5%).

Разом з тим результати опитування, проведеного компанією «ФОМ — Україна», дещо суперечать вищенаведеним. За ПР проголосували б 30,5% виборців, за БЮТ — 15.5%, НСНУ на виборах підтримали б 11,7%, «Народну самооборону» — 3,7%, КПУ — 3,6%. Таким чином, Партія регіонів отримала б 211 місць у парламенті, Блок Юлії Тимошенко — 107, «Наша Україна» — 81, «Самооборона» — 20, а комуністи — 25. Не потрапили б до парламенту, але набрали б понад 1% голосів такі політичні сили — Народний блок Литвина та Соціалістична партія України — 1,6% та 1,4% відповідно.

Якби президентські вибори відбулися цієї неділі, то найбільшу кількість голосів набрав би Віктор Янукович — 29,2% та 31,1% (за даними ФОМ та «Демократичних ініціатив» відповідно). Трохи меншу підтримку отримали б Віктор Ющенко (17,7% та 14,7% відповідно) та Юлія Тимошенко (12,1% та 13,5%).

Костянтин НЕЧИПОРЕНКО
Газета: 
Рубрика: