Народні депутати та депутати місцевих рад від партії «Віче» складуть із себе повноваження, якщо депутат зловживатиме своїм положенням, здійснить злочин чи нехтуватиме обов'язками. Також кожен із кандидатів від партії бере на себе відповідальність за реалізацію у Верховній Раді України програмного документа «Віче» — Плану Розвитку Країни.
Угоди з таким змістом були підписані й нотаріально завірені в суботу в Києві між кандидатами від партії «Віче» та керівництвом партії. Дійство відбувалося за присутності преси. Ці угоди є доповненням до суспільно-політичного договору між партією «Віче» й громадським об'єднанням «Віче України», в якому передбачений відгук депутатів за рішенням громадського об'єднання.
Лідер партії Інна Богословська в цей урочистий день спізнилася приблизно на 40 хвилин. Як з'ясувалося, причина шаноблива. Інну Германівну затримали на зйомках кулінарного шоу «Неполітична кухня». Тепер вечорами на «Новому каналі» вона буде ділитися з виборцями кулінарними секретами. І жодної політики. «Знімальна група в шоці. Те, що зазвичай у господинь забирає дві години, я готую за 15 хвилин», — похвалилася Богословська перед однопартійцями.
Сам процес підписання відбувався досить неформально. Кандидати в депутати в довільному порядку підходили до нотаріуса з паспортом та ідентифікаційним кодом. Підписати угоду першій випало четвертому номеру виборчого списку партії «Віче» Ірині Горіній. «Колись ця худенька дівчина важила 85 кг», — розказала І. Богословська. «Віче» — це краща дієта», — пожартував лідер громадської організації «Віче України» Ігор Дідковський, який у народні депутати не балотується, а отже, буде одним із тих арбітрів, які стежитимуть за діяльністю партійців у парламенті й, можливо, приймати доленосні для них рішення.
Проте сам документ — серйозний. «Кожен із нас відповідає не тільки один перед одним, але й перед величезним громадським об'єднанням «Віче», — відзначила Богословська. За її словами, процедура зняття повноважень буде не простою, сам депутат їх зняти з себе не може. Для цього збираються члени громадського об'єднання «Віче», вислуховують людину, до якої є претензія, й після цього вирішують, чи гідний він продовжувати виконувати депутатські обов'язки. Якщо рішення негативне, депутат знімає з себе повноваження.
«Це абсолютно реальна процедура, — вважає Богословська. — У «Віче» немає випадкових людей, вони всі на виду, вони не можуть зараз сховати своїх облич, вони тут і зараз підписують нотаріальну угоду. Можна скільки завгодно говорити про моральність в українському суспільстві, але моральність існує там, де є публічність. Моралі «під килимом» не буває. Ми впевнені, що ми закладаємо основи нової української політики».
Потрібно відзначити, що в Україні існує закон про відкликання депутата, прийнятий у 1995 році. Але його жодного разу не було застосовано. За словами Інни Богословської, там прописана така складна процедура, що виконати її не реально. «Він і писався для того, щоб поставити галочку», — відзначила вона. Богословська пообіцяла журналістам, що у Верховній Раді «Віче» повернеться до цього закону, щоб закласти «просту та відкриту процедуру» вже для всіх політичних сил.
«Мені дуже соромно, коли людина робить злочин і потім у парламенті міркують, чи треба притягувати її до відповідальності. Наприклад, збив депутат когось на машині... Сьогодні існує ця потворна депутатська недоторканність, згідно з якою, щоб притягнути цю людину до відповідальності, треба просити дозволу у Верховної Ради. Якщо подібний інцидент станеться з нашим депутатом, «Віче» миттєво ухвалить рішення, щоб він зняв із себе депутатські повноваження. Депутат повинен бути недоторканний, тільки в тому випадку, якщо він захищає когось, виконуючи свої депутатські обов'язки. У всіх інших випадках, він повинен бути абсолютно рівний із іншими громадянами», — вважає Богословська.