Не випереджуючи підсумків цього розслідування, можна сказати, що серйозні політичні протиріччя, що виявилися у питаннях підготовки паливно- енергетичного комплексу до зими (Юлія Тимошенко проти глави податкової адміністрації Миколи Азарова), які, здавалося б, несподівано виникли в «єдиному» після відторгнення- відставки Сергія Тигипка і Сергія Тулуба Кабміні, висвітили ще одну урядову грань. Будь- яка інформація, що розходиться з офіційним урядовим трактуванням, викликає тут не прагнення розібратися у різночитаннях, а обвинувачення у політичній зраді і виході із «згуртованої» кабмінівської команди. Зокрема, саме так можна трактувати реакцію прем’єр-міністра Віктора Ющенка на сенсаційні (в плані відсутності по-школярськи зрозумілої урядової солідарності) «викриття», зроблені державною податковою адміністрацією під час обговорення на «Дні уряду» в парламенті якості підготовки паливно-енергетичного комплексу України до осінньо-зимового періоду.
Тим часом ніхто не мав наміру руйнувати єдність уряду чи нападати на нього. Прес- секретар ДПАУ Віталій Лук’яненко роз’яснив «Дню», що заява «податкової» прес-служби не містила ні оцінок, ні суджень, у ній не було спроби шукати причини розходжень у даних. В.Лук’яненко вважає прес-реліз, який було розповсюджено у парламенті, звичайною порівняльною табличкою для депутатів. А з’явилася вона тому, розповів «Дню» прес- секретар, що Юлія Володимирівна Тимошенко передала відповідні статистичні матеріали у податкову адміністрацію для звірки. «Звірили і виявили розходження. Виявилося, що Юлія Володимирівна свою частину таблички 10 жовтня «оприлюднила» у Верховній Раді. Тому і з’явилася необхідність проінформувати про інший бік, про інші розрахунки. Ось і все. Ніякого протистояння», — впевнений В.Лук’яненко.
«Сутичка» з податковою адміністрацією — далеко не перша спроба «поставити на місце» критиків енергетичної політики, а вірніше енергетичних прорахунків уряду. Досить пригадати відоме інтерв’ю газеті «Факты» секретаря Ради національної безпеки й оборони Євгена Марчука, в якому, зокрема, йшлося про те, як в одного члена уряду обіцянки, гасла і справи розходяться між собою. У газетному матеріалі наводилися не голослівні звинувачення, а конкретні факти і також конкретні цифри про втрати такого улюбленого урядом бюджету і більш ніж аргументовано доводилося, що відповідальність за ці проколи лежить ні на кому іншому, як на самому уряді. Нагадаємо, що йшлося про розпорядження віце-прем’єра збільшити обсяги спалення дорогого імпортного газу в топках електростанцій, про проведення формально засуджених і заборонених урядом мільярдних енергетичних взаємозаліків, про реанімацію для окремих приватних компаній за вказівкою Ю.Тимошенко такого ненависного їй бартеру, про те, що внаслідок ручного управління фінансами атомної енергетики їй не вистачає на ремонтні роботи 1,5 млрд. грн. У відповідь фракція «Батьківщина»і газета «Вечерние вести», які практично патронує Ю.Тимошенко, не навівши жодного факту, висунули проти секретаря РНБОУ необгрунтовані обвинувачення. Цитуємо «ВВ»: «Ці «критичні» роздуми на фоні реальних досягнень КМ виглядають настільки убого і непрофесійно, що пояснити їх можна тільки деякою інерцією (вчасно не знятим замовленням «мочити» уряд)».
Сьогодні багато з того, про що йшлося у згаданому інтерв’ю, знайшло непряме підтвердження у даних про фінансовий стан паливно-енергетичного комплексу, який обнародувала ДПАУ в ході «арифметичної дискусії», а також на засіданні Координаційного комітету з боротьби зі злочинністю і корупцією. Комісія, створена Президентом, безумовно, дасть об’єктивну оцінку обом інформаційним версіям роботи ПЕКу. Поки ж її члени, до яких звертався «День», із цілком зрозумілих причин відмовляються від коментарів. Однак експерти «Дня» відзначають, що уряд робить хороший вигляд при дуже поганій грі, безпідставно відкидаючи документально підтвержені дані.
Наприклад, на цьому тижні було обнародувано чергову найсуворішу заборону Президента Леоніда Кучми «красти» російський газ, що йде на експорт українською територією. Як не дивно, він був прокоментований Кабміном як демарш, зроблений просто для «профілактики». Мовляв, Україна і без того давно вже не бере без дозволу російський газ. Довірливий український читач міг сприйняти таку «патріотичну» заяву як цілком наближену до істини. Але уряду не варто применшувати рівень інтелекту своїх громадян. Нехай вони і «маленькі українці» (за Віктором Ющенком), але навчені популярним дитячим мультфільмом, де удава вимірювали у папугах, мавпах і слонах, вони вже набили руку в мистецтві зіставлення фактів і цифр. Так от, одночасно зі згаданою забороною Президента з’явилося і непрокоментоване Кабміном повідомлення про те, що компанія «Ітера», яка є монопольним постачальником російського природного газу до України, вирішила різко обмежити його постачання нашим енергогенеруючим компаніям, що не справляються з оплатою за використаний газ. Саме цей факт, очевидно, і змусив Президента застерегти уряд від звичної практики «несанкціонованого газового запозичення». А з іншого боку це пролило додаткове світло на дискусію про хід підготовки країни до зими.
Чи може тут йтися про успіхи, якщо енергетичні підприємства, всупереч запевненням уряду про повний ажур, не в змозі оплачувати споживане пальне, через що постачальник змушений скорочувати подачу газу якраз напередодні початку опалювального сезону, коли споживання електроенергії, як правило різко зростає?
Видавати бажане за дійсність за допомогою недостовірних даних — такі дії з боку державних чиновників у всіх цивілізованих країнах оцінюються без всіляких знижок на займану посаду, а якщо в подібних вчинках помічають членів уряду, то їм не доводиться нагадувати про відставку. Кодекс честі тут діє ніби автоматично.
Примітно, що в енергодіяльності уряду важко відділити звичайні прорахунки від використання службового становища в недобрих цілях, а добрі наміри від злого наміру. У цьому плані досить характерна ситуація зі створенням зимових запасів мазуту, про що також йшлося у згадуваному інтерв’ю.
Зараз можна сказати, що мазутна тема набула подальшого і, на жаль, негативного розвитку. Звичайно цей вид палива використується для того, щоб підтримувати горіння низькосортного, дуже забрудненого породою вугілля, заготовляють влітку. Така можливість була і цього року, тим більше, що на український мазут в цей час встановилася досить низька ринкова ціна. Однак уряд згадує про нього лише восени, коли пальне знадобилось також і для цукрових заводів, і скасовує аукціон із продажу нафти, спрямовуючи 330 тисяч тонн по фіксованій ціні 152 грн. за тонну (верхня ціна на аукціоні становила 250 грн., а нижня — 220 грн.) на виготовлення мазуту. Прес-служба ВАТ «Укрнафта», до якої «День» звернувся за коментарями з приводу можливих збитків і їх наслідків для видобутку нафти наступного року, ухилилась від відповіді, пославшись на відсутність керівництва. Однак експерти «Дня» уточнили, що тільки через скасування аукціону «Укрнафта» з 27 вересня по 9 жовтня втратила понад 50 млн. грн. прибутку, а бюджет недорахувався 30 млн. грн. Але цим не вичерпується перелік збитків держави, завданих цією схемою. Призначена для виготовлення мазуту нафта за рішенням уряду передається «Держрезерву», а далі — наближеній до нього комерційній фірмі «Либідь», якій доручається продавати мазут енергогенеруючим компаніям за фіксованою ціною 580 грн. за тонну, тоді як ринкова ціна вже перевищує 1000 грн. Які тут можуть утворитися втрати бюджету і хто буде за це відповідати?
За приблизними підрахунками, що провели експерти «Дня», посередники тільки на сирій нафті отримають за цією схемою близько $23 млн. прибутку. (Як тут не вигукнути: «Ніхто мене не змусить торгувати інтересами України», а також що «рух уперед зупинити вже неможливо»...). І, природньо, стільки ж чи навіть більше (у зв’язку з можливою девальвацією гривні) втратить бюджет і держава. Конфіденційне джерело, близьке до «Укрнафти», стверджує, що внаслідок здійснення описаної схеми і держбюджет, і сама компанія щомісяця недоотримують по 70 млн. грн. Практично уряд банкрутує таким чином компанію, яка тільки почала підійматися... Така ціна ручного управління й адміністративного ціноутворення, що як і раніше практикуються урядом в енергетичній сфері.
ДО РЕЧІ
Після того, як прес-служба ДПА поширила у Верховній Раді заяву, в якій повідомлялося, що у звіті уряду наведено неправдиві дані щодо ситуації в ПЕКу і що вона, за даними ДПА, не лише не покращилася, а навіть стала гіршою, фракція «Батьківщина» надіслала у ЗМІ заяву, в якій звинуватила керівництво ВР в «антиурядовій» діяльності. Апарат ВР у відповідь поширив заяву, в якій вимагає вибачення прес-служби «Батьківщини» за висунуті звинувачення, інформує УНІАН.